Czy krem może być wielofunkcyjny? A może taki właśnie powinien być? Czy krem "do wszystkiego" nie okaże się kosmetykiem "do niczego"? To zaledwie kilka pytań z długiej listy wątpliwości, które na co dzień zadają sobie kobiety. Aby na nie odpowiedzieć, należy przyjrzeć się nieco bliżej codziennemu funkcjonowaniu skóry i jej potrzebom. Skóra nieustannie musi radzić sobie z wieloma zadaniami.

Chroni nasz organizm, reguluje temperaturę, utrzymuje równowagę między środowiskiem zewnętrznym i wnętrzem ciała, wytwarza witaminę D i podlega ciągłej odnowie. Skóra nigdy „nie śpi”, stale pracuje, a jej codzienne obowiązki są bardzo zróżnicowane. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie jej w dobrej kondycji i podtrzymanie jej wydajności. Na obniżenie wydajności skóry negatywnie wpływają uszkodzenia powodowane przez czynniki środowiskowe, zaburzając naturalną równowagę procesów zachodzących w naskórku i skórze właściwej. Pierwszym widocznym objawem osłabienia wydajności skóry są najczęściej linie mimiczne i zmarszczki, pojawiające się na skutek uszkodzeń włókien skórnych, przekraczających możliwość ich naturalnej naprawy, co wynika z obniżenia ilości kwasu hialuronowego w skórze. W miarę upływu lat naturalny proces złuszczania komórek skóry ulega spowolnieniu, co prowadzi do pojawienia się jej nierównej struktury, utraty blasku oraz charakterystycznego matowego odcienia. Światło odbijające się od powierzchni naskórka załamuje się nieregularnie, potęgując wrażenie nierównego kolorytu. Spadek elastyczności skóry powoduje, że rozszerzeniu i powiększeniu ulegają też pory skórne. Natomiast spadek poziomu melaniny z jednoczesnym osłabieniem jej transportu do keratynocytów jest odpowiedzialny za powstawiane wyraźnych, brązowych plamek, zaś zmniejszenie ilości naczyń włosowatych skutkuje bladym odcieniem skóry.

Z upływem czasu osłabieniu ulegają także składniki skóry właściwej, co wpływa na upośledzenie procesu wiązania i zatrzymywania w niej wody, prowadząc w konsekwencji do zaburzeń regulacji nawilżenia skóry i jej nadmiernej suchości. Degeneracja fibroblastów, prowadząca do zmniejszenia produkcji kolagenu, powoduje utratę elastyczności skóry, wpływając na zmianę owalu twarzy. Liczba zmian pojawiających się na skórze w miarę upływu czasu może wydawać się przygnębiająca. Prawdą jest, że nie można całkowicie powstrzymać procesu starzenia się skóry ani odciąć się od jego głównej przyczyny, wpływu czynników zewnętrznych. Jednak w chwili obecnej dysponujemy imponującą bronią do skutecznej walki z oznakami upływającego czasu na skórze, w postaci aktywnych kosmetyków i doskonałych zabiegów kosmetycznych.

Skoro tak wiele różnorodnych czynników składa się na pogorszenie wyglądu skóry z wiekiem - logika podpowiada, że efektywne, odmładzające zabiegi kosmetyczne czy też kremy o tym kierunku działania powinny być wielozadaniowe. Opinię tą potwierdzają lekarze dermatolodzy. Ich zdaniem efektywny zabieg oraz krem odmładzający powinien pomóc:
o    zachować naturalną barierę ochronną skóry,
o    poprawić jej wygląd oraz
o    chronić przed dalszymi uszkodzeniami.

Rozwiązaniem idealnym jest możliwość regularnego poddawania się zabiegom delikatnie złuszczającym naskórek, spłycającym zmarszczki, redukującym pory, poprawiającym koloryt skóry oraz jej napięcie i elastyczność. Jak również dostarczanie niezbędnych substancji nawilżających i odżywczych oraz przeciwutleniaczy, które wzmacniają funkcje skóry. Jednak świat współczesnych kobiet jest wypełniony wieloma obowiązkami. Wygospodarowanie czasu na częste i regularne poddawanie się zabiegom kosmetycznym nie zawsze jest możliwe. Nowoczesne kobiety, realizujące się w wielu dziedzinach życia, działają pod presją czasu, ale jednocześnie nie chcą godzić się na kompromisy - także w codziennej pielęgnacji skóry. Dlatego też potrzebują skutecznych sposobów na zatrzymanie upływającego czasu. Sposobów, które jednocześnie nie będą czasochłonne.

Skóra, wykonując wiele zadań jednocześnie, potrzebuje do tego szerokiego wsparcia. Wielozadaniowy krem do codziennej pielęgnacji, o odpowiedniej zawartości wielu aktywnych składników „do zadań specjalnych”, wydaje się złotym środkiem. Sformułowanie „krem wielozadaniowy” trzeba jednak właściwie odczytać. Zaspokoi on zróżnicowane potrzeby skóry, jednak nie zastąpi wielu niezbędnych czynności pielęgnacyjnych takich jak oczyszczanie, czy tonizowanie skóry. Biorąc też pod uwagę różne cykle dobowe skóry - jej zróżnicowane funkcjonowanie i potrzeby w porze snu oraz czuwania, należy pamiętać o kremie z typowymi „funkcjami” dziennymi lub nocnymi. Kremy wielozadaniowe nie zastąpią całkowicie salonu kosmetycznego. Potrafią jednak wszechstronnie zadbać o zróżnicowane potrzeby skóry, doskonale uzupełniając i podtrzymując efekty profesjonalnych zabiegów odmładzających. Dobrze skomponowany krem wielozadaniowy może być najlepszym partnerem współczesnej kobiety w codziennych zmaganiach z oznakami upływającego czasu.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku