Sos sojowy – kulinarny multitalent
Od dobrych paru lat produkty z krajów dalekiego Wschodu robią dużą furorę na polskich talerzach. Któż z nas nie zna sosu sojowego czy marynat o rodowodzie azjatyckim? W końcu za doskonałą jakość oraz wszechstronne zastosowanie doceniają je profesjonalni kucharze z całego świata.
Bogactwo orientalnych produktów inspiruje w kuchni, z kolei ich zawartość zachęca do zdrowego stylu życia.
Sos sojowy - niezastąpiona przyprawa kuchni azjatyckiej - wreszcie doczekał się swojego triumfu na naszym rodzimym gruncie. Przyjęto go z wielkim oklaskiem. Teraz znalazł zastosowanie nie tylko podczas przygotowania potraw rodem z kraju kwitnącej wiśni, ale również stał się ciekawym uzupełnieniem dań kuchni polskiej, niezbędnym w gastronomii oraz kuchniach komercyjnych. Ów specjał dalekiego Wschodu urozmaici niemal każde danie, nada przyprawom wyrazisty smak oraz doskonale zastąpi sól.
Sos sojowy sosowi sojowemu nierówny
Bogactwo orientalnych sosów oferowanych przez delikatesy pozwala cieszyć się nie tylko dobrym smakiem, ale również dbać o nasze zdrowie. Jednakże dietetycy ostrzegają, że nie wszystkie produkty są do końca takie zdrowe, m.in. zaliczają się do nich chińskie sosy sojowe, które mogą być produkowane chemicznie. Sosy te często zawierają substancje wzmacniające smak, barwniki oraz konserwanty. Nie wiemy czy produkt, który kupimy jest w pełni naturalnie warzony, gdyż może być mieszaniną chemicznej produkcji i naturalnego warzenia. Ich smak oraz wygląd też nie zadowala. Jasne chińskie sosy sojowe są płynne, słone, niepełnowartościowe, ich przeciwieństwo – sosy ciemne – są za nadto słone oraz ostre. Sosy sojowe produkowane chemicznie bazują przeważnie na ekstrakcie sojowym. Czas produkcji jest dużo krótszy, gdyż proteiny soi są gotowane w kwasie solnym.
Jedyny wśród wielu
Eksperci zachęcają do sięgania po japońskie, naturalnie ważone sosy sojowe, jak np. Kikkoman. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Ich produkcja jest w pełni naturalna. Sosy są produkowane wyłącznie ze świeżych składników: ziarna soi, pszenicy, wody oraz soli. Podczas prawie sześciomiesięcznego nieprzerwalnego procesu warzenia powstaje 300 różnych aromatów. Nadają one sosom Kikkoman szczególną oraz niespotykaną jakość. Dzięki czemu są niezastąpioną przyprawą dla wszelkich mięs, drobiu, ryb, makaronów, potraw warzywnych oraz ryżowych. Ciekawostką jest fakt, że można z niego przygotowywać inne sosy, a także dipy oraz dressingi. Orientalna nuta sosu pozwala wydobyć pełnię smaku, troszcząc się jednocześnie o nasze zdrowie. Osobom, dla których szczególnie istotne są aspekty zdrowego żywienia i zawartość soli marka Kikkoman dedykuje sos sojowy ze zredukowaną o 43% zawartością soli. Wydajny produkt jest przeznaczony jako delikatny dodatek do zup, potraw mięsnych, rybnych oraz warzywnych. Butelka z poręcznym dozownikiem idealnie nadaje się na stół.
Nietrudno się nie zgodzić, że właściwości naturalnych sosów sojowych są bezcenne. Nie dziwi zatem ich ogromna popularność.
...