Aby organizm funkcjonował prawidłowo, powinniśmy spożywać 2-4 razy więcej kwasów omega-6 niż omega-3. Tymczasem w naszej diecie występują one w proporcji nawet 40 : 1. To odbija się na naszym wyglądzie, stanie zdrowia, a nawet długości życia.

Optymalny poziom spożycia kwasów omega 3 przez osoby dorosłe to 1 gram dziennie. Niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych w błonach komórkowych powoduje, że błona komórkowa nie może pełnić swych życiowych funkcji, przede wszystkim działać jak wybiórcza bariera, regulująca transport substancji pomiędzy komórką a światem zewnętrznym. Tym samym zostają zakłócone wszystkie procesy życiowe. Dlatego tak ważne jest dostarczenie komórkom kwasów omega 3 w pożywieniu lub w postaci suplementów.

Firma BioGarden wprowadziła na rynek preparat Omega 3 w postaci kapsułek. Zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, które, jak wskazują  badania naukowe, przyczyniają się do ochrony układu naczyniowo-sercowego, obniżenia poziomu trójglicerydów i tzw. złego cholesterolu LDL, jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu dobrego HDL. Przyjmowanie kwasów omega 3 w odpowiedniej ilości z pożywieniem lub w postaci kapsułek normalizuje ciśnienie tętnicze oraz powoduje zmniejszenie agregacji płytek krwi, przez co zmniejsza ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i immunologicznego. Preparat Omega 3  wspomaga pracę mózgu, poprawiając ogólne krążenie krwi i zaopatrywanie mózgu w tlen. Działa także hamująco na różnego rodzaju zapalenia czy reumatyzm.

Naukowcy udowodnili, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, których spożycie ograniczyliśmy, wywierają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Kwasy te, a zwłaszcza pożyteczne dla zdrowia frakcje długołańcuchowe – EPA i DHA (kwas eikozapenta- i dokozaheksaenowy) występują obficie głównie w tłustych rybach morskich, np.: łosoś, śledź, makrela, które tylko sporadycznie występują w jadłospisach większości Polaków. EPA są odpowiedzialne za działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Powstrzymują rozwój guzów nowotworowych oraz ograniczają kurczliwość naczyń krwionośnych. DHA jest szczególnie istotny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, którego kora mózgowa aż w 60 % zbudowana jest właśnie na bazie tego kwasu tłuszczowego. Poza tym DHA jest niezbędny dla całego układu nerwowego, wpływa miedzy innymi na zdolności umysłowe. Poza tym stanowi budulec do produkcji hormonów szczęścia tj. serotoniny i dopaminy. Badania wykazują, że osoby cierpiące na zaburzenia emocjonalne oraz ciężkie depresje mają bardzo niski poziom kwasu DHA we krwi.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma makrela
Omega 3 - chroń serce, dbaj o nerwy (2009-07-31)

Wersja do druku