Jakie objawy towarzyszą przy chorobach neurodegeneracyjnych? Odpowiadamy
Przyczyny chorób neurodegeneracyjnych mózgu
Przyczyny schorzeń neurodegeneracyjnych możemy podzielić na dziedziczne i nabyte. W pierwszym z wymienionych przypadków zaburzenia występują w rodzinach, w których wadliwy gen jest przenoszony z rodziców na ich pociechy. Przykładem jest choroba Huntingtona, Alzheimera oraz rzadkie przypadki chorób neuronu ruchowego. Jednak znacznie częściej choroba neurodegeneracyjna jest wynikiem ekspozycji organizmu na różne szkodliwe czynniki wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego. Wyróżnia się tutaj leki, alkohol i narkotyki, które uszkadzają neurony, a także urazy głowy czy infekcje układu nerwowego. Istnieją również procesy, które są odpowiedzialne za niszczenie tkanki nerwowej zarówno w schorzeniu dziedzicznym, jak i nabytym. Oto one:- gromadzenie się w tkance nerwowej patologicznych białek, które uszkadzają neurony
- zaburzenia funkcji mitochondriów (organelle wytwarzające energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania komórek), w efekcie których powstają toksyczne substancje szkodzące neuronom.
Istotnych informacji o chorobach neurodegeneracyjnych, profilaktyce i medycynie mitochondrialnej można szukać na mito-med.pl.
Objawy chorób neurodegeneracyjnych
Choroby neurodegeneracyjne mózgu rozwijają się przede wszystkim u osób starszych – wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania. Przykładowo: ok. 50% 90-latków cierpi na Alzheimera, natomiast 1% zachorowań stwierdza się u 60-latków.Istnieją jednak choroby, które mogą mieć swój początek między 20 a 40 rokiem życia i jest to m.in. stwardnienie rozsiane (SM) i stwardnienie boczne zanikowe (SLA). Ich objawy to stopniowe i nasilające się zmiany pod postacią niedowładów i porażeń, które prowadzą do całkowitej utraty samodzielności, a także śmierci.
Przy chorobach otępiennych najczęściej obserwuje się takie objawy jak:
- zaburzenia orientacji;
- utrata pamięci;
- częste zmiany nastroju;
- zaburzenia mowy i częste problemy z wyrażaniem swoich potrzeb;
- problemy z koncentracją i uwagą;
- drażliwość i depresja;
- omamy.
Leczenie chorób neurodegeneracyjnych
Schorzenia neurodegeneracyjne są nieuleczalne. Oznacza to, że wprowadzona farmakoterapia nie doprowadzi do wyleczenia, a jedynie będzie spowalniać postęp choroby oraz zminimalizować przykre objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.Z racji tego, że choroby neurodegeneracyjne stanowią poważny problem społeczny, naukowcy próbują znaleźć metodę diagnostyczną, która pozwoli wykryć choroby neurodegeneracyjne na etapie, w którym jeszcze nie doszło do nieodwracalnych zmian w tkance nerwowej. Obecnie istnieją badania genetyczne, które pozwalają wykryć mutację odpowiedzialną za część schorzeń. Przy czym należy pamiętać, że obecność mutacji nie jest jednoznaczna, że w przyszłości dany człowiek zachoruje, lecz świadczy to o zwiększonej predyspozycji. Takie badanie można wykonać nawet u niemowląt, u których podejrzewa się większe ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjny w przyszłości.
Oprócz włączenia farmakoterapii ważne jest usprawnianie chorego – praca nad koordynacją ruchów, zminimalizowanie przykurczów oraz rehabilitacja. Dzięki temu znacząco wydłużymy czas, kiedy chory będzie samodzielny oraz zwiększymy jego komfort życia.
Najczęściej zadawane pytania
Jak objawia się choroba Alzheimera?
Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną, która powoduje utratę pamięci i zaburzenia funkcji poznawczych. Zwykle rozwija się u osób powyżej 65 roku życia. W miarę postępu choroby może ona powodować zmiany w osobowości, zachowaniu i nastroju, problemy z językiem, trudności w wykonywaniu zadań oraz dezorientację co do czasu i miejsca.
Jak objawia się choroba Parkinsona?
Choroba Parkinsona jest zaburzeniem neurodegeneracyjnym, które powoduje problemy z poruszaniem się, takie jak drżenie, sztywność i trudności w chodzeniu. Niektóre osoby mają również problemy z wyraźnym mówieniem lub połykaniem pokarmów. Choroba rozwija się zwykle u osób powyżej 60. roku życia. W miarę postępu choroby może ona powodować sztywność mięśni, ruchy mimowolne (np. drżenie) i powolne ruchy.
Czy choroby neurodegeneracyjne są uleczalne?
Chorób neurodegeneracyjnych nie da się obecnie wyleczyć, ale dostępne są pewne metody leczenia, które mogą pomóc w spowolnieniu postępu objawów lub lepszym radzeniu sobie z nimi. Należy pamiętać, że zabiegi te nie przywrócą utraconych funkcji, ale mogą ułatwić życie niektórym pacjentom.
Jakie są niektóre czynniki ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych?
Niektóre czynniki ryzyka obejmują wiek (im jesteś starszy, tym bardziej prawdopodobne jest wystąpienie u Ciebie choroby neurodegeneracyjnej), genetykę (jeśli inni członkowie Twojej rodziny chorowali na jedno z tych schorzeń) oraz środowisko (narażenie na toksyczne substancje chemiczne lub metale ciężkie może zwiększyć ryzyko).
Jak zazwyczaj objawiają się choroby neurodegeneracyjne?
Choroby neurodegeneracyjne mogą objawiać się w różny sposób. Na przykład choroba Alzheimera objawia się utratą pamięci i dezorientacją. Choroba Parkinsona objawia się trudnościami z drobnymi umiejętnościami motorycznymi, takimi jak pisanie czy zapinanie guzików koszuli. Choroba Huntingtona objawia się zmianami nastroju, depresją i niekontrolowanymi ruchami.
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Czworonożni terapeuci: Korzyści z posiadania zwierząt w domu
Zwierzęta w domu to nie tylko źródło radości, ale także istotny element wpływający na zdrowie i samopoczucie domowników. Ich obecność przynosi liczne
Outdoor w wielkim mieście
Czy obuwie outdoorowe zarezerwowane jest tylko na górskie szlaki, leśne dukty i zabłocone ścieżki? Oczywiście, że nie. W kolekcji ‘city&rsquo
Wygoda i elegancja w jednym – na jaką okazję wybrać marynarkę damską?
Lubisz klasyczną elegancję, a może Twoją uwagę zwracają subtelne zestawy w tak zwanym stylu biurowym? Marynarki damskie powinny mieć więc stałe miejsce
5 nieznanych szlaków pieszych na Maderze
Madera to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu wyspy są lewady
Nowy sezon? Nowe buty!
Jak połączyć styl i funkcjonalność w taki sposób, aby powstały buty, które zachwycą designem i wygodą? Na to pytanie odpowiedź zna Lee Cooper. W najn