Gotowanie jest modne

Autor:


Na polskim rynku wydawniczym dostępna jest długo oczekiwana i przez wielu pożądana "Kuchnia. Produkty z czterech stron świata" autorstwa znanego i cenionego kucharza, fotografa oraz eksperta kulinarnego Christiana Teubnera. Polskie wydanie tego, określany mianem „kulinarnej biblii” i „przewodnika po wszystkich kontynentach smaku”, albumu na początku listopada ukazało się nakładem wydawnictwa Carta Blanca.

Kuchnia. Produkty spożywcze z czterech stron świata
Czy w tym bogactwie inspiracji, przepisów oraz podpowiedzi możliwych do znalezienia w Internecie i niezliczonych publikacjach jest wciąż miejsce na nowe informacje na temat produktów i sposobów ich przyrządzania? „Na pewno tak” – odpowiadają zgodnie eksperci. Polacy, podobnie jak inne rozwinięte społeczeostwa, nie tylko coraz bardziej interesują się tym, co jedzą. Lubimy się chwalid przed znajomymi i przyjaciółmi naszą wiedzą. A bycie ekspertem kulinarnym stało się modne. W trendy takie jak slow food, cocooning czy cooking show doskonale wpisują się publikacje, które nie tylko pozwalają wzbogacid własną wiedzę, ale także mogą byd przewodnikiem po skomplikowanym świecie produktów, rozmaitych smaków i pomysłów pochodzących z różnych stron świata. Przykładem takiego spojrzenia może byd wydana nakładem wydawnictwa Carta Blanca biblia smaku Kuchnia. Produkty spożywcze z czterech stron świata. „Ta książka jest dla mnie swoistym przewodnikiem po świecie, który zwiedzam przez pryzmat jedzenia, produktów oraz zapachów charakterystycznych dla różnych krajów. Do niczego nie zobowiązuje, nie namawia, jest po prostu uniwersalna” – komentuje pierwsze zetknięcie z publikacją Tomasz Woźniak prowadzący jeden z najpoczytniejszych blogów kulinarnych „Tomek Woźniak gotuje”.


Gotowanie jest modne. Bycie kulinarnym znawcą pożądane.
Moda na gotowanie obecna jest już w Polsce od jakiegoś czasu. Niesłabnącą popularnością cieszą się kulinarne programy telewizyjne oraz internetowe blogi o gotowaniu. Kucharze stają się celebrytami, a celebryci kucharzami. Jak pokazują najnowsze badania, gotujemy często i coraz chętniej, a wspólne kucharzenie z bliskimi staje się ciekawym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Do kuchni coraz odważniej wchodzi nowe pokolenie, dla którego gotowanie to nie koniecznośd, lecz przyjemnośd i odkrywanie świata.
„Jedzenie jest integralną częścią naszego życia. A odkąd staliśmy się rozwiniętym społeczeostwem Zachodu, zaczęło zmieniad się w sztukę. Gotowanie to nie tylko obowiązek – nierzadko jest mistrzostwem” – komentuje socjolog, dr Tomasz Sobierajski, i dodaje: „Obecnie z dalekich podróży, zamiast pamiątek, oprócz zdjęd przywozimy przyprawy oraz nowe doświadczenia kulinarne, którymi chętnie dzielimy się z przyjaciółmi podczas kolacji. Obrzeżki zjedzone w Hiszpanii, szaraocza w karmelu z targu w Bangkoku czy sutlac z Turcji to nasze współczesne doświadczanie świata”.


Podróż po wszystkich kontynentach smaku
Kuchnia. Produkty spożywcze z czterech stron świata Christiana Teubnera określana jest mianem kulinarnej biblii. To bardziej album niż książka. Nie ma w niej przepisów kulinarnych czy prostych recept na udaną kolację, za to jest niebywała podróż po wszystkich kontynentach smaku. To tu produkty ze wszystkich stron świata zostały przedstawione i opisane w fantastyczny, uporządkowany sposób, a ich ciekawe i inspirujące opisy uzupełniają przepiękne ilustracje. To ciekawa podróż po świecie szlakiem ziół, oliwy, makaronów, owoców, warzyw, mięs i ryb. To zarówno niezbędnik każdego profesjonalnego kucharza oraz wszystkich amatorów i pasjonatów gotowania, jak i ciekawa pozycja dla wszystkich, którzy lubią zwiedzad świat, czy po prostu dla wielbicieli tego co ładnei przydatne. „Świeża, pachnąca i smakowita – tak o Kuchni mówi Tomek Woźniak, znany polski bloger i pasjonat gotowania, i dodaje: – Jednym pomoże odnaleźd się w kuchni, na targu czy w supermarkecie, a innych zainspiruje nowym pomysłem na wyjazd. Z każdą stroną przenosimy się na inny kontynent, poznajemy nową kulturę, co pobudza naszą wyobraźnię i wyostrza zmysły. Biorę książkę i zwiedzam z nią świat, począwszy od makaronu we Włoszech, skooczywszy na nudle w Azji. Z kolei do Nowej Zelandii pojadę za jagnięciną, a do Bretonii przyciągną mnie ostrygi. Dzięki tej wędrówce zagadkowe warzywa, owoce, zioła lub przyprawy przestają byd dla nas jedynie dziwnymi kształtami, kolorami czy nazwami w restauracyjnym menu, a stają się nową inspiracją. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że ta książka jest wbrew pozorom pełna przepisów, które powstają w naszej wyobraźni dzięki kompozycji wybranych produktów”.


Kuchnia świąteczna
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Kuchnia trafi do rąk pierwszych czytelników. Święta to wyjątkowy okres, kiedy stajemy się szczególnie wrażliwi na zapachy, magiczne składniki, przyprawy oraz eksperymenty kuchenne. Częściej też spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną, aby wspólnie spędzad czas, także w kuchni.

...