Zwykło się czasami słyszeć zupełnie błędne, obiegowe opinie, jakoby pewne dolegliwości przynależne były jedynie ludziom w podeszłym wieku. Wielu, wierząc ślepo w takie sądy, bagatelizuje pierwsze objawy choroby. Zapominają oni, że w zamian za szybki rozwój cywilizacyjny przyszło nam płacić bardzo wysoką cenę...

Cena za postęp

Choroby cywilizacyjne, zwane również chorobami XXI wieku, to szybko szerzące się schorzenia wywoływane globalnym rozwojem cywilizacyjnym, a zatem uprzemysłowieniem i szybką urbanizacją.
Czasami można spotkać się z opinią, że częstotliwość ich występowania jest wprost proporcjonalna do rozwoju danego społeczeństwa. Według innych poglądów, ciężko tak  naprawdę stwierdzić, którą z chorób można w ogóle nazwać takim mianem. Wśród schorzeń, które najczęściej zalicza się do tej grupy, wymienia się choroby układu oddechowego, krążeniowego (w tym coraz powszechniejsze nagłe zaburzenia rytmu serca), różnego rodzaju uczulenia, nowotwory, AIDS, chorobę Alzheimera, a także dolegliwości znane jako „zespoły ucieczki” (narkomanię, lekomanię, alkoholizm czy poważne zaburzenia psychiczne). Oprócz nich, na liście chorób XXI wieku, znajduje się jeszcze szereg dolegliwości, wśród nich jest również jaskra - schorzenie bardzo niebezpieczne, ale paradoksalnie, często bagatelizowane.

Chore oczy

Mało kto zdaje sobie sprawę, że na jaskrę chorują zarówno młodzi, jak i starsi. Groźnie brzmią prognozy na przyszłość. Statystyki podają, że do końca roku 2010, liczba chorych na świecie wyniesie 60 mln! Tymczasem szacuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi niemal 800 tys. ludzi, czyli niemal tyle samo ile liczy liczba mieszkańców Łodzi. Prawie połowa z tych, których to schorzenie dotknęło, nawet o tym nie wie, a leczenie podejmuje zaledwie 60 tys. osób.
Jaskra jest chorobą bardzo zdradliwą. Potrafi rozwijać się w organizmie bezobjawowo, nawet przez piętnaście do dwudziestu lat. Najczęściej udaje się zdiagnozować ją za późno - gdy pacjent traci wzrok w jednym oku. Niestety w tym stadium choroby nie daje się jej już powstrzymać.

Czym jest jaskra

Należy zacząć od małego wykładu anatomicznego. Jednym z elementów oka jest nerw wzrokowy. Składa się on z wielu pojedynczych włókien, które zaatakowane przez jaskrę zaczynają powoli ulegać zniszczeniu. W wyniku ich zanikania, chory zaczyna odczuwać dyskomfort widzenia, polegający na ubytkach spotobrazu (w polu widzenia pojawiają się czarne plamy). Jaskra występuje w dwóch odmianach - z zamkniętym i otwartym kątem przesączenia. Pierwszy z nich polega na tym, że płyn gromadzi się w oku, co powoduje wzrost ciśnienia i w rezultacie wywołuje ból. W przypadku tej odmiany, to właśnie ból sprawia, że chory trafia do lekarza. Niestety drugi typ, występujący w 80% przypadków, nie wywołuje żadnych dolegliwości; jego wykrycie jest więc bardzo trudne. Wśród objawów, które uznać należy za alarmujące wymienić można między innymi: ciągle zimne stopy i dłonie, a także częste bóle głowy.

Dbaj o oczy

Wymienić można całą listę czynników, które mają negatywny wpływ na zdrowie naszych oczu, w tym również na rozwój jaskry. Niestety na działanie niektórych z nich nie mamy wpływu- jak w przypadku dziedziczności. Okazuje się bowiem, że  około 60% przypadków zachorowań na jaskrę, stanowią zachorowania mające właśnie podłoże dziedziczne. Podwyższoną grupę ryzyka stanowią również chorzy na cukrzycę; podobnie jak osoby krótkowzroczne, chorujące na miażdżycę, posiadające wysoki poziom cholesterolu, ludzie narażeni na długotrwały stres, posiadający niskie ciśnienie krwi oraz często osoby starsze. Oprócz uwarunkowań, na które nie mamy wpływu, istnieje szereg czynników, które możemy kontrolować i dzięki temu zminimalizować ryzyko zachorowania.

Szybkie tempo i styl życia jakie dzisiaj prowadzimy przyczyniają się do pogorszenia naszego wzroku. Mało kto wyobraża sobie dzisiaj pracę bez użycia komputera. Kilkugodzinne wpatrywanie się w ekran nie pozostaje jednak bez wpływu na wzrok. Powinniśmy być świadomi, że monitor emituje promieniowanie, które sprawia, że powietrze wokół staje się suche. Podobnie działa klimatyzacja - przesusza powietrze. Do rozwoju jaskry w olbrzymim stopniu przyczyniają się również używki - palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Chcąc długo cieszyć się dobrym wzrokiem, należy z nich zrezygnować.W przypadku kobiet, wśród czynników, działających niekorzystnie na wzrok, niektórzy wymieniają również stosowanie kosmetyków kolorowych i tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma jednak niezbitych dowodów na to, że bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju jaskry.

Profilaktyka

Już sama świadomość ryzyka zachorowania na jaskrę jest bardzo ważnym elementem profilaktyki. Działania, które można i należy podejmować, aby zminimalizować możliwość zachorowania albo ewentualnie wykryć chorobę odpowiednio wcześnie, nie są skomplikowane. Przy minimum wysiłku, można więc ochronić bezcenny wzrok. Przede wszystkim należy regularnie badać oczy. Nie chodzi tu o zwykłą kontrolę przeprowadzaną w salonach optycznych w momencie diagnozowania ewentualnej wady, ale o prawdziwe badanie okulistyczne - badanie dna oka. Regularne wizyty u lekarza, pozwalają  zawczasu wykryć niepokojące zmiany i podjąć szybkie leczenie. Lekarze zalecają aby znaleźć odpowiednie proporcje między pracą a odpoczynkiem. Ta banalna z pozoru kwestia ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o zdrowie naszych oczu. W czasie intensywnej pracy przy komputerze, raz na godzinę, należy pozwolić wzrokowi odpocząć. Zaleca się ćwiczenia gałek ocznych – na przykład zataczanie wzrokiem poziomych ósemek.

Zarówno w pracy, jak i w domu, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca, gdzie pracujemy, czy przebywamy. Szczególną uwagę należy zwrócić na światło, gdy czytamy, ponieważ już kilka minut  przy słabym oświetleniu, bardzo „męczy” wzrok. Kolejnym elementem, który potraktować należy profilaktycznie są okulary przeciwsłoneczne. Decydując się na ich zakup, należy wybrać te, posiadające potwierdzone atestem filtry przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Szkodliwe, niewidoczne promieniowanie przyczynia się bowiem nie tylko do poparzeń skóry, czy rozwoju nowotworów (czerniak), ale wpływa również destrukcyjnie na wzrok. Należy również regularnie badać poziom cholesterolu we krwi - zbyt wysoki jest bowiem niebezpieczny. Niski natomiast jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia jaskry.

Pomocne w profilaktyce jest zażywanie suplementów diety, mających zbawienny wpływ na  zdrowie naszych oczu. Preparaty skomponowane są w taki sposób, aby dostarczyć,  naszym oczom optymalną ilość składników aktywnych, którą prawdopodobnie trudno byłoby zapewnić organizmowi tylko dzięki urozmaiconej diecie. MaxiVision Total posiada w swoim składzie wysoką dawkę luteiny (20 mg), nienasycone kwasy omega-3 (DHA, EPA) i zeaksantynę, które poprawiają jakość widzenia, ukrwienie siatkówki oka, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki oka, stanowią filtr przed szkodliwym dla oczu promieniowaniem UVA i UVB.

Dodatkowo preparat jest wzbogacony o kompleks witamin i minerałów. Kwasy Omega-3 luteina, zeaksantyna, cynk oraz selen, korzystanie wpływają na funkcjonowanie oczu, chroniąc i regenerując ich strukturę. Dodatkowo zawarte z składzie preparatu witaminy A, C i E pomagają w zachowaniu dobrego wzroku. MaxiVision Total jest skierowany w szczególności dla osób noszących okulary, osób u których występuje ryzyko wystąpienia m.in. jaskry, zaćmy. Powinien być stosowany przez osoby należące do grup zawodowych, które przez charakter pracy lub środowisko, w jakim przebywają, są narażone na ich niekorzystny wpływ na zdrowie oczu. Wygodna do stosowania, doustna forma preparatu (wystarczy 1 kapsułka dziennie) poprawia komfort stosowania, będąc skuteczną formą profilaktyki zdrowia oczu.

Postępu cywilizacyjnego nie da się powstrzymać. Zjawisko to zdaje się być paradoksalne. Z jednej strony, dzięki rozwojowi medycyny, możemy dziś leczyć choroby, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu dziesiątkowały społeczeństwo. Z drugiej natomiast strony, rozwój przyczynił się pojawienia się schorzeń, które jeszcze jakiś czas temu stanowiły jedynie marginalne zagrożenie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem zdaje się być zarówno czerpanie z dokonań nowoczesnej medycyny, jak i rozsądek i świadomość, że jesteśmy tylko ludźmi - nasz organizm, aby prawidłowo funkcjonować, potrzebuje nie tylko odpoczynku, ale również odpowiedniej, kompleksowej troski i dbałości.

Zadbaj o swoje oczy, są tego warte...




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku