Planując wakacje zastanawiamy się nie tylko nad terminem i miejscem, do którego chcemy się udać, ale także nad tym jak dotrzeć do obranego celu. Wybór środka transportu uzależniony jest od kosztu przejazdu, czasu, niezawodności, dostępności przestrzennej, bezpieczeństwa. rnJuż przy wyborze oferty wakacyjnej biura podróży oferują różnego rodzaju transport.

 Daje to możliwość dostosowania oferty do potrzeb konkretnego klienta. Wiadomo, że każdy jest inny i cenić będzie sobie co innego. Jedni będą woleli dopłacić i udać się na urlop samolotem, a inni będą optowali za przeznaczeniem większej ilości pieniędzy na sam pobyt. Przy wyborze oferty warto porównać wszystkie opcje transportu. Może okazać się, że ceny będą zbliżone, a komfort podróżowania np. samolotem będzie o dużo większy niż kilkugodzinna podróż autokarem. – radzi Piotr Popczyński z biura podróży Uni-Tur. Transport możemy podzielić na lądowy, wodny i powietrzny. Do lądowego zaliczamy samochody, autokary, pociągi. Wodny to statki i promy, a powietrzny to wiadomo – samoloty. Ankieta przeprowadzona przez portal Interia.pl dotycząca preferowanego środka transportu pokazuje, że Polacy najbardziej lubią podróżować samochodem - 50% respondentów, dalej plasuje się samolot – 16%, pociąg -  11%, autokar -  4 %, statki i promy po 3 %.  Warto rozważyć wszystkie za i przeciw poszczególnych rodzajów transportu.

Transport samochodowy
Coraz więcej rodzin ma w posiadaniu samochód. Daje on dużą dyspozycyjność, pozwala na podróżowanie we własnym tempie, wybraną przez siebie trasą, nie zważając na czynniki zewnętrzne takie jak pora roku/dnia, rozkład jazdy, zajętość szlaków komunikacyjnych. Daje on pełną możliwość przemieszczania się niezależnie od innych form transportu.  Jednak ma też swoje mankamenty, do których można zaliczyć relewantnie spory koszt podróży i ograniczoną ilość pasażerów.  Dla rodzin  z dziećmi często ten środek lokomocji wydaje się najlepszy. Przede wszystkim można zabrać ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy, bez ograniczania się do niewielkiej walizki o określonej wadze czy też poręcznego plecaka. Dziecko w samochodzie może się spokojnie przespać, w razie potrzeby można się zatrzymać by pozwiedzać coś co zainteresuje nas po drodze, żeby coś zjeść czy też rozprostować nogi. Dziecko w rodzinnym samochodzie czuje się o wiele pewniej, przede wszystkim ze względu na to, iż podróżuje tylko i wyłącznie z najbliższymi.

Przy takiej podróży dochodzą  natomiast poszukiwania parkingów oraz obawa, że samochód zostanie uszkodzony bądź skradziony.  Dlatego powinno się pozostawiać go w miejscach często uczęszczanych przez ludzi, najlepiej na przystosowanych do tego strzeżonych parkingach. Trzeba pamiętać, że samochód wypchany po brzegi bagażami, często też wartościowymi sprzętami jak laptopy, GPS’y, aparaty fotograficzne, pozostawiony w odludnym miejscu jest świetnym kąskiem dla złodziei. To, że tracimy nasz dobytek to jeden problem, ale większym problemem jest to co zrobić gdy daleko od domu, w połowie drogi na wakacje zostaniemy bez środka transportu i bez naszych rzeczy? Często miłośnicy podróży wybierają jako środek transportu samolot, a po dotarciu na miejsce wynajmują samochód, by móc zwiedzać dany kraj. Dlatego tak popularną usługą biur podróży staje się wynajem samochodów. Biura na swoich serwisach internetowych zamieszczają odpowiednią zakładkę, by klient po zakupieniu wymarzonej wycieczki, mógł w tym samym miejscu zarezerwować samochód. Liczy się wygoda klienta, a co za tym idzie – kompleksowość. – mówi Piotr Popczyński.

Transport kolejowy
Cechuje się stosunkowo dużą dostępnością przestrzenną, niezawodnością i regularnością połączeń. Można też uzyskać liczne zniżki, dzięki którym przejazd niejednokrotnie okazuje się dla nas o dużo tańszy. Jednak podróż koleją charakteryzuje relatywnie długi czas przejazdu, zależność od innych form transportu i przejazd po ściśle określonych trasach. Trzeba też często liczyć się z rożnym poziomem komfortu i obecnością współpasażerów. Ten środek transportu jest szczególnie popularny wśród młodzieży ze względu na możliwość podróżowania większą grupą. Dodatkowo ta forma przemieszczania nierzadko kojarzy się z czasami hippie, dzieci kwiatów, buntu i wolności co pozwala osobom w średnim wieku powrócić wspomnieniami do czasów wczesnej młodości.

