Kwiaty czarnego bzu od dawna wykorzystywane są do łagodzenia objawów przeziębienia i grypy, a także do produkcji soków i wina bzowego. Fenkuł działa uspokajająco na układ trawienny i idealnie pasuje do sałatek. Lawenda uspokaja i koi nerwy. Pachnotka zalecana jest przy dolegliwościach oddechowych, używana jest również jako słodzik. Każde z tych ziół i wiele innych można samodzielnie wyhodować i czerpać z nich maksymalne korzyści dzięki najnowszej książce wydawnictwa Reader’s Digest - Wielka księga ziół.

Zioła nadają aromat, konserwują żywność, leczą choroby i odstraszają szkodniki. Odświeżają powietrze i dekorują. Do ziół zalicza się tysiące najróżniejszych roślin. Wśród nich są małe roślinki rosnące koło domu, a także wielkie krzewy rosnące w górach oraz ogromne drzewa z lasów tropikalnych. Niezależnie od tego czy mamy duży ogród, czy tylko małą skrzynkę na oknie możemy wyhodować wiele gatunków ziół i czerpać z wielu walorów, które w sobie kryją.

Najnowszy poradnik wydawnictwa Reader’s Digest – Wielka księga ziół – pomoże odkryć zarówno medyczne, kulinarne jak i ozdobne cechy 100 różnych ziół. Inspirująca księga łączy tradycyjną mądrość i wiedzę wielu pokoleń praktyków zielarstwa z najnowszymi osiągnięciami z dziedziny ogrodnictwa, ziołolecznictwa i naturalnych metod leczenia.

Wielka księga ziół to zbiór porad dotyczących upraw 100 gatunków ziół oraz ich zastosowania w medycynie, kuchni i dekoracjach. Książka zawiera wiele ogrodniczych wskazówek, przepisy na bezpieczne leki ziołowe pomocne w codziennych dolegliwościach i na naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała. Wiele miejsca w książce poświęcono inspirującym przepisom kulinarnym, wśród których znalazły się m.in. przepisy na suflet z tymiankiem i oregano, na zupę z rukwi wodnej czy też na chleb z pesto. Nie zabrakło również wielu pomysłów na ziołowe dekoracje domu, takie jak np. lawendowe różdżki a także wskazówek dotyczących sprzątania z wykorzystaniem ziół.

Praktyczne porady, jakie znajdziemy w książce:

Jak przygotować pesto?

Składniki: 2 duże, obrane ząbki czosnku, 30 g orzeszków piniowych, 30 g świeżo startego parmezanu lub sera pecorino, 4 czubate łyżki listków świeżej bazylii (bez łodyżek) i 3 łyżki oliwy z oliwek dobrej jakości.

Suche składniki krótko zmiksować, dolać wąskim strumieniem olej. Sos nie powinien być idealnie gładki. W razie potrzeby dodać więcej oliwy. Przełożyć do stolika i zalać wierzch niewielką ilością oliwy. Starannie zakręcić i przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2 tygodnie.

Czosnek – kucharz radzi!

Świeży czosnek należy przechowywać w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, dzięki czemu dłużej zachować świeżość i walory smakowe. Najlepiej do tego celu nadają się specjalne naczynia kamionkowe lub zwykłe papierowe torebki. Czosnku nie należy trzymać w lodówce, ponieważ może wypuścić pędy i zgorzknieć.

Chrzan ma działanie bakteriobójcze, a także może udrażniać nos, zatoki i oskrzela, dzięki czemu jest często stosowany na przeziębienia i infekcje dróg oddechowych. Właściwości antyseptyczne w połączeniu z moczopędnymi sprawiają, że wykorzystuje się go w leczeniu infekcji dróg moczowych.

Sposób na haluksy

Haluksy to zniekształcenie występujące po zewnętrznej części dużego palca u stopy na wysokości stawu. Przyczyną deformacji jest zwykle noszenie źle dopasowanego obuwia lub butów na wysokim obcasie. Osoby dotknięte tą dolegliwością noszą specjalne wkładki ortopedyczne lub poddają się zabiegowi ortopedycznemu. Jak się okazuje mogą im pomóc aksamitki. Badania dowiodły, że posmarowanie chorego miejsca masą z alkoholu i pokruszonych aksamitek (Tagetes) może zmniejszyć wielkość Hanuska i przynieść ulgę w bólu. Flawonoidy obecne w aksamitkach łagodzą stany zapalne stawów.  










Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Masło kcal
Zapalenie zatok latem

Wersja do druku