Psychika, ukryta siła ciała
Stres towarzyszy nam codziennie. Każdego dnia się denerwujemy. Zdarza się, że los sprowadza na nas nieszczęścia i sytuacje, w których tracimy grunt pod nogami. Jak radzić sobie w trudnych chwilach? Gdzie szukać pomocy? O tym, jak siła psychiki wpływa na nasze ciało przeczytacie poniżej.
Jeszcze parę lat temu korzystanie z porad psychologa bądź psychoterapeuty budziło niesmak i podejrzliwość wobec osób szukających pomocy w gabinetach tych specjalistów. Obecnie jednak mamy większą dostępność do różnych form terapeutycznych. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie obaw związanych z korzystaniem z wizyt w gabinetach psychiatryczno-psychologicznych jest wszechobecność Internetu - ludzie szukają odniesienia do tego, co przeżywają, szukają informacji na temat porad, szukają specjalistów poprzez kontakt z osobami, które mają jakieś terapie za sobą. Niejednokrotnie poszukiwania w Internecie są pierwszym krokiem w kierunku gabinetu psychologa lub psychoterapeuty – przyznaje psychoterapeuta Anna Abakumowicz z Poradni Psyche Scanmed Uniwersum w Krakowie. Świadomość funkcjonowania psychicznego zaczyna być tematem zainteresowania coraz szerszych grup, przestaje to być temat tabu. Mam doświadczenie w pracy z młodymi osobami, są to studenci krakowskich uczelni oraz osoby zaraz po ukończeniu studiów. Widzę w tej grupie przejaw ogromnego zainteresowania swoją psychiką, swoim wnętrzem. Są to osoby młode, lecz bardzo otwarte, które często nie boją się szukać pomocy i mówić o problemach, z którymi się borykają. Jest to grupa otwarta na doświadczenia, chętna do współpracy, której zależy na samorozwoju.
Stres jest zjawiskiem powszechnym - właściwie w jakim wieku byśmy nie byli przeżywamy niepokoje, zdenerwowanie, czujemy obawy. Stres to jednak cichy morderca spokojnego życia i zadowolenia z tego życia. Objawy codziennego stresu doświadczamy często w swoim ciele – pocimy się, trzęsą nam się ręce, boli nas głowa, cierpimy na bezsenność. Często towarzyszy mu brak łaknienia lub odwrotnie "zajadamy" stres. Właściwie z każdej części ciała dociera do nas informacja, że coś się dzieje, kiedy się martwimy czymś i żyjemy w stresie. W przypadku silnego, permanentnego stresu pojawiają się zmiany w relacjach z innymi - osoby wycofują się z życia społecznego, zamykają się w sobie, unikają kontaktów z ludźmi. Stan ten nierzadko prowadzi do depresji, głębokich stanów lękowych, które mogą być przyczyną prób samobójczych. Przeżywanie stresu oddziałuje na cały organizm - psychika przenosi się na ciało – tłumaczy psychoterapeuta.
Kiedy zatem pojawia się "problem" ze stresem - czy można przyjąć jakiś moment, od którego zaczyna się robić niebezpiecznie dla naszego zdrowia lub nawet życia? Okazuje się, że problem ze stresem zaczyna się wówczas, kiedy tracimy nad nim kontrolę, kiedy poczucie niepokoju towarzyszy nam cały czas uniemożliwiając skupienie się nad codziennymi czynnościami lub wtedy gdy ignorujemy jego istnienie, zaprzeczamy, że on w ogóle występuje. Człowiek odczuwa wewnętrzne przygniecenie kłopotami, stres zaczyna odgrywać niejako pierwszoplanową rolę w naszym życiu - utrudnia koncentrację, kontakty z najbliższym i, przeradza się czasami w niczym nieuzasadnioną agresję. Stres zaczyna działać destrukcyjnie, zaczyna nas niszczyć i komplikować funkcjonowanie w życiu społeczno – zawodowym – dodaje Anna Abakumowicz.
Stres był, jest i będzie, jednakże dobrze jest wiedzieć jak mu przeciwdziałać i jak go odreagowywać. Właściwe podejście do sprawy wymaga podjęcia decyzji - o tym, że muszę odpocząć, że muszę wziąć wolne, by spędzić czas np. na łonie natury lub spotykając się ze znajomymi. Potrzebny jest nam czas, kiedy problemy zostaną na dalszym planie, a nasz organizm będzie miał możliwość odreagować i odpocząć. Można i nawet trzeba nauczyć się "czytać" swoją psychikę, by uniknąć poważniejszych problemów czy zażywania lekarstw. Człowiek bowiem to nie tylko ciało - dbamy o fizyczne aspekty, ale wciąż zapominamy o tym, co w środku - w psychice, myślach, emocjach. Higiena psychiczna jest równie ważna jak higiena osobista. Warto inwestować w swoje zdrowie psychiczne, gdyż jest ono fundamentem, na którym budujemy całą resztę - sieć kontaktów międzyludzkich, stosunki społeczne, swoje marzenia i zadowolenie z życia.
Pamiętajmy dlatego, że higiena psychiczna jest równie ważna jak higiena osobista. Warto inwestować w swoje zdrowie psychiczne, gdyż jest ono fundamentem, na którym budujemy całą resztę - sieć kontaktów międzyludzkich, stosunki społeczne, swoje marzenia i zadowolenie z życia.
...