Aby pracować na pełnych obrotach mózg potrzebuje zarówno wysiłku, jak i odpowiedniej diety. Lubi też muzykę podczas pracy, posłuchajcie więc razem. Przygotuj się jednak na wyłączenie radia, bo muzyka popularna nie jest jego ulubionym nurtem.
Pojęcie ćwiczeń stymulujących pracę mózgu jest dobrze rozpoznawane. Niestety wciąż jednak przez wiele osób traktowane jest jako ciekawostka i rzadko regularnie trenujemy sprawność swoich szarych komórek. Nie zajmuje to wiele czasu – wystarczy nawet 15 minut dziennie. Pomoże rozwiązywanie łamigłówek, jak sudoku, czy kakuro, trening z tanimi programami komputerowymi z serii Akademia Umysłu, a nawet żonglowanie piłeczkami. Niemieccy badacze przeprowadzili test, w którym za pomocą rezonansu magnetycznego zbadano mózgi osób trenujących żonglowanie: przed rozpoczęciem treningów i trzy miesiące później. Grupa wykazała przyrost w obszarach odpowiedzialnych za spostrzeganie oraz aktywność ruchową. Poprawiła się także ich zdolność do koncentracji.

Dział Nauki i Technologii Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA na podstawie analizy fal mózgowych ochotników opracował neurotrening, który w zależności od potrzeb może leczyć bezsenność i bóle głowy lub usprawnić podejmowanie decyzji i zwiększyć koncentrację. Płyta z ich dokonaniami nie trafiła na sklepowe półki, ale pomocna i dostępna wszystkim jest muzyka barokowa, której tempo utrzymane w okolicach 60 uderzeń na minutę jednocześnie odpręża ciało i pobudza mózg. Stajemy się dzięki niej bardziej kreatywni, bardziej uważni i mniej odczuwamy zmęczenie, co odkryto już w połowie XX wieku. Polecanymi przez naukowców kompozytorami są Mozart, Vivaldi i Strauss.

Aby dać mózgowi energię do sprawniejszej pracy należy też odpowiednio się odżywiać. Najważniejsze aby nie zapominać o porannym śniadaniu. Zalecane jest spożywanie dużej ilości rybiego mięsa, ponieważ zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe poprawiają nastrój. Inne produkty, o które warto urozmaicić posiłki to brązowy ryż, razowy makaron i mięso: chude i drobiowe. Banany z kolei dadzą nam nie tylko energię i witaminę C, ale też zmniejszają ryzyko zawału serca w przyszłości. Duże ilości wody wspomagają przemiany biochemiczne w mózgu. Potrzebne są szczególnie jeśli wspomagamy się kawą by nie zasnąć nad notatkami. Wtedy konieczne jest też uzupełnianie magnezu. Jego braki mogą znacząco osłabiać proces zapamiętywania. Poziom tego pierwiastka wyrówna gorzka czekolada, im więcej procent kakao, czyli im bardziej gorzka, tym więcej magnezu zawiera. Jak da się zauważyć dieta wspomagająca umysł jest dietą dobrą dla całego organizmu i jej składniki często pojawiają się w zaleceniach dotyczących zdrowego żywienia. I nie powinno to dziwić, skoro mózg nie działa w oderwaniu od reszty ciała.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku