Rozwój wiary chrześcijańskiej w Polsce

Autor:


Nasz kraj nie zawsze był krajem chrześcijańskim. Słowianie przed chrześcijaństwem znajdowała się wśród religii politeistycznych, czyli krótko mówiąc Polska była krajem pogańskim. Wszystko się jednak zmieniło wraz z jednoczeniem narodów słowiańskich przez Mieszka I. To on wprowadził do kraju nową religię, która miała przemienić lud barbarzyński w społeczeństwo cywilizowane.
  Wszystko zadziało się wraz z przyjęciem przez Polskę chrztu w 966 roku. To przełomowa data dla naszego kraju, ponieważ od tej chwili zaczęliśmy liczyć się na arenie Europy. Jak się jednak okazało, najtrudniejsze było jeszcze przed nami.

Czym był chrzest dla Polski?

Sam chrzest był dla kraju zagraniem typowo politycznym, jednak społeczeństwo polskie szybko uległo chrystianizacji, porzucając barbarzyńskie, pogańskie wierzenia. Mieszko I przyjmując nową religię w swoim kraju miał na celu usamodzielnienie państwa, aby wyszło ono spod wpływów niemieckich. Z drugiej strony pragnął również podnieść swoją rangę w kraju oraz Europie, a także rangę państwa Polan na terenie całej Europy. Po przyjęciu chrztu Mieszko stał na równy z innymi władcami, to polepszało jego pozycję polityczną i umożliwiało sprzeciwianie się największym dotąd władcom. Należy dodać jednak, że chrystianizacja kraju to nie tylko sama polityka, ponieważ dzięki niej w Polsce zaczęły rozwijać się ośrodki kulturalne oraz naukowe. Do kraju sprowadzani byli duchowni, którzy budowali kościoły lub klasztory, a te stawały się miejscami intelektualnymi i artystycznymi. Dzięki temu, kraj Mieszka I nie był już na szarym końcu i zaczynał dorównywać innym europejskim krajom.

Bóg w każdej epoce
Polacy od wieków ufali Bogu i to w jego ręce darowali swoje życie oraz życie własnego kraju. Wszystko wynikało z powodów historycznych, ponieważ Polska nie miała łatwo na arenie międzynarodowej. Jej lokalizacja narażała ją na ciągłe problemy z Prusami, czy Rosjanami. I tak od wieków. Jak nie jedni, to drudzy, jak nie drudzy to wszyscy naraz. Bóg stał się w takim wypadku jedynym pocieszeniem dla społeczeństwa, co powodowało zwiększanie i pogłębianie się wiary chrześcijańskiej. Motyw Boga, czy samej kulturze literackiej pojawia się już w „Bogurodzicy”, nawiązuje do niej Kochanowski, Mickiewicz, czy Słowacki w romantyzmie, a także Zofia Nałkowska w „Medalionach”. To pokazuje jak głęboko jest w naszym narodzie zakorzeniona religia chrześcijańska. Współcześnie Polaków również uważa się za naród bardzo religijny. Nic dziwnego, w kraju znajduje się wiele miejsc do pielgrzymowania oraz miejsc kultu, a sami wierzący stanowią zdecydowaną większość narodu.

Od Wadowic do Lichenia
Wiara w Polsce została również pogłębiona dzięki wybraniu na papieża Polaka, który rozkochał w sobie nie tylko własny naród, ale również cały świat. Z tego powodu do Wadowic zmierza wielka liczba pielgrzymów, którzy pragną poznać życie i miejsce, w którym wychowywał się jeden z najsłynniejszych papieży. Podczas takiej wycieczki nieunikniona jest wizyta w kościele w Wadowicach oraz spróbowanie słynnych kremówek, które tak Jan Paweł II zachwalał. Innym miejscem, do którego ściągają nie tylko Polacy jest Licheń, w którym znajduje się największa w Polsce bazylika. Kolejnym miejsce, które warto zwiedzić w tym mieście jest Golgota, która pomoże wierzącemu znaleźć spokój ducha.

Biuro Aven Travel organizuje dwudniowe wycieczki do Wadowic oraz Lichenia. To idealna podróż dla każdego chrześcijanina oraz niezwykły prezent dla każdego dziadka lub babci. W czasie wyprawy pielgrzymi poznają jedne z najważniejszych miejsc dla każdego chrześcijanina w Polsce. Aven Travel zapewnia przy tym wysoki standard hotelu, w którym zamieszkają ich turyści oraz upominki, które staną się prawdziwą pamiątką z wyprawy.

...