Nowocześni rodzice po polsku

Autor: rm


Czy bycie ekologicznymi i nowoczesnymi rodzicami jest faktycznie w Polsce powszechne? W rodzicielstwie, tak jak w każdej innej dziedzinie życia, można być ekologicznym lub nie zwracać w ogóle na to uwagi. Okazuje się, że polscy rodzice starają się być coraz bardziej ekologiczni i nowocześni.


Wynika to z późniejszego macierzyństwa, większej zamożności i świadomości nowych rozwiązań i akcesoriów związanych z wychowywaniem dzieci.

Późne macierzyństwo – większa świadomość

Polki decydują się na macierzyństwo coraz później, średnio w wieku 27 lat. Matkami częściej zostają także kobiety po 35 roku życia, które do niedawna stanowiły minimalny odsetek rodzących. Późniejsze macierzyństwo wynika z lepszego wykształcenia i większych ambicji zawodowych Polek i przekłada się na rosnącą świadomość ekologicznych aspektów posiadania dziecka. Dzięki temu negatywny  wpływ na środowisko zanieczyszczeń związanych z wychowywaniem dzieci nie jest już marginalizowany.

20 miliardów sztuk – to liczba pieluch jednorazowych produkowanych w Europie w ciągu jednego roku. W Polsce zużywa się ich rocznie około pół miliarda. W Stanach Zjednoczonych powstają nawet specjalne firmy zajmujące się kompostowaniem zużytych pieluch jednorazowych. Jak to wygląda u nas?
- W obawie przed przykrym zapachem wydostającym się z pieluchy umieszcza się ją w plastikowym worku a następnie szczelnie zamyka. Zatem za zużytymi pieluchami podąża astronomiczna ilość plastiku, rozkładającego się od stu do czterystu lat – mówi Paulina Pilecka-Domin z redcoon.pl

Produkcja plastikowych toreb opiera się na nieodnawialnych surowcach – ropie oraz gazie i przyczyniają się globalnie do powstania 18 mln ton odpadów rocznie. Jak wynika z danych Angelcare, producenta akcesoriów związanych z wychowywaniem dzieci,  zastosowanie specjalnych pojemników na pieluchy ogranicza zużycie worków foliowych trzykrotnie.

Eko-rodzice

Czy większa zamożność i lepsze wykształcenie wpłynęły na proekologiczne postawy polskich rodziców? Wiele wskazuje na to, że tak. -Rosnącą popularnością cieszą się pojemniki na zużyte pieluchy, które wyróżniają się opatentowanym wielowarstwowym workiem, niepozwalającym nieprzyjemnym zapachom na opuszczenie  pojemnika. Ich sprzedaż w 2010 roku wzrastała o 70% co miesiąc – mówi Paulina Pilecka-Domin.

Oznacza to, że rodzice, zwłaszcza matki, mając ustabilizowaną pozycję zawodową i finansową, mogą kompletować znacznie bogatszą wyprawkę dla niemowląt, na którą jeszcze niedawno nie byłoby ich stać. Dotyczy to nie tylko proekologicznych pojemników na pieluchy, ale generalnie akcesoriów ułatwiających opiekę nad dziećmi. - Rodzice są coraz bardziej wybredni w wyborze przedmiotów pomagających w opiece nad dzieckiem. Sięgają po przedmioty wykonane z wysokogatunkowych surowców i ekologiczne, zapewniających komfort dzieciom ale i im samym – mówi Pilecka-Domin.

Gadżetowa pomoc rodzicielska

Łączenie opieki rodzicielskiej z karierą zawodową nie jest proste, ale może być łatwiejsze, dzięki różnym elektronicznym gadżetom.  Rodzice niechętnie spuszczają dzieci z oczu, ale czasem może się to okazać konieczne. Wówczas z pomocą przychodzi elektroniczna niania, która pozwala nasłuchiwać,  a w wersji wideo, także oglądać dzieci. Producenci wyposażają poszczególne modele w różnorodne opcje, jak czujnik oddechu i alarmy.  Po gadżety możemy sięgnąć również gdy nasze dzieci chorują – podawanie lekarstw nie należy do łatwych rzeczy, ale specjalne smoczki dawkujące lekarstwa lub inhalujące stanowią ciekawą propozycję. Warto zaznaczyć, że rodzice coraz częściej sięgają po różne gadżety ułatwiające im opiekę nad dzieckiem.

Świadomi i wymagający

Można zatem powiedzieć, że rodzice w naszym kraju stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami także w wymiarze ekologicznym, o czym świadczy rosnące zainteresowanie proekologicznymi pojemnikami, ale i potrafią odnaleźć i zastosować akcesoria, które ułatwią im codzienne czynności. Dodatni przyrost naturalny pokazuje, że Polacy częściej decydują się na dzieci, cieszy więc, że potrafią przy tym dbać o środowisko i swój własny komfort.