Przed nami czas długich weekendów, wakacyjnych wyjazdów, a dla wielu z nas powrotu do aktywności fizycznej po zimowej przerwie. Zanim jednak wyruszymy na górskie szlaki czy wybierzemy się na rodzinne żeglowanie na Mazurach, warto nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy – tak by w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia własnego lub naszych najbliższych, nie pozostać bezradnym.

Świadkowie wypadku najczęściej starająsię pomóc wybierając numer pogotowia ratunkowego. I bardzo dobrze. Aleco zrobić w sytuacji, gdy dotarcie służb ratunkowych jest utrudnione, zprzyczyn niezależnych trwa dłużej, a poszkodowanym jest ktoś bliski? „Wmojej pracy w pogotowiu ratunkowym niejednokrotnie spotykałem się zsytuacją, kiedy świadkowie wypadku, mimo najszczerszych chęci, niepotrafili udzielić pomocy. – mówi Jakub Bałaban, właściciel firmyFirstAid.pl, instruktor i doświadczony ratownik medyczny - Tymczasemwystarczy kilka godzin, aby zdobyć wiedzę, która może pomóc uratowaćczyjeś życie”.

Firma FirstAid.pl zaprasza na praktyczneszkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Są to kursy „szyte namiarę”, dostosowane do potrzeb klientów, gdzie zajęcia rozbudowywanesą  o przypadki typowe dla profilu ich działalności czy zainteresowań.Praktyczna wiedza przekazywana podczas kursów pomaga przełamać barieręstrachu przed udzielaniem pierwszej pomocy. „Taki strach częstopowoduje, że ludzie nie robią nic, „bo nie potrafią”, „bo jeszczezaszkodzą”. Tymczasem naprawdę lepiej zrobić cokolwiek, podjąć próbęudzielenia pomocy, niż pozostać biernym. Nie bez znaczenia jest równieżtak z pozoru banalna sprawa jak przekazywanie w sposób właściwyinformacji podczas wzywania pogotowia ratunkowego. Dlatego uczymyrównież i tego”. – dodaje Bałaban.

Kursy realizowane są na 2poziomach: podstawowym oraz zaawansowanym (m.in. dla osób aktywnieuprawiających sport). Firma prowadzi również kursy specjalistyczne:

•    dla żaglarzy,
•    dla rodziców i opiekunów
•    dla firm (zgodnie z nowelizacją Kodeksu Pracy)

Kursytrwają od 2 do 6 godzin (w zależności od rodzaju). Składają się częściteoretycznej oraz praktycznej (ćwiczenia na fantomach, korzystanie zapteczki, analiza potencjalnych przypadków itp.). „Na życzeniekursantów program często rozbudowujemy o mniej typowe przypadki, naktórych omówieniu im zależy. Wystarczy przed kursem zgłosić takiezapotrzebowanie mailowo lub telefonicznie” – mówi Bałaban. Kursyprowadzone są w centrum Warszawy, przy ul. Emilii Plater 25 lokal 4. Nażyczenie instruktorzy prowadzą również szkolenia w siedzibie klienta, atakże dojeżdżają do innych miast i miejscowości.

Najbliższe kursy w Warszawie odbędą się:
•    6 maja – dla rodziców i opiekunów
•    16 maja – dla żeglarzy
•    20 maja – dla rodziców i opiekunów.
Inne terminy dla uzgodnienia. Dodatkowe informacje www.firstaid.pl.