Dobre tłuszcze niezbędne na rodzinnym stole
Czy wiesz, że 15 maja obchodzimy ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Rodzin? Tego dnia ludzie na całym świecie starają się spędzić jak najwięcej czasu z najbliższymi osobami, zapominając choć na chwilę o intensywnym tempie codziennego życia.
Dla wielu osób jest to również doskonała okazja do przyjrzenia się żywieniowym zwyczajom członków rodziny. Wykorzystajmy chwile spędzone razem do zastanowienia się, czy na co dzień udaje się nam odżywiać w sposób racjonalny i czy nasza dieta zawiera wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki.
Co wiemy o tłuszczach?
Większość rodziców ma świadomość, że białka oraz węglowodany są niezbędnymi składnikami zdrowej diety. Jest jednak jeszcze jeden istotny element, o którego jakość i ilośćpowinniśmy zadbać – tłuszcz. Podczas zrealizowanego na zlecenie marki Rama badania na temat wiedzy matek o tłuszczach, 86% respondentekzdecydowanie zadeklarowało, że tłuszcze powinny być elementem codziennej zbilansowanej diety. Badane nie są jednak zgodne co do tego, ile tłuszczów powinno znajdować się w codziennym pożywieniu.
Tłuszcze – ważna ilość i jakość
Tymczasem tłuszcz jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia, gdyż odgrywa znaczącą rolę w dostarczaniu energii dla organizmu oraz przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D i E. Każdego dnia 30% energii dostarczanej wraz z pożywieniem powinno pochodzić właśnie z tłuszczów. Warto przy tym zaznaczyć, że są tłuszcze dobre dla organizmu oraz takie, które spożywane w nadmiarze negatywnie na niego wpływają. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla marki Rama, matki dzieci w wieku 1-12 lat posiadają względnie dobrą wiedzę na temat tłuszczów - nienasycone tłuszcze oraz niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe zostały rozpoznane, jako „dobre” tłuszcze przez prawie połowę respondentek (odpowiednio 46 i 43%).
Dobre dla rodziców, dobre dla dzieci
Dobre tłuszcze są ważnym elementem wpływającym na rozwój dzieci - wzrost oraz odnowę komórek, a także poprawne rozwijanie się mózgu. Pozytywnie oddziałują także na poziom cholesterolu we krwi, nie dopuszczając tym samym do rozwijania się choroby wieńcowej. Z drugiej strony, nadmiar tłuszczów nasyconych przyczyniają się w dłuższej perspektywie czasu do podwyższenia poziomu złego cholesterolu, tym samym zwiększając ryzyko pojawienia się chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym.
Codzienna praktyka żywieniowa
Najlepszym sposobem na skomponowanie diety bogatej w dobre tłuszcze jest wybieranie produktów przygotowywanych na bazie oleju roślinnego. Tego rodzaju tłuszcze, zazwyczaj określane są na etykietach pod nazwą tłuszczów wielonienasyconych. Dobre tłuszcze znajdziemy w oliwie, olejach roślinnych, tłustych rybach morskich, a także w wysokiej jakości miękkich margarynach. Spożycie tłuszczów nasyconych, będących głównie pochodzenia zwierzęcego powinno być ograniczone. Aby zachować odpowiednią jakość oraz ilość tłuszczów w codziennym żywieniu, nie trzeba radykalnie zmieniać domowego menu. Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie w przypadku smażenia masła olejem rzepakowym. Przygotowując kanapki warto uwzględnić wysokiejjakości miękką margarynę, która zapewni porcję niezbędnych tłuszczów zwłaszcza w towarzystwie popularnych składników kanapkowych – serów i wędlin, które są źródłem tłuszczów zwierzęcych - mówi dr Agnieszka Kowalik, specjalista ds. żywienia.
...