Grudzień to okres rodzinny, świąteczny ale i bardzo zabiegany. Doskonale wiesz, jak ważne są przygotowania do świątecznych dni i jak wiele czasu trzeba poświęcić, by zadbać o każdy najmniejszy detal, by wraz z rodziną w pełni cieszyć się świętami. Jest jednak dobry sposób na tą grudniową gorączkę – dobra organizacja czasu, pozytywne nastawienie i co ważne, podzielenie obowiązków pomiędzy wszystkich członków rodziny z pewnością pomogą ci w sprawnym przygotowaniu świąt.

Wykorzystaj ten czas na wspólne aktywności i naukę zdrowych nawyków żywieniowych, które będą procentować przez cały rok. No i pamiętaj o właściwym odżywianiu. Nawet w najbardziej zabiegany dzień musi Ci się udać wkomponować w dzienny harmonogram 5 warzywno-owocowo-sokowych porcji.

5 porcji zdrowia pod choinkę

Gdy przygotowujesz w kuchni świąteczne potrawy, poproś o pomoc swoje dzieci, które mogą mieszać składniki, odmierzać ich proporcje, a przede wszystkim próbować różnych warzywno-owocowo-sokowych smakołyków - to dobry moment, by podać dzieciom cytrusy czy suszone owoce oraz szklankę soku marchewkowego czy porzeczkowego zawierającego witaminy C, E, B1, B2, B3, B6 oraz kwas foliowy  i opowiedzieć im o korzyściach, które daje jedzenie zdrowych przysmaków. Nastolatki z pewnością będą zainteresowane tym, jak witaminy wpływają na ich kondycję i wygląd. Co im powiedzieć? Niech piją soki! Mało kto wie, że zawarta w pomarańczach czy grapefruitach rutyna i beta-karoten spowalniają produkcję wolnych rodników podczas przemian metabolicznych, a przez to pozytywnie wpływają na nasz wygląd.  Święta  to okres, gdy sięgamy po tradycyjne potrawy, pamiętajmy jednak, że tradycja może iść w parze ze zdrowiem, a na świątecznym stole powinny pojawić się nie tylko karp, kutia, barszczyk i makowiec. Warto pamiętać o wzbogaceniu świątecznego śniadania lekką sałatką warzywną, obiadu – duszonymi warzywami, a na deser poza ciastami dobrze jest podać owoce a do picia oczywiście soki. Będzie to nie tylko urozmaiceniem świątecznych potraw, ale też okazaniem naszej rodzinie, że dbasz o jej zdrowie. Jak radzi ekspert, dr Agnieszka Jarosz: „Aby dostarczyć organizmowi wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne, zalecana jest jak największa różnorodność spożywanych potraw, w tym warzyw, owoców i soków. Im większa różnorodność porcji warzywno-owocowych, tym bardziej urozmaicona dieta i więcej korzystnych substancji jest dostarczanych do organizmu”. Święta to świetny czas na próbowanie nowych, urozmaiconych smaków!

Co zrobić, gdy myślisz, że Twoi bliscy nie odżywiają się właściwie? Pomóc im w zmianie nawyków! W tym roku postaw na prezenty gwiazdkowe, które pomogą im wcielić w życie zasadę 5 porcji warzyw, owoców lub soku. Piękna misa na owoce, ciekawy dzban na sok, albo ilustrowana książka kucharska z owocowo-warzywnymi przepisami, mogą być tą inspiracją do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych, której Twoja rodzina potrzebuje!

Aktywnie i zdrowo!

Święta to czas spędzany z rodziną, warto więc wykorzystać go na aktywny wypoczynek wraz z dziećmi. Dobrym rozwiązaniem będzie wspólne budowanie bałwana z młodszymi dziećmi czy też spacer z nastoletnią pociechą. Wspólne chwile spożytkować można na rozmowę o tym, co je nasze dziecko. Warto wykorzystać fakt, że nastolatki bardzo dbają o swój wygląd, i wytłumaczyć im, jak duży wpływ na ich figurę oraz samopoczucie ma to, co jedzą. Podpowiedz dziecku, że zawarte w warzywach, owocach i sokach składniki odżywcze wpływają na urodę, poprawiają cerę, włosy, a także powodują przypływ energii i dobrego humoru. Możesz im wskazać, które z warzyw i owoców dobrze wpłyną na ich kondycję -  proponując te bogate w potas, magnez i żelazo, np. seler, pomidory, fasolkę szparagową, brukselkę, kukurydzę czy brzoskwinie, po które można sięgnąć jako po zdrową przekąskę. Gdy brakuje czasu, wykorzystaj pomysły na zdrowe i szybkie dania.



   

Sałatka grecka
Składniki:
• średnia główka sałaty lodowej
• 3 pomidory
• 1 długi ogórek
• 1 cebula
• 1 opakowanie sera feta
• oliwki
• sól
• pieprz
• oliwa do smaku

Sposób przygotowania:
Umyj sałatę i pomidory, obierz ze skórki ogórka i cebulę. Umyte warzywa pokrój w  kostkę, cebulę drobno posiekaj, wymieszaj z pokrojonym serem feta. Dodaj oliwki, sól, pieprz i kilka kropel oliwy do smaku.

Zapiekanka beszamelowa z dynią i pomidorami
Składniki:
•    200 g dyni (obranej i pozbawionej pestek)
•    7–8 pomidorów
Sos beszamelowy:
•    6 łyżek masła
•    5–6 łyżek mąki
•    4 szklanki mleka
•    sok z 1 cytryny
•    2 łyżeczki gałki muszkatołowej
•    200 g startego żółtego sera
•    sól, biały pieprz

Sposób przygotowania:
Dynię pokrój w kostkę. Pomidory sparz, obierz ze skórki i pokrój w kawałki wielkością zbliżone do kawałków dyni.
Sos: rozpuść masło, cały czas  mieszając, dodaj mąkę tak, aby powstała gładka masa. Następnie dodaj mleko. Gdy sos trochę odparuje dodaj sok z cytryny oraz przyprawy. Zdejmij z ognia. Połowę sosu wlej do naczynia żaroodpornego, ułóż na nim kawałki warzyw i zalej pozostałym sosem. Całość posyp startym serem. Zapiekaj ok. 30 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.

Gotowanie to również dobry moment na przekazywanie zdrowych nawyków – jedzenie warzyw, owoców i picie soków będzie atrakcyjniejsze, gdy towarzyszyć im będzie kolorowa, ładna oprawa. W sklepach jest ogromny wybór naczyń stołowych – wielobarwne szklanki na sok i miski na surówkę z pewnością przekonają niejednego niejadka do spróbowania zdrowych warzywno – owocowych pyszności.  Kolorowa szklanka lub kubek ozdobiony ulubioną postacią z bajki z pewnością zachęcą twoją pociechę do spróbowania zdrowego soku, choć do soków dzieci nie trzeba raczej namawiać – wystarczy, by były one pod ręką.

Nasza rada na grudzień: Wspólnie spędzony świąteczny czas to dobry moment na naukę zdrowych nawyków żywieniowych w oparciu o warzywno-owocowo-sokowe porcje - wykorzystaj to!



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Pomidor malinowy kcal
Ile kalorii ma zupa cytrynowa
Ile kalorii mają anchois kalorie
Banan kcal bez skórki
Kompot z brzoskwiń od razu do picia
Ile kalorii ma zapiekanka z makaronu
dieta pudełkowa

Wersja do druku