Trądzik – przypadłość nastolatków?

Autor:


Wydawać by się mogło, że błyszczenie skóry, krostki, zaskórniki i zaczerwienienia to przypadłość nastolatków. Jak się okazuje - nie tylko. Borykają się z nim również kobiety jak i mężczyźni po 25 roku życia. Mamy wtedy do czynienia z tzw. trądzikiem późnym (trądzik dorosłych, trądzik wieku dojrzałego, Acne Tarda). Objawia się on poprzez błyszczenie skóry, widoczne, rozszerzone pory, stany zapalne (krosty, grudki).

Powstawanie trądziku

Przeważnie zmiany trądzikowe widoczne są w okolicach czoła, nosa, brody, dekoltu i pleców. Zatem wszędzie tam, gdzie występuje najwięcej gruczołów łojowych. Proces powstawania trądziku wynika z nadmiernego produkowania sebum. Początkowo łój zatyka ujście mieszka włosowego. Widoczne jest to jako czarna kropka albo grudka z charakterystycznym białym zakończeniem. W tak zatkanym porze namnażają się bakterie i pot. Prowadzi to do rozwoju stanu zapalnego, produkcji ropy wewnątrz krostki. Jeżeli jest jej za dużo, ściany mieszka włosowego pękają a infekcja rozszerza się.

Przyczyny powstawania    

Trudno jest wskazać jedną, bezpośrednią przyczynę powstawania trądziku. Jest on raczej związany z kilkoma czynnikami jednocześnie. Poniżej prezentujemy najczęstsze czynniki wywołujące tę przykrą dolegliwość.

Stres

Stres i intensywne tempo życia jest jedną z najczęściej podawanych przyczyn wywołujących trądzik późny. Brak odpoczynku, niedosypianie, nieregularne posiłki zaburzają homeostazę organizmu. Ponadto wymagająca praca, długie dojazdy, atmosfera konkurencji, walki powodują nieustanne napięcie. Powoduje to wytwarzanie się męskich hormonów, głównie androgenów, które są winowajcami przykrych zmian skórnych.

Dieta

Posiłki spożywane ,,w przelocie”, najlepiej podane jak najszybciej, jak najprościej również przyczyniają się do pogorszenia się cery. Zwłaszcza typu ,,fast food” są wrogiem w walce o zdrową i czystą skórę. Zawierają one tzw. ulepszacze, charakterystyczne dla żywności z wysokim indeksem glikemicznym. Organizm nie mogąc, poradzić sobie z usuwaniem szkodliwych substancji, wydala je przez skórę. Warto byłoby zastanowić się, podczas kolejnego sięgania po hamburgera, frytki, wysoce przetworzony produkt, czy jest to zdrowe dla mojego organizmu?

Zanieczyszczenie środowiska

Wpływ środowiska, w którym skóra ma kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może doprowadzić do podrażnień. Ogromny wpływ ma również poziom wilgotności powietrza, zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała (pomieszczenia z klimatyzacją) przyczyniać się będą do powstania stanu zapalnego.

Słońce

Opinia o  tym, że jest ono zbawienne dla skóry tłustej może wydawać się uzasadniona. Jednak jest błędna. Słońce tylko początkowo wysusza zmiany zapalne. Z czasem nadmierne wysuszenie prowadzi do pogrubienia warstwy rogowej, co pobudza gruczoły do wydzielania łoju. W efekcie, powoduje to nawrót zmian trądzikowych.

Genetyka

Bywa i tak, że tendencja do skóry trądzikowej zapisana jest w naszych genach. Jeżeli babcia i mama walczyły z tym problemem, wielce prawdopodbnym jest, że i my otrzymamy go w spadku.

Zmiany hormonalne

Problemy z gospodarką hormonalną mogą szczególnie odbić się na skórze. Jest to widoczne zwłaszcza u kobiet: podczas miesiączki, w ciąży, po czterdziestym roku życia, kiedy maleje produkowanie estrogenów, w trakcie przyjmowania doustnych środków hormonalnych. Winowajcami trądziku dorosłych są tu męski hormony, androgeny.

Kosmetyki

Źle dopasowane kremy, podkłady, produkty pielęgnacyjne do włosów typu pianki, żele, lakiery aplikowane w okolicach twarzy, nawet zbyt długo używane gąbki do makijażu mogą powodować stany zapalne. Częstym błędem jest również stosowanie produktów na trądzik młodzieńczy, mających silne substancje bakteriobójcze, złuszczające, nieodpowiednie do skóry dojrzałej. Prowadzą one do wysuszenia skóry i tym samym zaburzenia barier ochronnych skóry. W połączeniu z nieodpowiednio dobranymi kosmetykami do pielęgnacji twarzy oraz wielokrotnym stosowaniem, np. gąbek do makijażu przenoszących bakterie, mieszanka taka wymusza wzmożone działanie gruczołów łojowych.

Leki

Pewna grupa leków, zwłaszcza ta zawierająca androgeny może spowodować trądzik wieku dojrzałego.

Leczenie trądziku

Jak widać przyczyn wywołujących Acne Tarda jest wiele. Nie warto więc leczyć go chałupniczymi metodami, bez konsultacji z dermatologiem, bo może to doprowadzić skórę do ruiny. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiedniej terapii dostosowanej do indywidualnych potrzeb pod nadzorem doświadczonego lekarza. Będzie on w stanie powiedzieć, z jakiego rodzaju trądzikiem mamy do czynienia i dobierze odpowiednią terapię. Samych metod leczenia jest sporo. Do najpowszechniejszych należą m.in. terapia izotretinoiną (pochodna kwasu witaminy A), leczenie specjalnie dobranymi antybiotykami, laseroterapia. Jednak wszystko zależy od tolerancji na terapię i reakcję organizmu na leczenie wraz z codzienną pielęgnacją. Najbardziej skuteczne metody to oczywiście laseroterapia i  leczenie izotretinoiną. Dzięki nim problem powinien ustąpić całkowicie. Jest to jednak długie leczenie i należy uzbroić się w cierpliwość – twierdzi dr Ewa Kaniowska, z Centrum Dermatologii Estetycznej i Lasrowej Derma-Plus we Wrocławiu. Warto zatem wyeliminować chociaż te czynniki na które można mieć wpływ jak, np. sposób odżywiania się, zdrowy sen, odpowiednia pielęgnacja skóry. Ogranicza się w ten sposób powstanie nieestetycznych zaczerwienień. Jak widać powiedzenie w stylu ,,wyglądasz jak nastolatka”  może być przewrotne.  


...