Szacuje się, że w Polsce co roku zakażeniom rotawirusami ulega ponad 200 000 dzieci poniżej 5 roku życia a do szpitala trafia 6 500 maluchów.

Groźne wirusy

Rotawirusy są głównym powodem ciężkich biegunek u niemowląt i małych dzieci. Wirus jest bardzo zakaźny, przez co na ogół dotyka całą rodzinę, choć najtrudniej chorobę znoszą najmłodsi. Im dziecko jest młodsze, tym większe jest ryzyko odwodnienia, konieczności dożylnego uzupełniania płynów, a więc i pobytu w szpitalu. Dlatego biegunek nie wolno lekceważyć. Pamiętajmy również, że pobyt dziecka w szpitalu może w dużym stopniu utrudnić normalne funkcjonowanie rodziny, a także zmusić rodziców do nieobecności w pracy. W Europie każdego roku rotawirusy atakują około 3,6 mln niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym, z czego 700 tys. trafia do lekarzy, a 87 tys. wymaga pilnej hospitalizacji.

Wszędzie tam gdzie my

Rotawirusy nie znają granic geograficznych i z łatwością się rozprzestrzeniają. Dostają się do organizmu drogą pokarmową lub kropelkową. Od chorego dziecka zakażają się pozostali członkowie rodziny. Zakażenie objawia się gorączką, wymiotami i ostrą biegunką, prowadzącą do odwodnienia.  Towarzyszyć jej mogą również bóle brzucha oraz objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Od zakażenia do wystąpienia pierwszych dolegliwości mijają zwykle 1-3 dni. 

Skuteczna broń w walce z biegunkami

Układ odpornościowy dziecka powinien być zabezpieczony przed atakiem wirusów i gotowy do wytwarzania przeciwciał. Rodzice w łatwy i bezbolesny sposób mogą zapewnić maleństwu wczesną ochronę przed biegunkami rotawirusowymi, stosując doustne szczepienie. Dostępne dane wskazuje, że szczepienie jest skutecznie i bezpieczne. Ponadto może być wykonane jednocześnie z innymi szczepieniami podczas jednej wizyty u pediatry. Dzięki temu, że szczepionka jest podawana doustnie, dziecko i rodzice nie odczuwają stresu związanego z ukłuciem. Skuteczność szczepionek przeciwko rotawirusom została potwierdzona w badaniach klinicznych obejmujących ponad 130 tys. niemowląt na całym świecie – były to jedne z największych badań w historii szczepień. Szczepionki chronią przed najczęściej występującymi szczepami wywołującymi zakażenia rotawirusowe, przed odwodnieniem spowodowanym przez biegunkę i wymioty oraz przed leczeniem szpitalnym.

W Polsce dostępne są już dwie szczepionki przeciw rotawirusom. Podaje się je dzieciom od 6 tygodnia życia. Szczepienie należy zakończyć w 6 miesiącu życia dziecka. Wczesna ochrona jest bardzo ważna, ponieważ powikłania związane z chorobą najciężej znoszą maluchy w pierwszych czterech miesiącach życia.






Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku