Wiek średni to czas wielkiego przełomu. Zmiany dokonują się na wszystkich możliwych płaszczyznach – fizycznej, psychicznej oraz społecznej, a menopauza i andropauza to nieodłączne części tych przemian. Naturalny proces biologiczny, nieuchronnie spotka każdego – zarówno kobiety jak i mężczyzn. A skoro nie można zmienić tego co nieuniknione, trzeba te zmiany zaakceptować, żeby nadal czuć się dobrze i żyć pełnią życia.

Światowa Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ustanowiły 18. października Światowym Dniem Menopauzy i Andropauzy. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy oraz sposoby walki z objawami i następstwami zmian zachodzących w organizmie około 50 roku życia. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny można łatwo złagodzić  dolegliwości związane ze starzeniem się organizmu, a część z nich nawet całkowicie wyeliminować. Należy podkreślać jak ważne dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia są regularne badania, prawidłowa dieta oraz aktywny tryb życia. Wskazanie właściwej drogi radzenia sobie z problemem starzenia jest szczególnie istotne ze względu na liczbę osób, których dotyczy. Mianowicie w Polsce blisko 6 milionów kobiet i 5 milionów mężczyzn to osoby po 50 roku życia. Według WHO do 2030 r. na świecie będzie 1,2 miliarda kobiet i 1 miliard mężczyzn po 50 roku życia. Każdego roku przybywa ich około 100 tys (dla porównania - dzieci i młodzieży w wieku szkolnym jest 6 mln). Właśnie w tym okresie życia człowieka mamy do czynienia z zahamowaniem czynności gonad. O ile menopauza dotyczy niemal wszystkich kobiet, to andropauzie ulega ok. 10% mężczyzn. W miarę starzenia się mężczyzn, ten wskaźnik wzrasta, niemniej trudno mówić o podobieństwach między menopauzą a andropauzą. Wielu mężczyzn może zachować do późnej starości czynności hormonalne i rozrodcze gonad.

Kobiece sprawy

Menopauza z medycznego punktu widzenia oznacza dysfunkcję jajników związaną z wiekiem i zmniejszenie wydzielania przez nie estrogenów – hormonów odpowiadających za blisko 400 przemian metabolicznych w organizmie kobiet. Ten naturalny proces przygotowuje kobietę do wejścia w okres poprodukcyjny, bowiem wygasają jej czynności rozrodcze. Obniża się też poziom libido, choć menopauza nie oznacza końca aktywności seksualnej, jak się potocznie uważa. Osłabieniu ulega węzeł sercowo-naczyniowy, co zwiększa statystycznie ryzyko zawałów serca - jedną z częstszych chorób kobiet w okresie menopauzalnym, wiotczeje skóra i słabnie siła mięśni. Dodatkowo, pojawia się suchość pochwy wzmagająca dyskomfort przy współżyciu. Okres menopauzalny jest również często przyczyną rozwoju groźnych schorzeń: nadciśnienia i miażdżycy, osteoporozy, cukrzycy typu II, nowotworów, czy otyłości. Menopauzie przypisuje się również obniżenie jakości życia kobiet i zwiększenie podatność na wahania nastrojów, co jest efektem spadku stężenia hormonów (estrogenu i progesteronu). Do pozostałych fizycznych objawów należą: uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność, trudności w koncentracji, depresja, bolesność podczas stosunku oraz częste infekcje w układzie moczowo-płciowym.

Szczególną rolę w redukcji wszystkich tych objawów odgrywa edukacja dotycząca prozdrowotnego trybu życia oraz stosowanie bezpiecznej diety oraz profilaktyki w postaci suplementacji fitohormanami (w przeciwieństwie do hormonalnej terapii zastępczej jest to nieinwazyjny sposób pomagający w łagodzeniu objawów menopauzy naturalnymi składnikami pochodzącym z roślin).
Aby pomóc kobietom w ciężkim okresie menopauzy został opracowany dwufazowy preparat Climagyn, który w bezpieczny sposób łagodzi dolegliwości w dzień i w nocy. Jego wyróżnikiem jest oddziaływanie zarówno na sferę psychiczną jak i fizyczną zdrowia kobiety. W dzień uzupełnia dietę w pochodzące z soi izoflawony. Dodatkowo fitoestrogeny korzystnie wpływają na poziom cholesterolu oraz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy (folacyna) również wspomagają funkcjonowanie układu krążenia. Dawkę preparatu przeznaczoną na noc, wzbogacono  wyciągiem z melisy i szyszek chmielu, a także uzupełniono o magnez i witaminę B6. Melisa i chmiel działają uspokajająco i pomagają w zasypianiu. Magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, uspokaja i tonizuje, a witamina B6 zwiększa jego przyswajalność.





