Jak zostać opiekunem w żłobku?
Pewna, stabilna praca, z każdym weekendem wolnym, rozwojowa i satysfakcjonująca- tak pokrótce można scharakteryzować zawód opiekuna w żłobku. Z pewnością nikogo to nie zdziwi, że większość opiekunów to kobiety, choć można też spotkać panów na tym stanowisku.
Jeśli jesteś właśnie na rozdrożu, zastanawiasz się nad swoją przyszłością bądź myślisz o zmianach, to być może to jest właśnie zawód dla Ciebie. Nie jest on zamknięty dla osób, które wybrały inną ścieżkę zawodową. Natomiast opiekun musi spełniać kilka ważnych wymagań, które reguluje ustawa.
Kurs, praktyka
Opiekunem w żłobku może być osoba, która posiada wskazane w ustawie wykształcenie kierunkowe. Wśród wymiennych kierunków są medyczne i pedagogiczne. Natomiast, jeśli masz ukończony inny fakultet bądź posiadasz wykształcenie średnie, to nic straconego, nadal możesz zostać opiekunem w żłobku. I co więcej zrobisz kurs opiekuna w żłobku online. Dzięki temu udaje się pogodzić macierzyństwo ze szkołą bądź pracę z przygotowaniem do nowego zawodu.
W zawodzie opiekuna istotne znaczenie ma praktyka. Dzieci do lat trzech wymagają właściwej opieki i szybkiego reagowania na różne sytuacje. Dlatego, jeśli masz już praktykę w pracy z dziećmi, to zdecydowanie łatwiej jest odnaleźć się na kursie. Co nie znaczy, że kobiety, które marzą o tym zawodzie, ale małe dzieci są im obce, nie powinny wybierać takiej drogi zawodowej. Wręcz przeciwnie, kurs kompleksowo przygotowuje do pracy w tym zawodzie. I będziesz też mieć szansę uczyć się praktycznej strony zawodu pod okiem doświadczonego opiekuna.
Szkolenie przydaje się nie tyko do pracy w żłobku
Kończąc kurs możesz pracować nie tylko w żłobku czy klubie malucha, a również jako niania, animator, w różnego rodzaju świetlicach, jednym słowem wszędzie, gdzie potrzebni są opiekunowie. I choć nie każdy pracodawca, poza żłobkami i klubami malucha, wymaga świadectwa ukończenia szkolenia, to mając dokument w kieszeni, zdecydowanie zwiększasz szansę na otrzymanie posady. Również rodzice chętniej zatrudniają wykwalifikowane nianie, które wiedzą jak stymulować rozwój dziecka, jak udzielić mu pierwszej pomocy bądź po prostu jak właściwie sprawować nad nim opiekę. Informacje dotyczące przebiegu szkolenia, ceny znajdziesz na stronie: https://niania.pro/zlobek/. Zaświadczenie dotyczące ukończenia kursu wysyłane jest w ostatnim dniu szkolenia na maila w formie pdf, a w późniejszym czasie otrzymasz pocztą wersję papierową.
Jako opiekun w żłobku mogą pracować osoby niekarane, które nie mają długów z tytułu alimentów, oraz nie miały nigdy odebranej, zawieszonej ani ograniczonej władzy rodzicielskiej. Decydując się na pracę w żłobku, dajesz rękojmię sprawowania właściwej opieki nad dziećmi.
Na szkolenie możesz zapisać się w każdym momencie.
Najczęściej zadawane pytania
Ile zarabia opiekun w żłobku?
Pensje opiekunów w żłobkach publicznych to obecnie nadal najniższa krajowa. W roku 2021 nie wprowadzono podwyżek dla osób zatrudnionych w tych placówkach. Niekiedy na nieco lepsze warunki finansowe zatrudnienia mogą liczyć osoby pracujące w punktach prywatnych.
Kto może zostać opiekunem w żłobku?
W żłobku lub klubie dziecięcym opiekunem dla dzieci może być osoba, która posiada kwalifikacje położnej, pielęgniarki, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, pedagoga opiekuńczo-wychowawczego, czy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Dopuszczalne jest również, aby takie stanowisko zajmowała osoba z wykształceniem średnim, która posiada odpowiednie doświadczenie w pracy z dziećmi do lat trzech, lub ukończyła specjalne szkolenie.
Ile trwa kurs dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym?
Taki kurs jest w pełni odpłatny, jednak zgodnie z zasadami rekrutacji w poszczególnych placówkach może się na niego zgłosić niemal każdy. Jego ukończenie wymaga stawienia się na 280 godzinach zajęć.
Ile godzin pracuje opiekun w żłobku?
Standardowy tydzień pracy to 40 godzin. Jednak zarówno w placówkach prywatnych, jak i publicznych zdecydowanie częściej można spotkać się z 35 godzinami tygodniowo. Warto jednak wspomnieć, że w państwowych placówkach, praca bezpośrednio z dziećmi to zwykle 22-25 godzin w tygodniu.
Na czym polega praca w żłobku?
Jest to w dużej mierze zależne od dokładnego wieku grupy. W przypadku młodszych dzieci trzeba poświecić nieco więcej czasu na karmienie, przewijanie i inne tego rodzaju czynności. Jednak do zadań opiekuna w żłobku należy również zapełnianie dzieciom czasu zabawami, uczeniem samodzielności.
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Niacynamid – wszechstronny składnik w dziedzinie pielęgnacji skóry
Niacynamid, znany również jako witamina B3 lub PP, stał się jednym z najpopularniejszych składników w kosmetologii. Jego wszechstronność, de
Zimowy wystrój wnętrz – jak stworzyć magiczną atmosferę na cały sezon?
Zima to niezwykły czas, kiedy wnętrza naszych domów zyskują na znaczeniu jako przestrzenie ciepła, relaksu i spotkań. To nie tylko okres Świąt Bo
Jaka praca na okres świąteczny?
Okres przedświąteczny to wyjątkowo gorący czas w roku. W związku z tym wiele przedsiębiorstw potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Z kolei znaczna częś
Dobry prawnik od nieruchomości — co powinno go cechować?
Rynek nieruchomości to obszar, w którym szczególnie ważna jest znajomość przepisów prawnych i ich praktycznego zastosowania. Każda tra
Elegancki dress code – jak dopasować ubranie do okazji
W świecie biznesu odpowiedni strój to klucz do budowania profesjonalnego wizerunku. Wybór ubrań zależy nie tylko od branży, ale także od konk