Kiedy kobieta wchodzi w okres klimakterium, oznacza to dla jej organizmu rewolucję. Obniża się poziom hormonów płciowych, co powoduje zmniejszenie aktywności seksualnej. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala osiągnąć libido podobne do tego, sprzed menopauzy.
Szacuje się, że na okres menopauzy przypada 1/3 życia kobiety. W związku z tą teorią, w Polsce ponad 30% wszystkich kobiet znajduje się właśnie w okresie menopauzalnym. Jego objawy często pojawiają się już po 40 roku życia, kiedy stopniowo zaczyna wygasać czynność jajników i w konsekwencji spada produkcja żeńskich hormonów płciowych - estrogenów i androgenów. Menopauza wiąże się też z niższą aktywnością seksualną, lękiem przed seksualnością oraz wiązaniem erotyzmu z negatywnymi odczuciami.

Zmiany nastroju, zmiana libido…


Z raportów socjoseksuologicznych wynika, że w wieku pomenopauzalnym obniżenie libido dotyczy 94% kobiet, obniżenie aktywności seksualnej 88% kobiet, dyspareunia (ból w trakcie stosunku) 39% kobiet, natomiast utrata satysfakcji z kontaktów intymnych dotyka aż 100% badanych. Eksperymenty naukowe przeprowadzone w 2005 roku na kobietach z siedmiu krajów europejskich podkreślają znaczenie czynników psychofizycznych. U 95% badanych kobiet stwierdzono występowanie objawów klimakterycznych: uderzenia gorąca, poty nocne, kołatanie serca. Ponad połowa badanych skarżyła się na zmiany nastroju, a aż 58% kobiet cierpiało na bezsenność. Podobne wyniki uzyskano w polskim badaniu. Polki bardzo często mówiły o drażliwości i utracie zainteresowania partnerem, a ponad 90% z nich przyznało, że cierpi na łagodną depresję. Jak zapewniają liczni psychologowie, okres menopauzy nie musi się jednak kojarzyć z bólem, nieprzyjemnymi dolegliwościami i negatywnym nastrojem. Przekonują swoje pacjentki, że klimakterium to nie początek starości, ale przejściowy okres w życiu kobiety. Dziś istnieją bowiem liczne metody, które ułatwiają dojrzałym kobietom cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Wpływ feromonów na aktywność seksualną

Leczenie dolegliwości związanych z okresem przekwitania polega głównie na uzupełnianiu brakujących hormonów. Na rynku wiele jest produktów, zarówno ziołowych, jak i hormonalnych, które regulują objawy menopauzy z różnym skutkiem. Naukowcy Friebely J. i Rako S. z Uniwersytetu w Bostonie postanowili znaleźć rozwiązanie na problemy kobiet w tym wieku i sprawdzić, czy domniemany ludzki feromon seksualny zwiększa ich libido właśnie w tym okresie życia. Uczestniczki przeprowadzonego eksperymentu, kobiety po okresie menopauzy (średnia wieku 57 lat) wzięły udział w badaniach, których celem było przetestowanie bezwonnego feromonu. Dodano go więc do ich ulubionego zapachu, aby sprawdzić, czy ten związek może wpływać na życie seksualne badanych.

Eksperymenty przeprowadzone metodą podwójnie ślepej próby (żadna z badanych osób nie wiedziała, który środek jest lekiem, a który jest substancją obojętną. W ten sposób wyklucza się możliwość nieświadomego wpłynięcia na osoby badane) trwały 6 tygodni. Wyniki wyraźnie pokazały, że 40,9% kobiet stosujących formułę feromonową zauważyło zwiększenie swojej tygodniowej ilości pieszczot i pocałunków w stosunku do 13,6% badanych, stosujących placebo. Jednocześnie 68,2% kobiet stosujących feromony zaobserwowało wzrost w co najmniej jednym z czterech socjo-seksualnych zachowań intymnych. W przypadku badanych stosujących placebo było to 40,9%.

Jak podkreśla Wiktor Koszycki z portalu Feromony.pl, rezultaty badań sugerują, że feromony stosowane z perfumami posiadają właściwości bodźca seksualnego. Libido kobiet nie musi więc spadać po okresie menopauzy. Oznaczałoby to, że objawy przekwitania można niwelować, sięgając właśnie po te związki. - Wiele jest sposobów, aby złagodzić negatywne efekty tego, naturalnego okresu, który każda kobieta będzie musiała przejść. Ważne jest jednak, by nie zapominać, że to, co przynosi zmiany, może być również doświadczeniem pozytywnym – dodaje.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku