26 maja - chyba każde dziecko zna tę datę. To święto najważniejszych dla nas osób, bo to właśnie dzięki nim przyszliśmy na ten świat i powinniśmy być im wdzięczni. Jak ten dzień jest obchodzony? Czy rola matki i także rodziny nie ulega zaburzeniu ze względu na tempo życia w dzisiejszych czasach?

Rozważając ten temat warto zacząć od krótkiego przypomnienia historii Dnia Matki. W Polsce obchodzono to święto po raz pierwszy w 1923 roku w Krakowie jednak tradycja zagraniczna sięga wiele wieków wstecz. W Anglii  w XVII wieku w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono tzw. Niedziele u Matki. Symbolem tego święta było matczyne ciasto, które na znak szacunku piekły córki. Także w Stanach Zjednoczonych święto to ma dosyć długą tradycję. W 1858 roku nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni matczynej pracy. Czternaście lat później Julia Ward Howe promowała Dzień Matek dla Pokoju. W roku 1905 Anna Jarvis wywalczyła ustanowienie Dnia Matki, który Kongres USA ustanowił w 1914 roku świętem narodowym.

Historia pokazuje, że już od najdawniejszych czasów matka była kimś naprawdę ważnym. Wszystkie te święta były obchodzone bardzo uroczyście i z ogromną czcią. A jak, tak naprawdę jest teraz? Z racji zabiegania i zapracowania ludzi nastąpiło umniejszenie roli rodziny. Często ludzie nie mają czasu na spędzanie czasu z najbliższymi, wartości rodzinne zatracają się. Dlatego należy zadbać o afirmację życia rodzinnego. Doskonałą inicjatywą z tym związaną jest Marsz dla Życia i Rodziny, który odbędzie się 31 maja w Warszawie. Organizatorami są Fundacja Pro oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Marsz ten będzie połączony z rodzinnym piknikiem, który umożliwi spędzenie razem niedzielnego popołudnia i wewnętrzną integrację. To świetny pretekst do poświęcenia czasu dzieciom, żonie, mężowi. To oni powinni być dla nas największym skarbem i szczęściem. Będzie to też okazja do podjęcia aktywności fizycznej i posłuchania dobrej muzyki. Przedsięwzięcie to popiera piosenkarka Natalia Niemen.  

Rzeczą oczywistą jest, iż jako żona i matka dwóch cudownych synów, nie miałam żadnych oporów, by zaangażować się w promowanie tych najpiękniejszych, najważniejszych i najbardziej elementarnych w moim odczuciu wartości. Cieszę się ogromnie, że mogę w ogóle głośno o tym śpiewać. I wbrew temu, co uważa dziś tak zwany „wielki świat”, takich jak ja zmęczonych, ale szczęśliwych małżonków i rodziców  jest bardzo, bardzo dużo. Dlatego uważam, że ten Marsz i imprezy mu towarzyszące są świetną inicjatywą – mówi Niemen, dodając – I bardzo potrzebną bo w dzisiejszych czasach ludzie organizują marsze w innych celach, a zachęta by trwać w rodzinie, by ją budować jest sprawą niestety wysoce niepopularną. Bardzo cieszy mnie to, że ludzie gromadzą się by manifestować w imię takich wartości jak rodzina, bliskość, miłość, znaczenie życia ludzkiego.  

Może faktycznie warto skorzystać z okazji i spędzić ten czas razem? Zwłaszcza, że kryzys rodziny jest coraz bardziej dostrzegalny. Ludzie boją się wiązać na stałe, można zauważyć coraz więcej przejawów dbania tylko  o własne dobro. Kobiety odwlekają decyzję dotyczącą posiadania potomka ponieważ boją się utraty pracy i pozycji społecznej. Piosenka Natalii Niemen „Jestem Mamą – to moja kariera” pokazuje, że dla kobiety to właśnie bycie matką powinno być największym celem i spełnieniem życiowej roli.

Wiem, że ludzie potrzebują takiej kultury, takiej twórczości, takiej muzyki, której przesłanie zachęcałoby do dalszej wytrwałości w funkcjonowaniu w rodzinie. Matki płaczą słuchając „Jestem Mamą”. Presja bycia silną, wiecznie samorealizującą się kobietą, której dzieci jakoś tam się wychowają nie mając z rodzicielką większej relacji jest bardzo bolesne we współczesnym  świecie. To samo tyczy się ojców. – mówi Natalia Niemen.

Kobiety powinny docenić dar macierzyństwa. Ale by tak mogło się stać potrzebne jest też wsparcie najbliższych. Warto obudzić w naszym społeczeństwie podejście prorodzinne. Marsz dla Życia i Rodziny jest świetną okazją ku temu. Warto też zwrócić uwagę na to, iż Dzień  Matki z racji pędu życia powoli zaczyna tracić na znaczeniu i dlatego koniecznie trzeba podjąć jakieś działania by ten dzień nie uległ komercjalizacji, albo by całkowicie nie odszedł w zapomnienie. Dzieci często zastanawiają się co podarować mamie w jej dniu, a przecież odpowiedź jest taka prosta -  najcudowniejszym prezentem będzie prawdziwa, szczera i piękna MIŁOŚĆ. Sensownym jest też podkreślenie, iż mamę powinno się szanować i doceniać każdego dnia, a nie tylko przy okazji święta.






Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku