Masz dość trądziku?

Autor: Barbara Kusicka


Z trądzikiem zmaga się wiele kobiet. Pomimo tego, że powszechnie nazywany jest trądzikiem młodzieńczym i kojarzony z burzą hormonów, może również dotyczyć osób dorosłych. Wszystko dlatego, że wyróżniamy kilka jego odmian.


Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jaki dyskomfort niesie za sobą ta choroba, zwłaszcza jeżeli trądzik występuje na twarzy. Nie ma jednak powodów do załamania, ponieważ umiejętnie i fachowo leczony niekoniecznie musi doprowadzić do powstania nieestetycznych blizn na skórze. Nieleczony trądzik może doprowadzić jednak do widocznych ubytków, które bywa, że powstają głęboko pod naskórkiem, w części skóry właściwej.

Skąd ten problem?

Powstanie trądziku wiąże się przede wszystkim się z nadmiernym wytwarzaniem łoju i wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Nakładające się na siebie warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście. Zablokowane ujście kanału gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek to tzw. zaskórnik, który jest niezapalną postacią trądziku. W takim nagromadzeniu naskórka zrogowaciałego i łoju niektóre bakterie, zawsze obecne na powierzchni skóry, rozwijają się szczególnie dobrze i wywołują proces zapalny, który może powodować pęknięcie ściany przewodu wyprowadzającego i rozwój zapalenia w okolicy gruczołu łojowego. Grudki stają się wtedy duże, czerwone i bolesne.

Wiele osób na stałe będących na lekach przeciwtrądzikowych, odstawia je na okres wakacji. Głównie dlatego, że w kontakcie ze słońcem często powodują one przebarwienia skórne. Dotychczas uważało się, że opalanie jest skuteczną kuracją dla osób borykających się z problemem trądziku. Dermatolodzy alarmują jednak, że jest to duży błąd. Skąd zatem wzięło się przekonanie o zbawiennym działaniu słońca? Ze złudnego pierwszego efektu, kiedy to po opalaniu cera rzeczywiście przez krótki czas wygląda lepiej. Promienie słoneczne działają bowiem przeciwzapalnie, dzięki czemu zmniejsza się liczba wyprysków. Niestety jednocześnie stymulują gruczoły łojowe, odpowiedzialne właśnie za powstawanie zaskórników, a od nich do bolesnych pryszczy już niedaleko. Dlatego właśnie po kilku tygodniach trądzik wraca ze zdwojoną siłą.

Istnieje wiele sposobów walki z trądzikiem i niwelowania blizn potrądzikowych. Można stosować takie zabiegi jak np. laseroterapię, kuracje zastrzykami, czy nawet zdecydować się na leczenie operacyjne. Wizyty w salonie kosmetycznym, które są z resztą dość kosztowne, powinny jednak stanowić tylko dodatkowy element ułatwiający i przyspieszający leczenie trądziku. Trądzik to choroba i jak każda wymaga przede wszystkim konsultacji lekarskiej.

Naucz się żyć z trądzikiem!

Pamiętaj, że jedynie właściwy tryb życia i odżywiania się jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z problemem trądziku. Poza tym istnieje wiele sposobów poprawy stanu skóry. By dobrać najodpowiedniejsze leczenie, niezbędna okaże się wizyta u dermatologa. Leczenie farmakologiczne możemy dobrowolnie wzbogacić, stosując peelingi medyczne, np. delikatne zabiegi oczyszczania. Przede wszystkim jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Zawsze natomiast pamiętaj o kilku prostych zasadach: najlepiej przez cały rok stosuj kremy z filtrem, nie zapominaj o lekach i odpowiednim oczyszczaniu twarzy, a podczas opalania zamiast preparatów z kwasem glikolowym używać innych kosmetyków, na bazie kwasów azelainowego lub salicylowego. Na co dzień nie zapomnij o tym, by pić dużo wody, zielonej i czerwonej herbaty, yerba mate, aby oczyścić ciało.