Szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego na oczy
Uwaga na promieniowanie słoneczne
Długotrwały brak ochrony przed promieniowaniem UV może doprowadzić do poważnych zmian chorobowych oczu. Powstające pod jego wpływem cząsteczki o charakterze wolnych rodników są jedną z przyczyn rozwoju starczego zwyrodnienia plamki żółtej (Age-related Macular Disease – AMD). Co prawda jednoznaczne przyczyny nie są jeszcze znane, ale lekarze nie mają wątpliwości, że na zachorowalność wpływają także, oprócz długotrwałego narażenia wzroku na intensywne światło, m.in.: wiek (największą liczbę odnotowuje się wśród osób po 75. roku życia) oraz niedobór przeciwutleniaczy tj. witaminy E, C, beta-karoten, selen.
AMD polega na tym, że w okolicy plamki żółtej, dochodzi do nieodwracalnych zmian w siatkówce oka. Plamka żółta to jedno z najważniejszych miejsc w oku, które pozwala na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Znajduje się w nim największe nagromadzenie fotoreceptorów o specjalnej strukturze, dzięki którym możemy widzieć barwy. Ogniskują się tam promienie światła i dlatego możliwe jest wyraźne widzenie obiektów, za którymi podąża nasz wzrok. Objawami choroby są zaburzenia widzenia w centralnym polu, postępujący spadek ostrości wzroku (zwłaszcza z bliska), niewielkie mroczki, deformacje obrazu, spadek ostrości wzroku oraz utrudnione rozróżnianie kolorów. Skutkiem nieleczonego AMD jest całkowita utrata wzroku. Szkodliwy wpływ promieni słonecznych powiązany jest także z innymi poważnymi chorobami - kataraktą, zaćmą, skrzydlikiem (będącym rozrostem tkanki prowadzącym do ograniczenia widzenia) i rakiem skóry wokół oczu.
Zwróćmy uwagę, że wielość czynników narażających nas na nadmierne promieniowanie sprawia, iż nie jest łatwo się przed nim ochronić. A należą do nich m.in.:
- okres wakacyjny;
- pora pomiędzy 10.00 a 14.00. Wtedy dociera do Ziemi 70% dziennej dawki promieniowania UV;
- powierzchnie odbijające światło - piasek na plaży odbija około 35% promieniowania UV, a świeży śnieg aż 95%;
- duże wysokości nad poziomem morza. W wyniku rozrzedzenia atmosfery promieniowanie UV zwiększa się o 15% z każdym 1000 m.;
- odległość od równika – im bliżej do niego tym zagrożenie dla naszych oczu jest większe;
- stopień zachmurzenia – pamiętajmy, że nawet całkowicie zachmurzone niebo nie chroni nas całkowicie;
- przyjmowanie niektórych leków (np. zawierających ziele dziurawca, trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych, sulfonamidów, tetracyklinów).
Kiedy nasze oczy cierpią i jak temu zaradzić?
Wiele badań wskazuje, że na dyskomfort związany z oczami - najczęściej skarżymy się właśnie w czasie przebywania na słońcu bez odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Niemal równie często odczuwamy dolegliwości w czasie czytania, pracy w złym oświetleniu i przebywając w zadymionych pomieszczeniach.Badania dotyczące zdrowia oczu na grupie 1000 osób wykazały ponadto, że:
- na zadymione pomieszczenia i prowadzenie samochodu najczęściej skarżą się osoby w wieku 35 – 55 lat, a na pracę przy komputerze najliczniej zwracają uwagę osoby od 46 do 55 roku życia;
- mieszkańcy mniejszych miast oraz mężczyźni, najczęściej doznają uczucia dyskomfortu związanego z zaburzeniami widzenia w trakcie przebywania za kierownicą;
- osobom zamieszkałym w większych miastach przeszkadza najbardziej przebywanie w zadymionych pomieszczeniach;
- to kobiety częściej niż mężczyźni odczuwają problemy w związku z przebywaniem na słońcu bez okularów, czytaniem, bądź pracą przy złym oświetleniu oraz pobytem w zadymionych miejscach.
Najlepsze, co możemy zrobić dla naszych oczu w okresie letnim zamknięte jest w dwóch słowach: okulary i dieta. Pomimo, że osoby o jasnym kolorze tęczówek są bardziej podatne na szkodliwy wpływ promieniowania UV, to wszyscy, bez względu na kolor oczu, powinni zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrem o udokumentowanej(!) skuteczności. Najwyższą ochronę dają szkła brązowe, bursztynowe, zielone lub szare. Przed zakupem okularów zwróćmy uwagę na to, czy posiadają oznaczenie CE, potwierdzające zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Jak wynika z badań ASA, tylko 41% respondentów stosuje okulary i jednocześnie uważa ich zastosowanie za działania zapobiegające problemom z oczami.
