Angiografia fluoresceinowa, czyli skuteczna diagnostyka dysfunkcji oka
Cierpisz na dolegliwości związane ze wzrokiem? Pomocna może okazać się angiografia fluoresceinowa (w skrócie AF), czyli badanie kontrastowe obejmujące dno oka, którego zadaniem jest sprawdzenie stanu naczyń krwionośnych. Prawidłowo przeprowadzona procedura medyczna umożliwia ocenę zmian w naczyniach siatkówki i naczyniówki oraz wdrożenie skutecznej terapii. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do badania i jaki jest jego przebieg.

Wskazania do wykonania angiografii fluoresceinowej
Najbardziej powszechnymi wskazaniami do angiografii fluoresceinowej są:
-
Nadciśnienie tętnicze, które może prowadzić do retinopatii nadciśnieniowej, czyli uszkodzenia siatkówki i jej naczyń.
-
Choroby cukrzycowe, takie jak retinopatia i makulopatia.
-
Podejrzenie starczego zwyrodnienia plamki, czyli postępującej choroby oczu, która występuje u osób po 50 roku życia i jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty widzenia u seniorów.
-
Nowotwory błony naczyniowej, takie jak czerniak naczyniówki czy siatkówczak.
Badanie to jest uznawane przez lekarzy za inwazyjne. Szczególnie ważnym jest, aby kwalifikujący pacjenta do wykonania angiografii fluoresceinowej specjalista przeprowadził skrupulatny wywiad i wykluczył wszelkie możliwe przeciwskazania. Istotnym jest również przekazanie pacjentowi dokładnych instrukcji, dotyczących prawidłowego przygotowania przed zabiegiem.
Po diagnozowaniu może wystąpić chwilowe pogorszenie widzenia i światłowstręt, które mogą wywołać zaaplikowane krople. Z tego powodu pacjent powinien przyjechać na zabieg z osobą towarzyszącą, która pomoże mu bezpiecznie wrócić do domu po zabiegu.

Przebieg badania angiografii fluoresceinowej we Wrocławskim Centrum Okulistycznym
Przebieg badania
Kontrastowe obrazowanie dna oka pozwala rozpoznać zmiany w unaczynieniu. Podczas wykonania angiografii fluoresceinowej wykorzystuje się krople rozszerzające źrenice oraz specjalny kontrast podawany dożylnie. Wykwalifikowany lekarz sporządza następnie serię zdjęć, które dzięki wysokiej rozdzielczości pozwalają na drobiazgową diagnostykę dysfunkcji oka. O nieprawidłowości świadczą zarówno przecieki w postaci nadmiernego świecenia (hiperfluorescencja), jak i brak świecenia (hipofluorescencja).
Warto zapamiętać, że część zdjęć może zostać wykonana dopiero po upływie 30 minut. Przerwa ta jest związana z przemieszczaniem się podanego barwnika – fluoresceiny. Kontrast barwi mocz i skórę na żółto, a zjawisko to powinno ustąpić maksymalnie po 36 godzinach od podania specyfiku.
Szukasz kliniki, wykonującej zabieg angiografii fluoresceinowej we Wrocławiu?
Chcesz zbadać swój wzrok we Wrocławiu? Postawienie odpowiedniej diagnozy i przygotowanie do leczenia to wyjątkowo istotne elementy skutecznej terapii. Wrocławskie Centrum Okulistyczne dysponuje nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie sprzętem, który umożliwia precyzyjne wykonanie Angiografii Fluoresceinowej.
Wejdź na https://wco.com.pl/baza-wiedzy/angiografia-fluoresceinowa/, poznaj szczegóły badania i już dziś zapisz się na pierwszą konsultację.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Po co nam kwasy omega-3? – Korzyści zdrowotne i rola w diecie
Kwasy omega-3 to niezbędne tłuszcze, które pełnią kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia. Choć organizm ludzki nie jest w stanie ich samodzielnie wytw
Wiosenna pielęgnacja z „efektem wow”
Kwiecień i maj to czas, kiedy chcemy wyglądać fenomenalnie. Nadchodzące Święta, plenerowe spotkania z przyjaciółmi i wspólne wyjazdy motywu
Z miejskiego zgiełku na górskie szlaki – jak sport na świeżym powietrzu zmienia sposób patrzenia na świat?
Współczesne tempo życia, pełne pośpiechu i nadmiaru bodźców, sprawia że coraz więcej osób szuka sposobu na odzyskanie równowa
Wiosenne wypady w nieznane zakątki Warmii i Mazur
Mazury i Warmia to regiony, które od lat kuszą turystów malowniczymi krajobrazami, jeziorami oraz bliskością natury. Na wiosnę warto zaplanowa
Potrzebujesz chwili dla siebie? 5 sygnałów, że kobiece ciało domaga się regeneracji
Kilka dni temu rozpoczęła się wiosna. Towarzyszące jej przesilenie to szczególny czas – z jednej strony symbolizuje odrodzenie, z drugiej &ndas