Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki Elite rozpoczęło przeprowadzanie innowacyjnych zabiegów liposukcji wspieranej strumieniem wodnym Body Jet. Zabieg ten pozwala na odessanie tłuszczu z efektami znacznie lepszymi niż tradycyjny zabieg liposukcji, a dodatkowo umożliwia modelowanie wybranych partii ciała poprzez wykorzystanie własnej, samoregenerującej się tkanki do reimplantacji. W efekcie, już po pierwszym zabiegu możemy cieszyć się szczupłą talią i pełniejszym biustem.
Beauli – co to oznacza?

Nazwa BEAULI powstała z pierwszych liter kluczowych słów opisujących metodę powiększania piersi z zastosowaniem autogennej tkanki tłuszczowej (BrEast Augmentation by Lipotransfer). Główną jej zasadą jest modelowanie biustu z użyciem komórek tłuszczowych pacjentki, pozyskanych podczas liposukcji, czyli odsysania tłuszczu.

Jak to się zaczęło?

Innowacyjne zabiegi z wszczepianiem autogennej tkanki tłuszczowej przeprowadzane były przez doktora Sydney’a Colemana już w połowie lat dziewięćdziesiątych. Pierwsze wyniki dotyczące powiększania piersi z zastosowaniem tej  metody zostały przez niego opublikowane w marcu 2007 roku. Dodatkowo, własne wyniki powiększania piersi opublikowali też Zocchi i Delay. Od tej chwili, przenoszenie autogennej tkanki tłuszczowej zostało powszechnie zaakceptowane jako jedna z metod chirurgicznych powiększania piersi.

Zabieg – krok po kroku


Zabieg Beauli przeprowadzany jest jednocześnie z liposukcją. Komórki tłuszczowe pobierane są atraumatycznie metodą liposukcji wspomaganej strumieniem wodnym. Następnie trafiają do specjalnego pojemnika tzw. lipokolektora, posiadającego filtry wydzielające materiał odpowiedni do przeszczepu. W następnym etapie tkanka pobierana jest do strzykawek i dopiero w kolejnym etapie materiał przenoszony jest przy użyciu specjalnego łącznika do małych (10ml) strzykawek, którymi podaje się go pomiędzy tkanki piersi. Zarówno podczas pobierania materiału z lipo kolektora, jak i przenoszenia go do małych strzykawek, kładzie się nacisk, by czynnościom tym nie towarzyszyły gwałtowne zmiany ciśnienia, które niekorzystnie wpływają na błonę komórkową mastocytu. Wreszcie poprzez krótkie pojedyncze nacięcie skóry (2mm długości) w fałdzie podpiersiowym po obu stronach, przy miejscowym znieczuleniu wprowadza się kaniulę do piersi, przez którą podaje się środek znieczulający całą pierś. Wykonane nacięcie jest również miejscem do wprowadzania atraumatycznych kaniul, przez które podaje się wcześniej przygotowany i wyizolowany materiał. W zależności od ilości okolic poddawanych liposukcji zabieg trwa od 2 do 5 godzin.

Dla kogo zabieg?

Zabieg rekomendowany jest kilku grupom pacjentek. Po pierwsze tym, które chcą powiększyć swoje piersi ze względów estetycznych – z powodu defektów czy asymetrii. Do drugiej grupy należą pacjentki, których organizm nie toleruje silikonowych implantów, a trzecią grupę stanowią kobiety, u których wykonuje się rekonstrukcję po mastektomii z powodu raka.

Metoda warta polecenia

Główną zaletą opisywanej techniki jest możliwość współpracy lekarza z pacjentem podczas całego zabiegu. Ponadto materiał wprowadza się, podobnie jak powszechnie używane preparaty na bazie stabilizowanego kwasu hialuronowego tzw. wypełniacze, wstecznie wycofując igłę. Podawanie równych objętościowo materiałów umożliwia natychmiastową reakcję w razie powstania hiperkorekcji podczas procesu modelowania. Pozyskana tkanka wprowadzana jest zarówno podskórnie w warstwie pomiędzy skórą właściwą i powierzchnią gruczołu sutkowego, jak również za gruczołem - pomiędzy gruczołem a mięśniami piersiowymi. Ilość jednorazowego autogennego przeszczepu zależy od ilości pozyskanego materiału podczas liposukcji. Po implantacji naturalnej wchłonięciu ulega tylko około 20% podanych mastocytów, reszta wbudowuje się w tkankę w miejscu podania. Pierwsze badania przeprowadzone przez dr Ueberreitera pokazują, że do wzrostu objętości piersi przekraczającej jeden rozmiar biustonosza potrzebne są dwie procedury implantacji. Do ważnych zalet tej metody można zaliczyć naturalny wygląd piersi po zabiegu, brak widocznych blizn czy możliwość wykonania zabiegu ambulatoryjnie.

Autor: dr Mariusz Gregorczyk z Kliniki Elite - Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku