Poradnik mistrza coachingu

Autor:


Nowa książka Johna Whitmore’a pt. "Coaching. Trening efektywności" to pierwsze wydanie polskie poradnika, który stanowi swego rodzaju biblię dla menedżerów oraz dla szkół uczących coachingu w Anglii i za granicą.

Poradnik w zrozumiały sposób wyjaśnia sam proces coachingu, a także prezentuje, jak coaching wykorzystać na co dzień, aby osiągnąć sukces na różnych płaszczyznach życia. Książka ta nie jest niczym więcej niż mapą mającą pomóc wam postanowić, dokąd chcecie się udać, oraz pokazać wam pewne ścieżki prowadzące do waszego celu ─ pisze we wstępie Whitemore.

Autor podręcznika definiuje podstawowe zasady coachingu i wskazuje jego podłoże psychologiczne. Ponadto przedstawia przykłady sytuacji, w których, często nieświadomie, stosowany jest coaching. Opisany przez Whitmore’a model coachingowy GROW jest obecnie jednym z podstawowych i najszerzej znanych modeli. Jego nazwa wywodzi się od pierwszych liter angielskich wyrazów, określających poszczególne etapy coachingu: goal (cel), reality (rzeczywistość), options (możliwości), what next (co dalej). Przystępując zatem do treningu należy określić cele, zbadać aktualną sytuację, poznać możliwości, podjąć decyzję i ustalić plan działania. Zastosowanie modelu GROW pomaga w podejmowaniu skutecznych decyzji z uwzględnieniem aktualnej sytuacji i naszych możliwości. Autor podkreśla jednak, że Coaching to nie tylko technika, którą można zastosować w wypadku wystąpienia określonych okoliczności. Jest to sposób zarządzania, odnoszenia się do ludzi, myślenia, sposób bycia.

Whitmore poświęca dużo uwagi relacji, jaka występuje pomiędzy coachingiem i przywództwem, uznając coaching za przyszłościowy styl zarządzania. Dowodzi, że zarządzanie poprzez coaching w porównaniu z zarządzaniem tradycyjnym odnosi znakomite efekty, wpływając pozytywnie na naszą produktywność, polepszając komunikację oraz relacje ze współpracownikami. Zarządzanie poprzez coaching powinno uwzględniać samodzielność pracowników w ustalaniu celów. Dobry menedżer musi być jednocześnie coachem swojego zespołu, wyróżniającym się odpowiedzialnością i wiarą w siebie. Świadomość i odpowiedzialność to kluczowe elementy coachingu. Zatem dobry menedżer to ten, który motywuje swoich pracowników do tworzenia własnych planów, zachowując zdrowy dystans do wyznaczonych przez siebie celów. Jest liderem, który wciąż rozwija swoich pracowników tak, by pracowali coraz sprawniej i tym samym efektywniej.

Prezentowany poradnik został przetłumaczony na ponad 20 języków, a jego sprzedaż przekroczyła 500 tysięcy egzemplarzy. Stanowi on cenną lekturę nie tylko dla menedżerów. Proponowane w nim rozwiązania z powodzeniem zastosować można także w życiu prywatnym, ponieważ coaching, jako alternatywny sposób zwiększania świadomości, wydobywa i uwypukla unikalne cechy ciała i umysłu każdej osoby (...) Buduje  samodzielność, wiarę we własne siły oraz pewność i odpowiedzialność jednostkową.


Sir John Whitmore − ur. 1937 r. w Wielkiej Brytanii. Były mistrz wyścigów samochodowych. Twórca coachingu zorientowanego na efektywność. Jest prezesem firmy doradczej Performance Consultants International. Za wieloletnią działalność uhonorowano go tytułem Britain’s Number One Business Coach.





...