Uwielbiamy skórzane kurtki. Zwłaszcza, kiedy robi się chłodniej są rzeczą bardzo pożądaną. Ale czy wiemy, że moda na ten materiał została zapoczątkowana już w czasach prehistorycznych?

Skóra, to ponadczasowy surowiec wykorzystywany do tworzenia okrycia wierzchniego już przez naszych praprzodków! Stanowiła o ich statusie- jeśli archaiczny homo sapiens posiadał skórzane odzienie, to znaczy,że umiał polować i wyprawiać skórę, a co za tym idzie był w stanie zapewnić byt rodzinie. W średniowieczu skóra była towarem luksusowym. Służyła do wyrobu nie tylko odzieży i butów, ale również siodeł, uprzęży, sakw niektórych części uzbrojenia,a na to mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Wtedy też powstały specjalizacje zajmujące się obróbką tego szlachetnego materiału: garbarz, szewc, kaletnik, siodlarz.

W dzisiejszych czasach i szale na ekologiczny styl życia, noszenie skórzanej odzieży budzi wiele kontrowersji. Przede wszystkim ze względu na konieczność zabijania zwierząt. Jednak moda dyktuje swoje prawa. Choć osobiście uważam,że skóry ekologiczne i inne wyroby skóropodobne są w tej chwili tak doskonałej jakości, iż śmiało można nimi zastąpić prawdziwy produkt natury.
Według najnowszych trendów hitem jest kurtka- ramoneska, modne są krótkie płaszczyki z dużymi guzikami, również kurtki z szerokimi ściągaczami zamiast kołnierza wciąż są na czasie.

Skóra jest odporna na rozciąganie i przekłuwanie. Chroni przed wiatrem i zimnem. Do jej konserwacji wybieraj zawsze renomowane pralnie, które oferują również renowację, dzięki której nasz odzież dłużej zachowuje swoje walory. W domu nie używaj silnych środków chemicznych do jej czyszczenia, mokrą skórę wysusz w temperaturze pokojowej- nigdy w suszarce bębnowej! Unikaj stosowania lakierów do włosów i innych rozpylaczy, kiedy masz na sobie skórzaną odzież. A także nie wypychaj kieszeni ciężkimi przedmiotami, aby nie uległa deformacji.

Na koniec pozostaje pytanie: czy to nasi praprzodkowie wprowadzili modę na gatki ze skóry lamparta?































Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

rower elektryczny

Wersja do druku