Dodajemy go do herbaty, gdy na dworze wieje chłodem, smarujemy nim pieczywo, gdy mamy ochotę na coś słodkiego, jednak czy doceniamy jego właściwość pielęgnacyjne?

Miód, bo o nim mowa, to jeden z najbardziej wartościowych produktów spożywczych wykorzystywanych nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Dzięki zawartości witamin B1, B2, B5, B6, C, D oraz K, kwasu foliowego, kwasu nikotynowego, czy pierwiastków (krzem, cynk, miedź, żelazo), ma działanie nawilżające i ujędrniające.  Warto więc sięgnąć po niego, gdy po zimie cera staje się wysuszona i ziemista. Samodzielnie przygotowane preparaty na bazie miodu idealnie nadają się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry oraz włosów. Przewodnik po miodowej pielęgnacji na wiosnę to przepisy na domowe kosmetyki odpowiadające potrzebom każdej kobiety.

ABC pielęgnacji miodem

Dzień pierwszy - na początek oczyszczanie – aby przygotować skórę do zabiegów pielęgnacyjnych najpierw należy dogłębnie ją oczyścić. Doskonałym sposobem, aby skóra doświadczyła dobroczynnych właściwości miodu jest przygotowanie miodowego peelingu. Proponowany peeling jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery. Aby go przyrządzić należy połączyć łyżkę miodu
z dwiema łyżkami płatków owsianych oraz z łyżką soku z cytryny. Następnie powstały preparat wmasować delikatnie w skórę twarzy i spłukać letnią wodą.

Dzień drugi
- krok w stronę nawilżenia – gdy skóra jest już oczyszczona warto zabrać się za jej regenerację. W zależności od rodzaju cery można przygotować preparat głęboko nawilżający bądź normalizujący. Maseczka nawilżająca do cery suchej to mieszanina łyżki miodu, trzech łyżek serka homogenizowanego, jednego żółtka oraz soku z cytryny pozostawiona na 5-10 min na skórze. Preparat normalizujący dla cery tłustej można przygotować z trzech łyżek miodu, piany
z ubitego jajka oraz łyżki mąki pszennej i pozostawić go na skórze na około 15 min.

Dzień trzeci - kremowe odżywienie – po nałożeniu maseczki warto skorzystać z odżywczych właściwości kremu na bazie miodu. Jest on przeznaczony dla każdego rodzaju cery. Aby go
przygotować należy zaopatrzyć się w 100 g miodu i 100 g oliwy z oliwek. Produkty dokładnie wymieszać i w wsmarować w skórę twarzy.

Dzień czwarty – ciało skąpane w miodzie – gdy cera jest już zregenerowana warto odżywić ciało. Idealnym sposobem na poprawę stanu skóry jest kojąco – wygładzająca kąpiel. Do wypełnionej do połowy wodą wanny dodajemy: 200 gram miodu należy dodać do 2 litrów naparu z kilkunastu pędów młodej sosny oraz mleka (0,5 litra). Kąpiel taka poza regeneracją działa także uspokajająco.

Dzień piąty – lśniące włosy – po regeneracji ciała przychodzi czas na włosy. Aby nadać włosom blask, wygładzić ich strukturę, a także ułatwić po umyciu ich układanie przygotowujemy specjalną maseczkę składającą się z jednej łyżki miodu rozpuszczonej w ¼ litra wrzątku
z dodatkiem octu owocowego.

Dzień szósty – odrobina słodyczy dla ducha – zabiegi pielęgnacyjne warto sobie osłodzić. Co ważne miód w małych dawkach dostarcza organizmowi niewielkiej ilości niezbędnych kalorii, dając uczucie sytości, dlatego często polecany jest jako składnik diet. Na wiosnę warto przyrządzić sobie lekką sałatkę z dodatkiem miodu  np:
Składniki:
¼ szklanki octu balsamicznego
¼ szklanki miodu (wielokwiatowego)
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżeczka musztardy
1 główka sałaty lub mieszanka różnych rodzajów sałat
10 pomidorków koktajlowych
½ łyżeczki oregano
Sól do smaku

Sposób przyrządzania:

W małej miseczce dokładnie wymieszać miód, ocet, musztardę, oregano i sól. Sałatę porwać
i wrzucić do dużej miski. Pomidorki koktajlowe pokroić w ćwiartki i dodać do sałaty. Dodać sos winegret. Wymieszać całość, potrząsając miską.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku