Rozwój emocjonalny dziecka przez zabawę

Autor:


Dzieci uwielbiają szaleńczą zabawę, która ma przy okazji świetny wpływ na ich rozwój. Centra zabaw są pełne maluchów, które dzięki zabawie w towarzystwie innych dzieci mimowolnie uczą się zasad współdziałania z rówieśnikami.

Towarzyska edukacja

Kiedy twój maluch nurkuje w kolorowych piłkach, sunie po zjeżdżalniach, z zapałem wspina się, skacze i biega w labiryntach jednocześnie uczy się. Dziecięca radość mogłaby być wystarczającą rekomendacją takiego miejsca, ale korzyści z zabawy są znacznie większe. Tam przecież trzeba zapoznać się z nowymi kolegami i poćwiczyć sztukę nawiązywania kontaktów. Jeśli kilkoro nowych kolegów chce zjechać ze zjeżdżalni dziecko musi poczekać na swoją kolej i tym samym uczy się współpracy z innymi, a to wyjątkowo cenna umiejętność.  Taka zabawa kształtuje zdolność do współpracy i daje możliwość wyrażania emocji.

Ważne, by szalejącym malcom zapewnić przyjazną przestrzeń do zabawy. W każdym dużym mieście mamy teraz do dyspozycji ogromne bajkowo kolorowe centra zabaw, jakby żywcem wyjęte z dziecięcych marzeń.  I powstaje ich coraz więcej. W Warszawie oddano niedawno największy tego typu w mieście park rozrywki dla dzieci - Kraina Zabawy Tęcza, który już w dniu otwarcia odwiedziło aż 4 tys. dzieciaków.

Ćwiczenie aktywności  psychicznej dziecka

Zabawa w  centrach rozrywki pobudza wielostronną aktywność dziecka. Rozwija zdolności organizacyjne, uczy kierowania, planowania, a także wzbogaca osobowość dziecka i rozwija sferę emocjonalną. Gwarantuje to prawidłowy rozwój naszej pociechy, a to warunek przyszłych szkolnych sukcesów. Obserwując grupę dzieci zanurzonych w piłeczkach nie można nie zauważyć, że uczą się nawzajem od siebie różnego typu zachowań. Pomoże im to w przyszłości szybciej przystosować się do życia w grupie.

Trening dziecięcych zmysłów

Szalejąc w zabawowym raju dziecko odbiera dużo bodźców, które, docierając do mózgu, stymulują wszystkie jego obszary. Aktywność fizyczna sprzyja prawidłowej pracy układu nerwowego i mózgu. Dostarcza bodźców, które sprawiają, że maluch będzie lepiej radził sobie później w przedszkolu i szkole. Tak więc ruch daje naszemu dziecku nie tylko siłę i zdrowie, ale także sprawny umysł. Jednym słowem, jeśli chcesz mieć w domu małego mądralę, daj mu jak najwięcej możliwości aktywnego spędzania czasu. 

Gdy dziecko biega i skacze, więcej krwi napływa do mózgu, który jest wtedy bardziej dotleniony i to poprawia jego pracę. Dzieci, których układ nerwowy w pierwszych latach życia był odpowiednio pobudzany są spokojniejsze, szybciej rosną i wcześniej nabywają różne umiejętności. Lepiej też koncentrują się i nauka nie sprawia im trudności.

...