Dobra atmosfera w pracy?
Ponad połowa Polaków przyznaje, że atmosfera w firmie, w której pracują może stać się przyczyną rezygnacji ze stanowiska, nawet jeśli w danej chwili nie mamy żadnej innej oferty zatrudnienia.
W pracy spędzamy średnio 8 godzin w ciągu całego dnia. Atmosfera panująca w tym miejscu ma ogromne znaczenie na naszą efektywność, a także na to, w jakim nastroju wracamy do domu. Gdy pomimo nawału obowiązków czas w pracy mija nam przyjemnie, jesteśmy w stanie rozładować stres i negatywne emocje.
Jak się jednak okazuje dziś większość z nas nie jest zadowolona ze stosunków panujących w naszych firmach. Zła atmosfera w pracy jest w stanie wywołać frustrację i spadek zaangażowania wśród pracowników. Do takiego stanu rzeczy w pierwszej kolejności przyczynia się zachowanie współpracowników i szefa.
Osoby, z którymi pracujemy na co dzień najczęściej budują naszą opinię o danej firmie. Wiele jednak zależy również od przełożonego. Szef ma być liderem, ale jednocześnie widzieć w nas zwykłych ludzi. Nie bez znaczenia są jego kompetencje menedżerskie oraz dobra umiejętność zarządzania zespołem.
Z badań ankietowych przeprowadzonych wśród użytkowników serwisu rekrutacyjnego szybkopraca.pl wynika również, że kolejną ważną przyczyną wpływającą na atmosferę w pracy jest system wynagradzania i awansów. Klarowna polityka płacowa pozwala na planowanie przez pracownika jego przyszłej pensji. Natomiast jasne wytyczne dotyczące awansu sprawiają, że pracownikowi łatwiej jest osiągać cele i wykonywać zadnia, co daje korzyść zarówno pracodawcy, jak i zatrudnionemu.
Pamiętajmy o tym, że bez względu na wszystko nie warto się poświęcać jedynie pracy, bo prędzej czy później przychodzi wypalenie. Praca to zbiór zupełnie odmiennych ludzi z podobnym wykształceniem, dlatego trzeba liczyć się z tym, że czasem warto pójść na kompromis. W zbudowaniu lepszej atmosfery w pracy nie pomogą imprezy integracyjne, gdy wśród pracowników nie ma chęci do współpracy oraz wzajemnego zrozumienia. Większość pracowników czuje się zobligowanych, by w nich uczestniczyć.
Dzisiaj zwłaszcza młodzi ludzie mają więcej odwagi i są w stanie złożyć wypowiedzenie, gdy coś im się nie podoba. Młode pokolenie ma prawo wyboru, jest egoistyczne i wciąż szuka nowej drogi, by nie oglądać się wstecz.
...