Męskie sprawy

Główną przyczyną andropauzy jest spadek stężenia androgenów, a szczególnie testosteronu. Wynika to z osłabienia funkcji hormonalnych jąder po 50. roku życia, co przekłada się na rozwój chorób wieku starszego (miażdżycy tętnic, nowotworów), a także w znaczny sposób przyspiesza proces starzenia się organizmu. Możliwość wystąpienia andropauzy w większym stopniu zależy od stanu zdrowia niż od wieku. Większym ryzykiem są obarczeni mężczyźni ze złymi nawykami żywieniowymi, palący tytoń, nadużywający alkohol, cierpiący na choroby - nadciśnienie, cukrzycę, chorobę wieńcową, podwyższony poziom cholesterolu, przerost gruczołu krokowego, czy też predysponowani genetycznie do przedwczesnego starzenia się. W odróżnieniu od menopauzy, andropauza nie jest poprzedzona wystąpieniem jednego charakterystycznego objawu. Można tu raczej mówić o zespole czynników ujawniających się w różnym stopniu. Do takich typowych czynników zaliczamy: stan wzmożonego napięcia, zmienność nastroju, uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, trudności w zapamiętywaniu, zmęczenie, bóle kostno-stawowe, problemy z erekcją, spadek pożądania seksualnego i zmniejszona satysfakcja z życia seksualnego – typowe sygnały świadczące o andropauzie. Mężczyźni często je ignorują, nie konsultując ich z lekarzem. Tymczasem zaleca się, by mężczyźni po przekroczeniu 50. roku życia kontrolowali stan zdrowia u lekarza specjalisty - endokrynologa, urologa, androloga.

Nowoczesna medycyna znalazła jednak na to sposób. Stosując bezpieczną i nieinwazyjną profilaktykę można długo cieszyć się dojrzałością. Unikalną kompozycją starannie dobranych ekstraktów roślinnych, opartą o dane farmakologiczne i badania naukowe jest Sterister. Zawiera jedynie naturalne ekstrakty: z palmy sabal, pokrzywy, śliwy afrykańskiej i lnu. Pomaga regulować prace mięśni gładkich pęcherza i cewki moczowej oraz regeneruje komórki nabłonkowe prostaty. Korzystnie wpływa na ciśnienie krwi, odbudowuje nadwerężone ścianki naczyń krwionośnych, uelastyczniając je i obniżając ryzyko miażdżycy. Dbajmy o siebie, wykorzystując to, co daje nam nowoczesna medycyna, ale przede wszystkim zaufajmy wiedzy lekarza. Dzięki temu objawy starzenia się organizmu nie będą nas niepokoić.

Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy w Polsce powinien przede wszystkim uświadamiać, że menopauza i andropauza to nie choroba, że dokuczliwe objawy można łagodzić, że wchodzenie w ten etap życia to nie powód do wstydu i załamania. Najważniejsze to mieć świadomość zachodzących zmian i regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. Oprócz regularnych badań kontrolnych, stosowania diety oraz aktywności fizycznej warto również zaopatrzyć się w preparat, który nie tylko złagodzi objawy menopauzy i andropauzy, ale również korzystnie wpłynie na samopoczucie.

Punktem wyjścia do przeciwstawienia się konsekwencjom starzenia się jest akceptacja zachodzących zmian i odpowiednia profilaktyka. Przecież życie podsuwa wiele radości,  wystarczy śmiało po nie sięgnąć.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku