Lato zbliża się wielkimi krokami - pierwsze promienie słoneczne, wysoka temperatura i budząca się powoli z zimowego snu przyroda, sprawia, że niejeden z nas czuje się znacznie lepiej. Jednak czy nasza skóra ma podobne odczucia? Niekoniecznie...

Okazuje się, że około 15-20% populacji pomimo zakończonego sezonu zimowego wciąż boryka się z problemami skóry. Jak sobie z nimi poradzić i jakie produkty kosmetyczne i zabiegi warto stosować?

Zima, to szczególnie ciężki czas dla naszej skóry. To wówczas jest ona narażona na wiele czynników zewnętrznych, które negatywnie wpływają na jej wygląd. Niskie temperatury, silne wiatry i mroźne powietrze w połączeniu z ocieplanymi pomieszczeniami, powodują wysuszenia oraz podrażnienie skóry, a także zmniejszenie jej elastyczności. Pomimo, że sezon zimowy dawno odszedł już w niepamięć, to nasza cera wciąż zmuszona jest zmagać się z  wieloma problemami skóry.

 Oczyszczanie

- O skórę powinniśmy dbać przez cały rok – przyznaje Anna Rudzińska, kosmetolog z Kliniki Zdrowia i Urody Nantes oraz konsultantka sklepu Nantes.pl – Jednak wiosna, a zwłaszcza perspektywa zrzucenia z siebie ciężkich, zimowych ubrań, to czas, w którym dbamy o nią najbardziej – dodaje. Podstawowymi elementami o jakie należy zadbać przy pielęgnacji skóry jest jej oczyszczenie i nawilżenie. Jednak pamiętajmy, że wszystko zależy od rodzaju naszej cery.

Osoby posiadające skórę tłustą i skłonną do zanieczyszczeń, w pierwszej kolejności powinny zadbać o jej oczyszczenie, a następnie o odpowiednie nawilżenie. Do tego celu warto stosować specjalnie preparaty, takie jak toniki i żele głęboko oczyszczające. Przywracają one skórze odpowiednie PH oraz jej wewnętrzną równowagę. Dzięki zastosowaniu kosmetyków oczyszczających cera staje się czystsza i mniej skłonna do występowania niedoskonałości w postaci zaskórniaków i wyprysków skórnych. Oczyszczanie jest podstawowym zabiegiem, bez którego kolejne elementy pielęgnacji naszej skóry nie miałyby sensu. Jednak, jak przestrzegają kosmetolodzy, osoby o cerze suchej, wiotkiej, wrażliwej lub mającej problemy z rozszerzonymi naczynkami nie powinny zbyt często stosować kosmetyków oczyszczających. Nadmierne oczyszczenie skóry może doprowadzić do jej zbytniego przesuszenia i podrażnienia.

Kolejną formą oczyszczenia naszej cery po zimie są peelingi przeznaczone głównie do złuszczania zanieczyszczonego, a zarazem martwego naskórka. Efektem takiego zabiegu jest pobudzenie skóry do sprawniejszej regeneracji oraz odsłonięcie jej  nowej, świeżej warstwy. W rezultacie jest ona bardziej jędrna a cera nabiera większej estetyczności. Jednak specjaliści zalecają stosowanie peelingów nie częściej niż raz w tygodniu. Nadmierne poddawanie skóry – zwłaszcza cienkiej - zabiegom złuszczającym może doprowadzić do jej zbytniego przesuszenia.  

W kontekście zabiegów pielęgnacyjnych, na uwagą zasługują preparaty bazujące na innowacyjnej formule nanowody. Badania przeprowadzone przez Nanolaboratory Nantes pozwoliły stwierdzić, że nanowoda ma szczególne właściwości. Jest ona bowiem doskonałym rozpuszczalnikiem dla aktywnych związków, a dzięki nano rozmiarom staje się wyjątkowym nośnikiem substancji odżywczych, wnikających w głąb skóry. Ze względu na swoje właściwości, pozwala również na niemal całkowite wchłonięcie substancji aktywnych i odżywczych, oczyszczając, wzmacniając i pielęgnując skórę – co jest fenomenem na światowa skalę.





Specjalistyczne zabiegi oczyszczające

Wiele osób, w szczególności posiadających skórę tłustą, nie potrafi poradzić sobie z jej oczyszczeniem za pomocą toników, maseczek, żelów czy peelingów. Pomimo ich systematycznego stosowania skóra wciąż jest zanieczyszczona. Może to wynikać m.in. z nadmiernego wydzielania sebum, zaburzeń hormonalnych lub też po prostu z nieprawidłowej pielęgnacji skóry.

Najlepszymi sposobami na pozbycie się głębokich i uciążliwych zanieczyszczeń skóry, z którymi nie radzą sobie preparaty kosmetyczne są specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Należy do nich: oczyszczanie manualne, złuszczanie mechaniczne (mikrodermoabrazja, hydroabrazja) oraz oczyszczanie chemiczne (złuszczanie kwasami). Dodatkowo, wśród dostępnych zabiegów, popularny jest peeling kawitacyjny, czyli oczyszczanie cery za pomocą ultradźwięków. Od niedawna najczęściej stosowaną  metodą oczyszczania skóry jest hydroabrazja. Zabieg ten polega na bezkontaktowym złuszczaniu skóry przy użyciu soli fizjologicznej pod ciśnieniem. W rezultacie prowadzi od od poprawy kondycji skóry, odnowy komórek naskórka, ujednolicenia jego kolorytu a także redukcji przebarwień i głębokich zmarszczek oraz likwidacji płytki zmarszczek. Dodatkowym atutem tej metody jest efekt w postaci lepszego napięcia skóry oraz jej nawilżenie i dotlenienie.

Mimo, że rynek kosmetologiczny dostarcza coraz to nowszych rozwiązań w  postaci innowacyjnych zabiegów, to jednak wiele osób wybiera te tradycyjne. Przykładem jest znana i powszechna mikrodermoabrazja, którą stosuje wciąż bardzo dużo kobiet. Mikrodermoabrazja, najprościej ujmując, to efektywne złuszczanie martwego naskórka za pomocą głowiczki diamentowej. Dużym atutem takiej formy oczyszczania cery jest jej bezbolesność oraz szybko widoczne rezultaty. Mikrodermoabrazja oczyszcza, wygładza i rozjaśnia skórę a przy zastosowaniu większej serii zabiegów możemy również liczyć na zmniejszenie widoczności zmarszczek oraz likwidację przebarwień skórnych.

Woda i nawilżenie

Woda to podstawowy składnik naszego organizmu. Stanowi ona 60-80 procent masy ciała, a podczas dnia tracimy jej około 2-3 litry. Dlatego też dietetycy i kosmetolodzy zalecają spożywanie około 2 litrów płynów dziennie, by zachować równowagę naszego organizmu. Nie bez znaczenia jest bowiem nawilżanie skóry od wewnątrz.  Jednak, jak przekonują dermatolodzy, czasem to nie wystarczy. - Należny również zadbać o dostarczanie składników nawilżających za pośrednictwem preparatów stosowanych na zewnątrz – przekonuje Anna Rudzińska. - Przywracają one jędrność, elastyczność, zdrowy wygląd skórze – dodaje kosmetolog. Do takich kosmetyków należą m.in. kremy, mleczka oraz specjalnie stworzone sera nawilżające.

Co powinny zawierać kosmetyki nawilżające, aby były skuteczne?

Do nawilżania skóry warto zastosować preparaty bogate w kwas hialuronowy. Środek ten stał się bardzo popularny ze względu na swoje unikatowe właściwości wygładzające i głęboko nawilżające. Co ważne, dzięki niemu w dużym stopniu niwelujemy widoczne zmarszczki oraz przywracamy skórze jędrność i sprężystość.

Dlatego też, aby przywrócić estetyczny i zdrowy wygląd naszej skórze, po oczyszczaniu przychodzi czas na jej nawilżanie. Jest ono bardzo ważne również z innego powodu. Wraz z wiekiem naturalny czynnik nawilżający (NMF) „wyczerpuje się”, dlatego też, tak ważne jest jego wyrównanie za pośrednictwem odpowiednich preparatów. Aby skóra cały czas była jędrna należy dostarczać jej tzw. substancji higroskopijnych, które zawarte są w preparatach nawilżających. Substancje te wiążą wodę, zapewniają integralność i prawidłowe nawilżenie naskórka. Mogą to być zarówno związki małocząsteczkowe jak i wielocząsteczkowe. Pierwsze wnikają do naskórka np. D-pantenol, gliceryna, glikol propylenowy, mocznik, alantoina. Drugie z kolei, pozostają na powierzchni skóry, zabezpieczając ją tym samym przed utratą wody, np. wielocząsteczkowy kwas hialuronowy zawarty w praktycznie wszystkich kosmetykach nawilżających.

- Podczas dbania o przywrócenie kondycji swojej skóry po zimie, warto jednak najpierw zasięgnąć specjalistycznej porady. Wynika to z prostej przyczyny, każda skóra ma swoją specyfikę i w zależności od jej uwarunkowań proces pielęgnacji może wyglądać zupełnie inaczej. Złe zastosowanie preparatów kosmetycznych nie tylko nie wpłynie na jej polepszenia, ale może również mieć niekorzystne skutki – podsumowuje Anna Rudzińska.

Sposobów na uzyskanie pięknej i zdrowej skóry jest wiele. Jednak, to na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas jej pielęgnacji, to oczyszczanie oraz nawilżanie. Ponadto, systematyczność i konsekwencja w stosowaniu preparatów i zabiegów kosmetycznych pozwalają osiągnąć najlepsze rezultaty w najszybszym tempie. Bez powyższych czynności i zabiegów pielęgnacyjnych, nasza skóra nigdy nie będzie wyglądała świeżo i młodo. Jednak, oprócz kilku podstawowych zasad, warto zawsze zachować również zdrowy rozsądek i umiar w stosowanych zabiegach i kosmetykach. Oto cały „przepis” na zdrową i piękną skórę.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Zupa porowa kcal
Ile kalorii mazupa z fasolki szparagowej

Wersja do druku