"Chciałabym zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, ale boję się, że przytyje"- ile razy słyszałyśmy to od naszych koleżanek? Wiele kobiet uważa, że to właśnie tabletki antykoncepcyjne są przyczyną wzrostu masy ciała. A jak jest naprawdę?

Biorę tabletki i tyję: czemu tak się dzieje?

Przyczyn wzrostu masy ciała u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest kilka. Pierwszą z nich jest powstawanie obrzęków w tkance podskórnej. Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mają działanie antydiuretyczne, czyli powodują zatrzymanie wody i sodu w organizmie. Z tego powodu przez pierwsze tygodnie stosowania tabletek wskazówka na wadze może przesunąć się nawet o 2-3 kg. Jeśli czujesz się ociężała, opuchnięta, zginanie palców dłoni sprawia ci trudność - powinnaś porozmawiać z lekarzem o ewentualnej zmianie tabletek lub diety. Pilnuj, by w twojej diecie znalazła się odpowiednia ilość płynów oraz ogranicz spożycie produktów z dużą zawartością sodu: chipsów, białego pieczywa, gotowych zupek i sosów, słonych przekąsek, konserw, serów żółtych. Drugą przyczyną tycia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej jest wpływ estrogenów na proces spalania tkanki tłuszczowej. W wielu badaniach wykazano, że estrogeny utrudniają spalanie tłuszczu, a ułatwiają jego magazynowanie. Dlatego też kobiety przyjmujące tabletki i będące jednocześnie na diecie mogą mieć trudności z gubieniem zbędnych kilogramów. Trzecią przyczyną zwiększenia masy ciała jest wzrost apetytu u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. W rzeczywistości jest to zjawisko dość rzadkie, choć w niektórych badaniach wykazano, że między innymi drospirenon (składnik tabletek antykoncepcyjnych) może powodować nadmierny apetyt i pragnienie.

Dieta przy tabletkach

Podsumowując: u niektórych kobiet rzeczywiście po rozpoczęciu przyjmowania tabletek rozpoczyna się proces wzrostu masy ciała. Nie musi się jednak tak dziać. Główną przyczyną tycia jest nadmiar kalorii, nie zaś tabletki. Dieta często dostarcza zbyt duże ilości energii i to ona jest bezpośrednią przyczyną odkładania się tkanki tłuszczowej. Jeśli więc masz skłonności do tycia i decydujesz się przyjmować tabletki antykoncepcyjne, powinnaś zadbać o swoją dietę: zmienić nawyki żywieniowe i zwiększyć aktywność fizyczną. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba stosować idealnie wyliczoną dietę jak to jest przy odchudzaniu. Wystarczy jedynie, że wprowadzisz w swoim jadłospisie drobne zmiany, które zniwelują ryzyko nadmiernego przyrostu masy ciała i zatrzymania wody w organizmie.

1. Zwiększ spożycie błonnika:
•    W Twojej diecie powinno znaleźć się pieczywo pełnoziarniste, kasze, ryż brązowy, płatki owsiane, otręby.
•    Pamiętaj o warzywach - mają mało kalorii, dużo błonnika i mnóstwo witamin. Postaraj się, aby w każdym posiłku znalazła się porcja niskokalorycznych warzyw: papryki, brokułów, marchewki, brukselki, rzodkiewki, kapusty, pomidorów czy szpinaku.
•    Spożywaj owoce w umiarkowanych ilościach (mają niestety dużo cukrów prostych) - są źródłem błonnika rozpuszczalnego. Zjedz 2-3 porcje malin, porzeczek, jeżyn, moreli, suszonych fig, jabłek, gruszek.

2. Ogranicz spożycie cukrów prostych:
•    To one w głównej mierze odpowiedzialne są za przyrost masy ciała. Jedna łyżeczka cukru dostarcza aż 40 kcal. Jeśli pijesz 4 szklanki herbaty dziennie to z samego cukru dodanego do niej pochodzi 160 kcal - tyle samo energii dostarczy ci pożywna kanapka z ciemnym chlebem i indykiem lub porcja budyniu śmietankowego.
•    Poszukaj przepisów na niskocukrowe desery. Pozwalają cieszyć się słodkim smakiem, a dostarczają minimalnych ilości cukru i kalorii.

3. Ogranicz spożycie pełnotłustych produktów mlecznych i tłustych mięs:

•    Wybieraj produkty o zawartości tłuszczu 0,5-1,5 proc. Unikaj spożycia produktów pełnotłustych i beztłuszczowych (mają mniej kalorii, ale praktycznie nie zawierają witamin i minerałów).
•    Unikaj używania tłustej śmietany i majonezu - zastąp je jogurtem naturalnym.
•    Wybieraj chude gatunki mięs: pierś z indyka, kurczaka, chudą wołowinę, ryby.

4. Unikaj smażenia:
•    Rezygnując z tradycyjnego smażenia możesz „zaoszczędzić” ponad 200 kcal! Przykładowo: porcja chudej wołowiny pieczonej z ziołami dostarcza nam około 130 kcal, podczas gdy porcja wołowiny smażonej w panierce dostarcza aż 350 kcal.
•    Jeśli boisz się dodatkowych kilogramów postaraj się używać następujących technik kulinarnych: gotowania klasycznego, gotowania na parze, pieczenia, duszenia.

5. Pij odpowiednią ilość wody:

•    Wypijaj 1,5-2 litry dziennie – woda zmniejsza apetyt, przyspiesza moment odczucia sytości.
•    Wybieraj wodę o niskiej zawartości sodu - sód powoduje zatrzymanie wody w organizmie i obrzęki.
•    Pamiętaj, że odpowiednio wysokie spożycie wody chroni przed występowaniem obrzęków. Niedobory płynów prowadzą do zmniejszenia filtracji w nerkach i zatrzymania wody w organizmie.

6. Zacznij ćwiczyć:
•    Na początek wystarczy, że poświęcisz 30 minut dziennie na aktywność fizyczną.
•    Jeśli nie masz kondycji zacznij od spacerów, spokojnego joggingu, pływania.
•    Ćwiczenia pozwolą ci spalić nadmiar kalorii, poprawią krążenie, przyspieszą przemianę materii, wzmocnią kości i stawy.
•    Po jakimś czasie możesz stopniowo zwiększać czas intensywność i treningu. Wybierz formę aktywności, która ci najbardziej odpowiada: np. zajęcia fitness, siatkówka, siłownia, bieganie. Możliwości jest mnóstwo, więc na pewno znajdziesz coś co będzie dla Ciebie przyjemnością.


Monika Gibniewska, dietetyk medyczny
www.Ochoroba.pl




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma brokuł z bułką tartą
Ile kalorii ma strogonow
Ile kalorii ma marchew zasmażona
Ile kalorii ma kapuśniak

Wersja do druku