Jesteś hodowcą jaszczurek? Leksykon niewiedzy to książka dla Ciebie! Jesteś zapalonym turystą? Mamy dla Ciebie idealną książkę! Jesteś człowiekiem? Musisz przeczytać Leksykon niewiedzy! I nie są to jedynie reklamowe slogany. Przynajmniej nie tylko. Hodowcy jaszczurek dowiedzą się bowiem z tej książki o pewnej ciekawej właściwości gekonów (wprawdzie będą musieli w tym celu zajrzeć do rozdziału o taśmie klejącej, ale z pewnością ich to nie zrazi), a mianowicie ich zdolności przywierania z ogromną siłą do pionowych powierzchni. Turyści poznają kilka ciekawostek na temat Hawajów oraz paru innych miejsc na świecie, a ludzie...  Cóż, z pewnością zaciekawi ich fakt, że tak dokładnie nie wiadomo, jak powstało życie na naszej planecie. I dlaczego gekony potrafią się przyklejać. I jak powstały Hawaje.

Luki w wiedzy powstają oczywiście przede wszystkim dzięki starym, znanym w każdej kulturze, technikom zapominania. Sposobem mniej zawstydzającym może być przeczytanie tej książki. U każdego czytelnika powstaną dzięki temu czterdzieści dwie dodatkowe luki, ale każda z nich będzie luką wysoce elitarną, bowiem nie tylko my połamaliśmy sobie na nich zęby, ale także cała reszta ludzkości – ów wielogłowy, przenikliwy, inteligentny badacz. Leksykon niewiedzy to pierwsza książka, po przeczytaniu której ma się mniejszą wiedzę, niż przedtem – ale za to wiedzę na wyższym poziomie.
(fragment)

Styl: ironiczny i dowcipny. Dobór tematów: przyprawia o zawrót głowy. Ilość informacji: olbrzymia, jeśli wziąć pod uwagę, że każdemu zagadnieniu poświęconych jest zaledwie kilka stron, z tego część na to, czego jeszcze  n i e  wiemy. Jednym słowem: to książka do wielokrotnego czytania. Aha. A wszyscy wspomniani na wstępie hodowcy jaszczurek, turyści i ludzie są osobami fikcyjnymi i wszelkie ich podobieństwo do osób rzeczywistych jest wyłącznie dziełem przypadku.

Czytelnik poczuje się po lekturze tej książki niczym Sokrates, który prawie dwa i pół tysiąca lat temu stwierdził: „Wiem, że nic nie wiem”. A ujmując to mniej dramatycznie: zrozumie, że jeden rozwiązany problem naukowy rodzi często dwa nowe.
„Scinexx – das Wissensmagazin”

Kathrin Passig (ur. 1970) – dziennikarka i pisarka, pracowała też jako tłumaczka i projektantka stron internetowych. Autorka takich książek, jak Die Wahl der Qual (2000; wspólnie z Irą Strübel) czy Das nächste große Ding (2007; wspólnie z Holmem Friebem) oraz Dinge Geregelt Kriegen (2008; wraz z Saschą Lobo). Współzałożycielka wirtualnej firmy Zentrale Intelligenz Agentur, w której jest dyrektorem generalnym
i należy do grona redaktorów firmowego bloga – „Riesenmaschine”. Tom jej opowiadań Sie befinden sich hier zdobył w 2006 nagrodę Ingeborgi Bachmann. Mieszka w Berlinie.

Aleks Scholz (ur. 1975) – astronom, pracuje na Uniwersytecie św. Andrzeja w Edynburgu, gdzie zajmuje się zagadnieniami związanymi z powstawaniem, rozwojem oraz budową planet i gwiazd. Jest redaktorem bloga Zentrale Intelligenz Agentur – „Riesenmaschine” i współwydawcą dotyczącej go książki Riesenmaschine . Das Beste aus dem brandneuen Universum (2007).

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku