Struktura jest ciekawą alternatywą dla gładkiej, grzecznej, czasem nudnej powierzchni. Może być subtelna, delikatna lub wyrazista i odważna. Jednak w każdym wypadku będzie dekoracyjnym elementem przyciągającym wzrok, decydującym o charakterze wnętrza.
Jeżeli poszukujemy rozwiązania szybkiego, niewymagającego dużych nakładów finansowych i rewolucji remontowych w mieszkaniu, fakturę do wnętrza możemy wprowadzić poprzez tkaniny. Jedną z możliwości są dekoracje okienne. – Żakardowe rolety charakteryzują się ciekawą strukturą materiału uzyskaną dzięki specjalnym splotom – zdradza Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta marek Lotari i Prakto – To idealne rozwiązanie dla osób ceniących subtelne, jednokolorowe dodatki przykuwające wzrok.

Zwolennicy zasłon mogą wybrać modele wykonane w technologii flock. W przypadku marki Lotari florystyczny motyw wykonany jest z materiału przypominającego welur – naniesiony na połyskującą organzę stwarza wrażenie przestrzenności. Tkaninę można wykorzystać także w inny sposób. Narzuty o wyraźniej fakturze, poduchy czy nawet abażury – wszystkie te elementy, odpowiednio skomponowane, nadadzą pomieszczeniu charakteru, określą jego styl, przyciągną wzrok.

Myśląc o strukturze we wnętrzu na myśl przychodzą również ozdobione ściany. Nic dziwnego – takie rozwiązanie najbardziej rzuca się w oczy. W tym wypadku mamy szeroki wachlarz różnorodnych możliwości. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tynków dekoracyjnych – przy użyciu każdego z nich uzyskać można inny efekt. W tynkach ciągnionych faktura rzeźbiona jest przez ziarniste wypełniacze. W przypadku strukturalnych – wzory żłobi się lub odciska na świeżo nałożonej masie. Zacierane natomiast pozwalają uzyskać ciekawy, subtelny efekt poprzez przecieranie pacą. Jednak to tylko niektóre z rodzajów tynków. Fakturę na ścianie uzyskuje się zazwyczaj poprzez użycie narzędzi, jak wałek czy pędzel, ale także przedmiotów codziennego użytku – gąbki, folii, łyżki itp. Tynki mogą być malowane po nałożeniu lub barwione w masie. W celu uzyskania satysfakcjonującego efektu strukturę najlepiej nanieść na średniej wielkości ścianie, pozbawionej otworów okiennych i drzwiowych. Warto także zastanowić się nad oświetleniem tej części wnętrza. Załamujące się na nierównościach powierzchni światło zwiększa dekoracyjny wymiar ściany, tworząc przytulny, ciepły klimat. Ciekawy efekt uzyskać można podświetlając ją od dołu.

Farby strukturalne natomiast pozwalają uzyskać efekt podobny do tynków dekoracyjnych, ale ich nakładanie jest łatwiejsze i mniej czasochłonne. Kolejnym rozwiązaniem są tapety o wyraźnej fakturze. Papierowa raufaza, winylowa tapeta strukturalna, z włókna szklanego czy korkowa również ożywi wnętrze swoją nieregularną powierzchnią. Innym rozwiązaniem jest stworzenie ze ściany lub jej części swego rodzaju kamiennego muru. W tym celu użyć można popularnego piaskowca lub gipsowych odlewów imitujących kamienie.

Dekorując wnętrze poprzez zabawę fakturą należy przede wszystkim zachować umiar. Ściana ozdobiona tynkiem czy farbą strukturalną sama w sobie jest ozdobą, dlatego lepiej zrezygnować z dużej liczby dodatków. Dołożenie ciężkich tkanin może zaburzyć równowagę, psując uzyskany wcześniej efekt. Struktura zazwyczaj staje się elementem dominującym we wnętrzu, dlatego dobrze, aby była scentralizowana w określonym punkcie, a nie niedbale rozrzucona po całym pomieszczeniu, tworząc wrażenie chaosu.







Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Floralne tapety do sypialni

Wersja do druku