Psycholog czy psychiatra – do kogo się udać?
Kim jest psycholog i czym się zajmuje?
Psycholog to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie z tytułem psychologa. Zazwyczaj mówiąc „psycholog”, myślimy o osobie, do której idzie się po poradę, gdy ma się jakiś problem. To nie do końca prawda, psychologia to obszerna dziedzina. Można być psychologiem, ale tylko osoba, która ukończyła dodatkowo studia podyplomowe z psychologii klinicznej, ma możliwość pracować z pacjentami, udzielić odpowiedniej pomocy psychologicznej oraz postawić diagnozę. Psycholodzy dzięki zdobytej wiedzy posiadają obszerną wiedzę z:
- procesów myślowych,
- zasad społecznych,
- rozwiązywaniem problemów ze stresem,
- zachowań i procesów psychologicznych,
- zasad działania pamięci, zdolności zapamiętywania oraz uczenia się
Na podstawie zgromadzonych kwalifikacji psycholodzy są w stanie udzielać porad i przeprowadzać psychotesty, wydawać oświadczenia i orzeczenia psychologiczne, pomagać pacjentowi w rozwiązywaniu codziennych problemów tj. spadki nastroju, kłopoty w pracy czy rozstania.
Psychiatra – kim jest i czym się zajmuje?
Psychiatra w odróżnieniu od psychologa jest lekarzem ze specjalizacją z psychiatrii, dzięki czemu posiada również wiedzę pod kątem biologicznym organizmu człowieka. Skupia się na analizie stanu psychicznego pacjenta, postawieniu diagnozy oraz wprowadzeniu odpowiedniej farmakologii do leczenia. To istotna kwestia, ponieważ psycholog nie posiada upoważnień do przepisywania pacjentom jakichkolwiek leków. Natomiast w pracy psychiatry zazwyczaj jest to konieczne, a postawienie trafnej diagnozy, której towarzyszy wsparcie farmakologiczne może okazać się kluczowe podczas leczenia.
Kiedy powinieneś rozważyć wizytę u psychologa?
- Kiedy odczuwasz potrzebę porozmawiania z kimś spoza twojego otoczenia, kto spojrzy na twoje problemy z boku i pomoże ocenić sytuację z dystansu.
- Kiedy potrzebujesz przeanalizować swoje działania i czyny, zarówno te ostatnie, jak i te z przeszłości.
- Kiedy przeżyłeś traumę lub tragedię.
- Jeśli masz trudności z pamięcią i koncentracją.
- Kiedy jesteś zagubiony.
- Kiedy nie chcesz wychodzić z domu, nie chcesz z nikim się spotkać ani rozmawiać, masz trudności z kontaktem z innymi ludźmi.
- Jeśli zauważasz w swoim zachowaniu pewne zmiany, których nie rozumiesz i chcesz się dowiedzieć, co może być tego przyczyną.
- Jeśli masz myśli samobójcze, ale jesteś już pod opieką psychiatry (zazwyczaj równoczesna terapia u psychologa i psychiatry bardzo dobrze skutkuje oraz przebiega zdecydowanie szybciej i łagodniej).
- Masz poczucie, że w twoim życiu wszystko jest w porządku, ale czegoś Ci brakuje i nie wiesz czego.
- Kiedy chcesz dowiedzieć się, czemu powielasz określone schematy w swoim życiu.
- Jeśli często odczuwasz pustkę lub złość.
Co powinno skłonić Cię do wizyty u psychiatry?
- Kiedy masz zaburzenia snu spowodowane stresem.
- Kiedy masz myśli samobójcze.
- Gdy przeżyłeś silny stres lub sytuację traumatyczną.
- Kiedy w twojej głowie pojawiają się niechciane głosy oraz podejrzenia, że osoby otaczające Cię knują coś przeciwko Tobie.
- Jeśli szybko wpadasz w skrajne emocje, np. euforię a zaraz potem stan depresyjny (może to być początek choroby dwubiegunowej).
- Kiedy masz myśli prześladowcze.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Jaka praca na okres świąteczny?
Okres przedświąteczny to wyjątkowo gorący czas w roku. W związku z tym wiele przedsiębiorstw potrzebuje dodatkowych rąk do pracy. Z kolei znaczna częś
Dobry prawnik od nieruchomości — co powinno go cechować?
Rynek nieruchomości to obszar, w którym szczególnie ważna jest znajomość przepisów prawnych i ich praktycznego zastosowania. Każda tra
Elegancki dress code – jak dopasować ubranie do okazji
W świecie biznesu odpowiedni strój to klucz do budowania profesjonalnego wizerunku. Wybór ubrań zależy nie tylko od branży, ale także od konk
Najlepsza sukienka na wesele dla mamy: garść porad
Dzień, w którym własne dziecko bierze ślub jest wyjątkowy w życiu każdej matki. To szczególna chwila, która na zawsze pozostaje w pam
Ciasto zza oceanu na świąteczny stół – przepis na sernik nowojorski
Podobno nowojorczycy wierzą, że ich sernik (zwany tam cheesecake) był pierwszy na świecie i nikt wcześniej takiego ciasta nie robił. Jakkolwiek było, war