Transport wodny
Możemy go podzielić na krajowy i ten o zasięgu ogólnoświatowym. Daje on możliwość podróżowania większej ilości ludzi oraz przewozu sporych bagaży, w tym także samochodu. Jednak podróżowanie statkiem czy promem charakteryzuje się długim czasem podróży i niską punktualnością. Jest się też uzależnionym od innych środków transportu i warunków klimatycznych, jak również dostępność przestrzenna jest ograniczona.  Na promie znajdują się sklepy, restauracje, bary co może być dodatkowym atutem. Cena biletu jest uzależniona jest od godziny podróży i pory roku. Dla dzieci podróż statkiem czy promem bywa  ogromną atrakcją. Mogą obserwować fale, zwierzęta wodne i ptaki. Często, przy okazji dalekich podróży po morzu dla maluchów  niesamowity okazuje się widok otaczającej wody aż po horyzont.

Transport lotniczy
Latanie jest najszybszą formą przemieszczania się, co gwarantuje też punktualność i rytmiczność transportu. Charakteryzuje się one zależnością od innych form transportu, dużą wrażliwością na warunki klimatyczne oraz ograniczoną dostępnością przestrzenną, ale widok otaczających chmur zapiera dech w piersiach zarówno dzieciom jak i dorosłym i nie sposób zrezygnować z takiej atrakcji. Latanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak jak można to zaobserwować, tych pierwszych wciąż przybywa. Polacy w ślad za mieszkańcami innych zakątków świata zaczynają coraz częściej wybierać samolot jako środek transportu. Latanie przestaje być już synonimem bogactwa. Wraz z rozwojem linii lotniczych, także tych tanich przestrzeń powietrzna stała się bardziej dostępna. Ludzie cenią wygodę, no i oczywiście fakt iż można podróżować „z głową w chmurach”. Podróż samolotem zaoszczędza nasz czas, ale także i pieniądze. W związku z tym, iż cena benzyny poza granicami Polski jest wyższa przelot może okazać się zdecydowanie tańszy, zwłaszcza, że do ceny paliwa należy doliczyć również opłaty za drogi, autostrady, mosty, a także za ewentualny nocleg w razie długiej podróży.  Dlatego dokonując wyboru należy poddać kalkulacji wszelkie ponoszone opłaty, mając też na uwadze komfort całej podroży. Oszczędzić można wybierając odpowiednie linie lotnicze. Przydatne w zakupie biletów są wyszukiwarki lotów. Ważne jest by łączyły zarówno linie tradycyjne jak i low cost. Doskonałym rozwiązaniem są też wyszukiwarki integrujące połączenia typu OneWay. Oznacza to, że każdorazowo otrzymujemy najatrakcyjniejszą cenowo propozycję przelotu do i z wybranego przez siebie miejsca. Wtedy możemy wybrać spośród kilku czy kilkunastu opcji linii, którymi możemy lecieć. W Polsce jedną z nielicznych takich wyszukiwarek jest wyszukiwarka na www.Uni-Fly.pl – mówi Piotr Popczyński.

Transport autokarowy
Bardzo popularny jeśli chodzi o wyjazdy zorganizowane. Sprawdza się przy wycieczkach objazdowych, koloniach, wycieczkach szkolnych. Daje komfort psychiczny ponieważ nie musimy sami zajmować się kierowaniem pojazdem, jednak ogranicza odrobinę bardziej niż podróż własnym samochodem ponieważ musimy się dostosować do większej ilości współpasażerów. Stresujące bywają też usterki, dlatego należy wybierać sprawdzonych przewoźników, a przed wyjazdem wezwać odpowiednie służby w celu sprawdzenia stanu technicznego pojazdu.

Transport rowerowy
Interesującym środkiem transportu jest również rower. Ma on coraz więcej zwolenników. Ludzie organizują się w grupki i wyruszają nawet w bardzo dalekie podróże. Wyprawy takie są niesamowitą przygodą. Rower daje pełną niezależność, można podróżować w tempie w jakim się chce i dowolnie dobranymi ścieżkami. Wybierając rower podróżujemy zgodnie z naturą, nie zanieczyszczając środowiska. Dodatkowym atutem jest też to, iż nie trzeba szukać parkingów i ponosić dodatkowych kosztów związanych z opłatami drogowymi. Jednak takie podróżowanie wymaga dobrej kondycji. Trzeba też uważać na bagaże, które w żaden sposób nie są zabezpieczone przed kradzieżą. Każdy środek transportu ma swoje wady jak i zalety. To, że dla jednych najlepszy będzie samochód czy autokar nie znaczy, że dla innych też. Dlatego nie warto ulegać modzie i naciskom innych. Wybór środka transportu jest kwestią indywidualną więc każdy sam musi podjąć decyzję jak lubi podróżować najbardziej.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

bon turystyczny

Wersja do druku