Jesteś w ciąży? Biegaj!

Autor: Natalia Tyszka


Ciąża to nie choroba, dlatego nie warto rezygnować ze swojego zamiłowania do uprawiania sportu tylko dlatego, że spodziewamy się dziecka. Jeśli odpowiednio dostosujemy swoje treningi do możliwości naszego organizmu, o wiele lepiej zniesiemy poród i urodzimy zdrowsze maleństwo.

Lekarze są zgodni co do tego, że kobiety, które uprawiały w trakcie trwania ciąży sport, o wiele łatwiej znoszą poród, a także stosunkowo rzadziej zapadają na depresję poporodową. Badania pokazują, że dzieci kobiet, które biegały lub ćwiczyły w okresie ciąży, rodzą się ze zmniejszoną zawartości tkanki tłuszczowej. Późniejsze badania oceniające rozwój dzieci w wieku 2, 3 i 5 lat wskazują, że dzieci wysportowanych mam mają lepszy rozwój psychoruchowy i niższe ryzyko otyłości.

Regularna aktywność fizyczna w odmiennym stanie potrafi zmniejszyć odczuwanie wiele negatywnych dolegliwości, jakie mogą towarzyszyć ciąży- zaparcia, mdłości, obrzęki nóg, problemy ze snem czy choćby dokuczliwe bóle kręgosłupa. Bieganie na świeżym powietrzu ma również pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie, a także lepsze dotlenienie swojego ciała, jak maleństwa.

Ciąża pozytywnie wpływa na organizm kobiecy i sprawia, że staje się on bardziej wydolny. Zachodzą m.in. dochodzi w ciąży do zmian w układzie oddechowym mającym na celu usprawnienie wymiany gazowej. Uniesieniu ulega przepona (zmniejszając ilość powietrza zalegającego w płucach), zwiększa się objętość pojedynczego wdechu.

Zmiany te rozpoczynają się już w pierwszym trymestrze i osiągają maksymalne nasilenie około 24. tygodnia, kiedy to zwykle zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego wzrasta. W trzecim trymestrze ciąży jednak bieganie warto zastąpić spokojnymi spacerami. Pojawiająca się czasami w tym czasie niewydolność łożyska może dodatkowo nasilać chwilowe niedokrwienie płodu związane z bieganiem- głównie dlatego nie warto ryzykować.

Do biegania w czasie ciąży może zachęcić Was przykład Pauli Radcliffe – znanej na całym świecie biegaczki, która do 5. miesiąca ciąży biegała 2 razy dziennie: rano 75 min a wieczorem 30–45 min. Potem wieczorne biegi zastąpiła rowerem stacjonarnym. Jej bieganie w żaden sposób nie wpłynęło negatywnie na zdrowie jej maleństwa, które na świat przyszło zdrowe.


...