Pod koniec października na rynku pojawi się nowa gra planszowa wydawnictwa Egmont - "Mali Powstańcy". Jej rodzinny charakter oraz interesująca tematyka sprawi, że z przyjemnością zagrają w nią całe rodziny.

„Mali Powstańcy” to nie tylko gra o Harcerskiej Poczcie Polowej, ale także lekcja historii w zupełnie nowej, pomysłowej formie. Partnerami, którzy wspierają Wydawnictwo w tym przedsięwzięciu są Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Związek Harcerstwa Polskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego chętnie angażuje się w projekty propagujące  naukę historii. Gry planszowe dla dzieci i młodzieży to doskonały sposób na poznanie historii. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że blisko 90 proc. Polaków uważa Powstanie za bardzo istotną cześć naszej historii – mówi Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – Wiadomości o Powstaniu najczęściej przyswajane są w szkole. Wśród młodzieży popularnym źródłem informacji są internet, filmy, książki, gazety, radio, telewizja. Blisko połowa warszawiaków (46 proc.) informacje o Powstaniu czerpie od jego bezpośrednich świadków, a także z naszego Muzeum (36 proc.) – podkreśla Jan Ołdakowski.

Gra o harcerzach przenoszących powstańcze meldunki może stanowić doskonałą okazję do rozmowy rodziców i dzieci na temat Powstania.

W jaki sposób obchodzić ważne w historii daty? Jak zainteresować tym młodych ludzi tak, aby uroczystości patriotyczne nie były tylko spotkaniami kombatantów i polityków? - mówi phm. Adam Zawadzki, rzecznik prasowy ZHP - Rekonstrukcje historyczne, koncerty rockowe, happeningi uliczne - to tylko niektóre z pomysłów, które od kilku lat pozwalają odkrywać i poznawać historię. W 2009 roku obchodzimy 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 70. rocznicę przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do podziemia pod kryptonimem "Szare Szeregi". Dlatego pomysł wydania gry "Mali Powstańcy" doskonale wpisuje się w obchody tych rocznic. Jest to również okazja do przybliżenia historii najmłodszym w sposób odbiegający od przyjętych schematów, oraz do budowania więzi pokoleniowej w rodzinach.

W ten sposób powstała gra, w którą można zagrać z najbliższymi – przyjaciółmi, dziadkami, rodzicami.

Pomysł na grę o Harcerskiej Poczcie Polowej narodził się po jednej z wizyt w Muzeum Powstania Warszawskiego – mówi Filip Miłuński, autor gry – To tu spotkałem majora Edmunda Baranowskiego, ps. „Jur”, uczestnika Powstania, który oprowadził nas po Muzeum. Normalnie, bez zbyt wielkich słów, ale z dokładnością i dbałością o szczegóły. Pokazywał eksponaty, wyjaśniał, opisywał. To spotkanie zaowocowało pomysłem stworzenia gry planszowej „Mali Powstańcy”.

Gra planszowa „Mali Powstańcy” jest  grą rodzinną. Nie ma w niej przemocy. Gracze rywalizują o to, który z nich przeniesie najwięcej meldunków na planszy przedstawiającej lewobrzeżną Warszawę. Podczas gry gracze muszą również współpracować ze sobą! Istnieje bowiem możliwość, że brak współpracy zakończy się porażką wszystkich graczy.






Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku