Nieodłączny element bożonarodzeniowej tradycji stanowią wręczane bliskim prezenty. Mimo, iż są przede wszystkim symbolem naszych dobrych intencji i uczuć, zależy nam, by cieszyły i służyły obdarowanemu jeszcze długo po świętach. Jak zatem poradzić sobie z powszechnym brakiem pomysłów oraz środków na zakupy? Chcąc stawić czoła temu gwiazdkowemu wyzwaniu podpowiadamy, co zrobić, by osiągnąć prezentowy sukces.

Najpopularniejszymi prezentami, którymi obdarujemy naszych bliskich w nadchodzące święta będą kosmetyki, perfumy i środki pielęgnacji (łącznie 39 proc.), zabawki (31 proc.), ubrania (23 proc.), książki (20 proc.) oraz artykuły spożywcze (15 proc.). Co dziesiąty Polak kupi płytę CD/DVD, coś z biżuterii, zegarek lub wręczy pieniądze w gotówce . - Przeciętnie wydamy w tym roku na świąteczne podarunki około 300 złotych. Wielu z nas decyduje się jednak przeznaczyć na nie znacznie wyższe kwoty. Z tego względu w okresie przedświątecznym po poradę finansową zgłasza się do nas wielu klientów. Chcąc zorganizować wystawne święta oraz obdarować bliskich oryginalnymi i kosztownymi prezentami, rozważają zaciągnięcie kredytu - twierdzi Jarosław Sadowski, analityk Expandera i Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Wysoka cena nie jest jednak gwarancją udanego podarunku. Ważne, by pasował do wieku, stylu życia, preferencji i potrzeb obdarowanego. Często wybierając go kierujemy się własnym gustem, zupełnie zapominając o tym, komu ma służyć. To, czy przyszły właściciel upominku jest spokojnym tradycjonalistą, zapalonym sportowcem, miłośnikiem błyskotek czy też amatorem elektronicznych gadżetów, powinno bowiem determinować nasz wybór.

Kult klasyki

Chcąc sprawić przyjemność bliskim, często sięgamy po sprawdzone – klasyczne – prezenty, takie jak biżuteria, sprzęt elektroniczny czy kosmetyki. Z tych „pewniaków” chętnie korzystają panowie. W okresie przedświątecznym dokonują oni swoistego szturmu na sklepy jubilerskie, mając w pamięci słowa słynnej Marilyn Monroe, która podniosła diamenty do rangi najlepszych przyjaciół kobiety. Kupując złote kolczyki, pierścionek czy naszyjnik wysadzany szlachetnymi kamieniami, mają nieomal pewność, iż takie „świecidełko” spodoba się ich wybrance. Panie, choć kierują się innymi względami, również z chęcią kupują swym mężczyznom biżuterię. Najczęściej wybierają jednak zegarki, które - odpowiednio dobrane – ozdobią nadgarstek nawet najbardziej wybrednego miłośnika luksusu i elegancji. Częstym upominkiem, który znajdujemy pod choinką, są także sprzęty elektroniczne, takie jak kamery cyfrowe czy aparaty fotograficzne.

Z hobby w tle

Kupując najbliższym gwiazdkowe niespodzianki warto pamiętać o ich pasjach, hobby i zamiłowaniach. Mogą stać się one dla nas cennym źródłem inspiracji w znalezieniu czegoś odpowiedniego. Jeśli więc nasz nastoletni syn jest amatorem sportów zimowych, na pewno ucieszą go nowe narty, deska snowboardowa czy wycieczka w góry. Gdy bliska nam osoba zainteresowała się fotografią, dobrym prezentem dla niej może okazać się profesjonalny kurs fotografii. Często widzimy, jak mąż czy dziecko wpatruje się w gwiazdy i marzy o odkryciu nieznanej dotąd planety? Pomóżmy mu dążyć do wytyczonych celów kupując teleskop. Może stać się on idealnym pretekstem do spędzania romantycznych wieczorów pod rozgwieżdżonym niebem.

Odrobina luksusu

Osoby lubiące ekstrawagancję chcą przede wszystkim zaskoczyć obdarowanego swym prezentem. Niestety bardzo często nieodłącznym atrybutem oryginalności jest wysoka cena. Najbardziej hojni Mikołaje wybiorą chociażby wczasy w SPA dla swoich rodziców bądź zagraniczną wycieczkę dla współmałżonka. Lista pomysłów na nietypowy prezent jest praktycznie nieograniczona. Barierę stanowi budżet, który często nie pozwala na tak luksusowe i kosztowne upominki. Niestety, zamierzając podarować komuś przejażdżkę Lamborghini, profesjonalną sesję zdjęciową czy quada, musimy liczyć się ze sporymi wydatkami rzędu kilku tysięcy złotych. Często kredyt bądź pożyczka są jedynymi środkami, które pozwolą spełnić marzenia najbliższych.

Szczerze, lecz z rozwagą

Decydując się na zaciągnięcie finansowego zobowiązania w banku, nie dajmy się ponieść emocjom. Chęć obdarowania rodziny wyjątkowymi prezentami jest jak najbardziej słuszna, jednak pamiętajmy, by podobne decyzje podejmować racjonalnie. Dobrze zapoznajmy się z dostępnymi kredytami, porównajmy uważnie prezentowane oferty i dokładnie przeanalizujmy naszą zdolność spłaty zadłużenia, aby uniknąć przyszłych problemów – radzi Arkadiusz Rembowski z Money Export i ZFDF. Mimo, że prezenty gwiazdkowe stanowią integralną część tradycji obchodów Świąt Bożego Narodzenia, nie zapominajmy, iż dawane prosto z serca, sprawią bliskim wiele radości, niezależnie od swojej ceny. Tajemnica szczęścia leży nie w posiadaniu rzeczy, ale w rozkoszowaniu się nimi. Sprawmy zatem, by obdarowani naszymi upominkami mogli cieszyć się nimi jak najdłużej.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

trening

Wersja do druku