Niestety, same szkła, nawet wyposażone w najlepsze filtry UV nie gwarantują wystarczającej ochrony, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Dziś już dowiedziono wielkiego wpływu diety na ogólną kondycję człowieka. Korzystnie na przebieg procesu widzenia działają substancje pochodzenia roślinnego. Udowodniono bezpośrednią zależność pomiędzy spożywaniem niektórych składników, a prawidłowym funkcjonowaniem oka. Im większa ilość karotenoidów, antocyjanów oraz cynku w jedzeniu, tym mniejsze ryzyko zachorowania na AMD i kataraktę w wieku starczym.
Zapewnienie naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników w optymalnych dawkach jest niezwykle trudne. Funkcjonujemy szybko, jemy w pośpiechu i w dodatku nie to co powinniśmy. Dlatego najbezpieczniej i najwygodniej jest sięgnąć po odpowiedni suplement diety. Niepokojące jest, że aż 41% respondentów nie stosuje żadnej profilaktyki zdrowia oczu, jedynie 27% ankietowanych przyjmuje odpowiednie preparaty.
Dostrzec najlepsze rozwiązanie
MaxiVision to suplement diety, którego składniki poprawiają zdolność widzenia, nawet wtedy gdy słońce już zajdzie. Polecany jest zwłaszcza osobom: przebywającym na powietrzu, pracującym przy komputerze, spędzającym wiele godzin za kierownicą, z zaburzeniami widzenia o zmierzchu, pracującym w złym oświetleniu, pracującym w zadymionych pomieszczeniach, odczuwającym przemęczenie oczu i słabnący wzrok oraz narażonym na pogorszenie wzroku związane z wiekiem.
Jakie dobroczynne składniki zawiera MaxiVision
- Luteinę - karotenoid, gromadzący się w dwóch obszarach oka: w plamce żółtej, stanowiącej najwrażliwszą część siatkówki oraz w soczewce. Luteina stanowi naturalny filtr ochronny siatkówki przed promieniowaniem UVA i UVB i odgrywa, kluczową rolę w ochronie antyoksydacyjnej oka oraz w ochronie narządu wzroku w przypadku zaburzeń związanych ze spadkiem pigmentów plamki żółtej.
- Antocyjanozydy borówki czernicy - wywierają one stabilizujący wpływ na naczynia kapilarne oka, zwiększają napięcie żył, polepszają mikrokrążenie w siatkówce i naczyniówce oka.
- Cynk i selen – te składniki mineralne wchodzą w skład ważnych enzymów antyoksydacyjnych.
- Witaminy antyoksydacyjne (witamina E i C) – są to przeciwutleniacze będące niezbędne dla ochrony organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Szczególnie w starszym wieku dochodzi do zachwiania równowagi pomiędzy procesami powstawania i eliminowania wolnych rodników, co może stać się przyczyną wielu zaburzeń, w tym zaburzeń związanych z procesem widzenia.
Nauczyliśmy się latem dbać o skórę – masowo sięgamy po kremy z filtrem i nawilżamy ją. A co z oczami? Przecież dzięki nim odbieramy świat zewnętrzny, zarówno jego piękno ale też płynące z niego zagrożenia. Funkcjonowanie bez tego narządu trudno sobie wyobrazić. Dlatego zadbajmy o wzrok, zwłaszcza gdy słońce mocniej operuje. To łatwiejsze niż późniejsze leczenie skutków naszych zaniedbań.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Czworonożni terapeuci: Korzyści z posiadania zwierząt w domu
Zwierzęta w domu to nie tylko źródło radości, ale także istotny element wpływający na zdrowie i samopoczucie domowników. Ich obecność przynosi liczne
Outdoor w wielkim mieście
Czy obuwie outdoorowe zarezerwowane jest tylko na górskie szlaki, leśne dukty i zabłocone ścieżki? Oczywiście, że nie. W kolekcji ‘city&rsquo
Wygoda i elegancja w jednym – na jaką okazję wybrać marynarkę damską?
Lubisz klasyczną elegancję, a może Twoją uwagę zwracają subtelne zestawy w tak zwanym stylu biurowym? Marynarki damskie powinny mieć więc stałe miejsce
5 nieznanych szlaków pieszych na Maderze
Madera to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu wyspy są lewady
Nowy sezon? Nowe buty!
Jak połączyć styl i funkcjonalność w taki sposób, aby powstały buty, które zachwycą designem i wygodą? Na to pytanie odpowiedź zna Lee Cooper. W najn