Instalacja odgromowa – czy jest niezbędna?
Nie jest tajemnicą, że burza to groźne zjawisko atmosferyczne, a powstające podczas niej silne wyładowania elektrostatyczne (tzw. pioruny), czynią niekiedy ogromne spustoszenia - niszczą urządzenia oraz instalację elektryczną, a także wywołują pożary. Właśnie dlatego tak ważna jest instalacja odgromowa, która zabezpiecza budynek przed pęknięciami, zapobiega destrukcji konstrukcji architektonicznej, a także chroni przed ogniem i porażeniem prądem. Co na jej temat mówi prawo budowlane? I o jakie inne zabezpieczenia warto jeszcze zadbać?
Instalacja odgromowa a prawo budowlane
Instalacja odgromowa, według prawa budowlanego, powinna się znaleźć w:
- budynkach mieszkalnych o metrażu wynoszącym przynajmniej 500 m2,
- budynkach mieszkalnych o wysokości powyżej 15 m,
- budynkach szczególnie narażonych na wyładowania elektryczne,
- budynkach zbudowanych z materiałów łatwopalnych, które zwiększają ryzyko pożaru, a więc np. takich jak: drewno, trzcina, gont – jeśli takie materiały występują, wysokość budynku nie ma znaczenia.
Wszystko to oznacza, że montaż piorunochronu nie jest konieczny we wszystkich budynkach, ale w bardzo dużej części z nich. Instalacja odgromowa budynku jednorodzinnego jest wymagana również wtedy, gdy wynika to ze wskaźnika zagrożenia piorunowego. Wylicza się go na podstawie wymiarów budynku, jego lokalizacji oraz konstrukcji i materiałów, z których wykonany jest dach. Pod uwagę brane są również: warunki panujące w danej strefie atmosferycznej (np. średni roczny czas burz), ukształtowanie terenu, obecność innych budynków w sąsiedztwie oraz liczba osób mieszkających w danym budynku.
Jak się okazuje, najbardziej narażone na uderzenie pioruna są budynki usytuowane na wzgórzach, z dala od innych zabudowań i drzew, w regionach z dużą liczbą dni burzowych w roku (dotyczy to głównie terenów górskich).
Warto pamiętać, że inaczej wylicza się wskaźnik zagrożenia piorunowego w domu jednorodzinnym, a inaczej w budynkach gospodarczych czy przemysłowych. W przypadku instalacji odgromowej, zgodnie z przepisami, wskaźnik ten można wyliczyć samodzielnie lub zlecić to zadanie ekspertom. Opracowywany jest on na podstawie normy PN/E05003/01.
Ubezpieczenie od uderzenia pioruna
Inną formą zabezpieczenia przed skutkami burz jest ubezpieczenie. Uderzenie pioruna zalicza się z reguły do wydarzeń losowych, a tym samym jest ono uwzględniane najczęściej w ubezpieczeniu od zdarzeń losowych. Można wyróżnić jednak dwa rodzaje uderzenia pioruna:
- bezpośrednie – określane jest również jako „rażenie”, dotyczy sytuacji, kiedy piorun uderza bezpośrednio, np. w dom, budynek gospodarczy czy też samochód,
- pośrednie – nazywane jest także „przepięciem”, powoduje uszkodzenie mienia na skutek wystąpienia fal elektromagnetycznych, wywołanych przez piorun; obejmuje zwykle zniszczenia związane z elektroniką (np. telewizorem, sprzętem AGD, komputerem, alarmami, urządzeniami sygnalizacyjnymi) oraz instalacją elektryczną.
Rozróżnienie tych pojęć jest bardzo istotne przy wyborze polisy, która może uwzględniać np. skutki rażenia, ale przepięcia już nie. Aby w razie potrzeby móc uzyskać ubezpieczenie, warto też sprawdzać, czy piorunochron działa prawidłowo – jeśli nie, może to wpłynąć na niższą wysokość uzyskanej kwoty oraz trudności w dochodzeniu odszkodowania.
Piorunochron a ubezpieczenie – co będzie lepszym zabezpieczeniem?
Instalacja odgromowa a ubezpieczenie - na co lepiej się zdecydować, aby zabezpieczyć się na wypadek uderzenia pioruna? Jak się okazuje, nie trzeba wybierać pomiędzy jednym a drugim – wręcz przeciwnie: warto się ubezpieczyć i jednocześnie zamontować piorunochron. Instalacja odgromowa minimalizuje ryzyko uderzenia pioruna, jednak nie daje stuprocentowej gwarancji tego, że ochroni budynek w każdych warunkach atmosferycznych. Ubezpieczenie od uderzeń pioruna będzie z kolei dodatkowym zabezpieczeniem w trudnych sytuacjach.
Źdródło: agatoczyta.pl
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Czworonożni terapeuci: Korzyści z posiadania zwierząt w domu
Zwierzęta w domu to nie tylko źródło radości, ale także istotny element wpływający na zdrowie i samopoczucie domowników. Ich obecność przynosi liczne
Outdoor w wielkim mieście
Czy obuwie outdoorowe zarezerwowane jest tylko na górskie szlaki, leśne dukty i zabłocone ścieżki? Oczywiście, że nie. W kolekcji ‘city&rsquo
Wygoda i elegancja w jednym – na jaką okazję wybrać marynarkę damską?
Lubisz klasyczną elegancję, a może Twoją uwagę zwracają subtelne zestawy w tak zwanym stylu biurowym? Marynarki damskie powinny mieć więc stałe miejsce
5 nieznanych szlaków pieszych na Maderze
Madera to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu wyspy są lewady
Nowy sezon? Nowe buty!
Jak połączyć styl i funkcjonalność w taki sposób, aby powstały buty, które zachwycą designem i wygodą? Na to pytanie odpowiedź zna Lee Cooper. W najn