Zaparcia w ciąży to bardzo powszechny problem. Dotyczą aż 8 na 10 kobiet ciężarnych. Ich przyczyną są zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiet, m.in. zmiany hormonalne, które wpływają na zwolnienie pracy przewodu pokarmowego.

W drugim trymestrze ciąży zaparcia może również potęgować powiększająca się macica. Nie bez znaczenia są  również niektóre leki przepisywane przez lekarzy, jak np. żelazo. W czasie ciąży niewskazane jest stosowanie farmaceutyków. Dlatego postępowanie w zaparciach bazuje głównie na zmianie diety na bogato resztkową polegającą na zwiększeniu spożycia błonnika.  

Podawanie Błonnika GNN łącznie z laktulozą kobietom w ciąży cierpiącym z powodu zaparć dwukrotnie zwiększa liczbę wypróżnień, zmniejszając ryzyko zaparcia stolca, takich jak: bolesne wypróżnienia, bóle brzucha, wzdęcia, obłożony język itd. Podawanie błonnika GNN kobietom w ciąży z otylością lub cukrzycą ciężarnych stabilizuje poziom glukozy we krwi, a także pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

W pierwszych 5 miesiącach ciąży kobiety powinny przybrać na wadzę około 3,5 kg. W kolejnych po około 0,5 kg tygodniowo. Całkowity przyrost masy ciała w trakcie ciąży powinien wynosić 11 – 16 kg. Ze względu jednak na spełnianie ciążowych zachcianek polegających na podjadaniu kalorycznych smakołyków, czy też z uwagi na braku ruchu, ta waga czasami zostaje przekroczona. Glukomannan (Dicoman) jest skuteczny w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała i może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w ciąży.

W 2005 roku opublikowano wyniki badań klinicznych, w których porównywano wpływ różnych rodzajów błonnika na redukcję masy ciała. Uczestnikami było 176 osób dorosłych. Przez 5 tygodni osoby te stosowały dietę 1200 kcal oraz glukomannan. Utrata wagi wynosiła średnio 0,8 kg tygodniowo.  W innym badaniu przy ośmiotygodniowym stosowaniu błonnika Glukomannan przed każdym posiłkiem (łączna dzienna dawka 1 gram) dała redukcję masy ciała o 2,5 kg.  Dodatkowym efektem stosowania Glukomannanu był spadek poziomu „złego” cholesterolu.


- Błonnik GNN (Glukomannan) pochłania 200-krotnie więcej wody w stosunku do swojej wagi, dzięki czemu zwiększa objętość treści pokarmowej – przyspiesza pasaż jelitowy, nadaje odpowiednią konsystencję stolca – zapewnia bezbolesne wypróżnienia, powoduje uczucie sytości – pomaga w redukcji masy ciała
- Obniża wchłanianie cholesterolu, glukozy i soli kwasów żółciowych do krwi
- Nie zawiera fitynianów, dzięki czemu nie prowadzi do niedoboru makro i mikroelementów, takich jak wapń, żelazo, miedź, magnez i fosfor
- Nie powoduje skutków ubocznych, takich jak wzdęcia, gazy, przelewania w jamie brzusznej

Dicoman dla dorosłych 10 saszetek kosztuje ok. 25 zł.,  45 kapsułek kosztuje ok. 22 zł.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku