Kiedyś znany nam wszystkim bohater wypowiedział te oto znamienne słowa: „Być albo nie być, oto jest pytanie“. Być, zdecydowanie, tylko jakim? Niektórzy mówią, że prawdziwy ideał kryje się w byciu szczerym (lecz nie do bólu), miłym (nie mylić z lizusostwem), uczciwym oraz asertywnym. Tylko, że z tym ostatnim różnie u nas bywa. Bo właśnie tutaj bycie miłym stoi według nas w opozycji do bycia szczerym. Nikt nie zaprzeczy temu, iż człowiek powinien żyć w zgodzie ze sobą. Nasze wewnętrzne „ja“ budujemy latami – szukamy siebie, tego co lubimy, w czym jesteśmy dobrzy, a w czym nie. Niestety często jest tak, że – czy to ze strachu, czy z wygody, czy ze zwyczajnego poczucia wstydu do odmowy – zgadzamy się na rzeczy, które niekoniecznie są w zgodzie z naszymi przekonanami, czy odczuciami. Przestajemy wtedy być sobą.

„Asertywność to nie cecha wrodzona ani pojedyncze zachowanie. To postawa wobec siebie samego i drugiego człowieka, którą można opisać jako dążenie do relacji typu „ja jestem OK, ty jesteś OK““ – mówi Sandra Waszniewska, inicjatorka warsztatów „Letnie Inspiracje“. „Oznacza ona zdolność do wyrażania swych praw, uczuć i opinii z jednoczesnym poszanowaniem praw, uczuć i opinii drugiej osoby. I to stanowi klucz do sukcesu“ – dodaje Sandra Waszniewska.

Szkolenia z asertywności od wielu lat cieszą się powodzeniem. Niestety prawda jest taka, że wielu trenerów, którzy podejmują się tego typu szkoleń zapominają, iż nie są one jedyną słuszną ideologią.

„Do szkoleń z asertywności potrzeba czegoś więcej – zupełnie innego podejścia, które pokazuje, że szkolenie tego typu to pewnego rodzaju propozycja zachowań wobec innych“ – mówi Sandra Waszniewska. „Dlatego uznaliśmy, że czas wprowadzić coś o wiele ciekawszego, niż proponuje rynek szkoleniowy. Tak oto narodził się pomysł na kolejny warsztat w cyklu „Letnie Inspiracje“.

„Asertywność w spódnicy. Jak być jeszcze piękniejszą“, który odbędzie się już 26 września, to warsztat stworzony z myślą wyłącznie o kobietach.  Kobiety w sposób szczególny nawiązują i podtrzymują kontakty interpersonalne. Są bardziej uwrażliwione na obszar relacyjny, nie tylko zadaniowy, Oznacza to tyle, że prócz rozwiązania danej sytuacji interesuje je to, co zadzieje się pomiędzy rozmówcami.

„Chcieliśmy stworzyć coś odrotnego do „asertywności w spodniach“ – tłumaczy Waszniewska. „Co to znaczy? Znaczy to tyle, że specyfika kobiecej asertywności skłania do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak być asertywną wobec tej męskiej. Warto podkreślić, że asertywność ubrana w spódnicę uwzględnia i rozszerza zachowania asertywne o ważny aspekt zadbania o relację“ – dodaje.

Jednak warsztat „Asertywność w spódnicy“ to nie tylko propozycja zachować wobec innych. Druga część szkolenia to warsztat „Jak być jeszcze piękniejszą“, który powie między innymi, jak wyrównywać koloryt skóry, zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie, poprawić jej elastyczność, czy chronić przed działaniem promieni słonecznych.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku