"Intuicja zdobywa sobie posłuch często w niezwykle dziwnych okolicznościach. Zmienia bieg historii, decyduje o przepływie wielkich sum pieniędzy i kieruje codziennymi wyborami". - Gerald Traufetter.
Jak to się dzieje, że niektórzy zakochują się na całe życie od pierwszego wejrzenia? Dlaczego pierwsze posunięcie, które przychodzi do głowy doświadczonemu szachiście, zwykle okazuje się najwłaściwsze? Często impuls do konkretnych działań pojawia się nieoczekiwanie, zupełnie nie wiadomo skąd… W życiu często kierujemy się intuicją. Zdaniem wielu dawniejszych badaczy przeczucia należało zaliczyć wyłącznie do sfery ezoterycznej. „Dokonuj świadomych wyborów!”, tak przez wiele lat brzmiało główne hasło psychologii. Od kilku lat psychologowie i neurolodzy z uwagą przyglądają się zjawisku intuicji. Najnowsze badania zajmują się procesami zachodzącymi w mózgu, które skłaniają nas do podejmowania określonych decyzji. Dziś naukowcy są skłonni przyznać, że aby podjąć dobrą decyzję, trzeba posłuchać zarówno rozumu, jak i intuicji. I dlatego wiedza o podświadomych procesach może się okazać niezwykle pomocna. Jeśli ktoś chce we właściwy sposób skorzystać z możliwości, jakie daje intuicja, musi dokładnie wiedzieć, kiedy można jej zaufać.

Rozum i intuicja stanowią paradoks: zdają się nawzajem wykluczać. Można by pomyśleć, że kto działa bez namysłu, nie używa do tego głowy. W tej książce daję wyraz odwrotnemu przeświadczeniu: rozum i intuicja mogą iść ze sobą w parze. Twórcze umysły i ludzie dokonujący pożądanych wyborów posługują się działającym w mózgu wyrafinowanym systemem, zasilonym przez wiedzę i doświadczenie. Owa wewnętrzna mądrość wpływa na procesy decyzyjne i twórcze, wszystkim zaś kierują odczucia. 
- ze wstępu



Gerald Traufetter
(ur. 1972) – studiował politologię i medioznawstwo. Od 2000 roku jest redaktorem naukowym w tygodniku „Der Spiegel”. Główne dziedziny jego zainteresowań to zmiany klimatyczne, medycyna i badanie umysłu. Jest autorem wielu obszernych artykułów na temat świadomości, języka
i intuicji. Mieszka z żoną i dzieckiem w Amsterdamie.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku