Egzotyczne zapachy wokół nas – olejek ylangowy

Autor:


Któż z nas nie tęsknił kiedyś do pełnych oryginalnych roślin odległych krain, w których powietrze przenikają słodkie, rozkoszne dla zmysłów zapachy? Opalone słońcem ciała i kwiaty wplecione we włosy, okalające szyję i dłonie zamiast codziennej biżuterii? Zieleń, błękit nieba oraz nieustannie zmieniający się, migocący w słońcu kolor morza i owa najpiękniejsza muzyka na świecie – niczym niezmącone, niewyreżyserowane dźwięki natury!

Jakże miło byłoby, choć na moment przenieść się w ten niezwykły, urokliwy świat! Jego cząstką mogą obdarzyć nas olejki eteryczne, których kwiatowa woń zdolna jest przeniknąć do każdego pomieszczenia towarzysząc nam niemal nieustannie. Jednym z olejków eterycznych o egzotycznym, wyszukanym zapachu jest olejek ylangowy.

Olejek pochodzi z Azji południowo-wschodniej i otrzymywany jest przez destylację z parą wodną kwiatów zbieranych z drzewa Kananga, rosnącego dziko głównie w Indonezji. Stosowany jest przede wszystkim w perfumerii ze względu na jego wyjątkowo piękny bukiet zapachowy. W krajach tropikalnych wykorzystuje się jego właściwości terapeutyczne przede wszystkim, jako środka uspokajającego i obniżającego ciśnienie krwi, a także leczącego choroby zakaźne np. malarię. ŁAGODZI: depresję, stany lękowe, palpitacje i napięcia nerwowe. Aromaterapia używa go również w terapii zaburzeń krążenia, zapaleniu jelit, przetłuszczaniu skóry i łysieniu. Dzięki swemu „zniewalającemu”, bogatemu zapachowi w wielu krajach Azji uznawany jest za niezwykły i skuteczny afrodyzjak, który wzmacnia popęd płciowy.

Sięgnijmy zatem po ten piękny, aromatyczny olejek. Jego słodka woń dostarczy nam niezapomnianych wrażeń, zrelaksuje i przywoła w wyobraźni obrazy egotycznej przyrody. Pamiętajmy jednak by zawsze używać olejków tylko najwyższej jakości, bez dodatków syntetycznych. Taką propozycją dla wszystkich ceniących zalety aromaterapii są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromterapeutyczne olejki z serii Dr Beta.

Receptury z wykorzystaniem olejku ylangowego:

Stres, napięcie nerwowe:

Olejek ylangowy 2 krople
Olejek sandałowy 2 krople
Olejek różany 1 kropla

Olejki należy rozpuścić w jednej łyżce stołowej oleju roślinnego do masażu i wykonywać masaż całego ciała. Mieszankę tę możemy stosować w kominku aromaterapeutycznym oraz do kąpieli, zwiększając liczbę kropli tak, aby w sumie było ich 10-15 na wannę wody. Kąpiel powinna trwać 15-30 minut.

Apatia:

Olejek ylangowy 2 krople
Olejek rozmarynowy 4 krople
Olejek bazyliowy 2 krople
Olejek cytrynowy 2 krople

Olejki stosować w kominku aromaterapeutycznym raz dziennie.


Warto pamiętać, że olejek ylangowy ma silne działanie i nie należy stosować więcej niż dwie krople na jeden zabieg.


...