Romantyczny masaż głowy

Autor:


Sposobów na spędzenie walentynkowego wieczoru jest wiele – kolacja, kino, spacer… ale co powiecie na wspólne mycie włosów? Mycie, połączone z relaksującym masażem skóry głowy, wykonane wysokiej jakości kosmetykami, może być wstępem do pełnej miłosnych uniesień nocy. Jak prawidłowo wykonać masaż radzi Mariusz Stawski, fryzjer, stylista, instruktor kosmetycznej marki KEMON.

Masaż nie musi trwać zbyt długo, a niesie ze sobą wiele przyjemności. Poprawia zdrowie włosów i skóry głowy, rozluźnia mięśnie głowy, pobudza mikrokrążenie krwi, a przy tym zapewnia głębokie odprężenie.

Przygotowując się do wykonania masażu należy pamiętać, że każde działanie generuje odpowiedź (prawo akcji i reakcji). Jest to szczególne prawdziwe w sytuacji, gdy kładziemy dłonie na czyjejś głowie, choćby po to, aby "zwyczajnie" umyć włosy. Skóra jest największym organem zmysłowym ciała. Poprzez dotyk komunikujemy się na poziomie fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.
Przed rozpoczęciem masażu należy poświęcić chwilę na “złapanie kontaktu” z drugą osobą -  wystarczy chociażby położyć dłonie na jej ramionach czy głowie. Osoba wykonująca masaż, w ciszy, wsłuchując się w swój oddech, powinna  skoncentrować uwagę na osobie poddawanej masażowi. Od tego momentu kontakt powinien trwać już do końca masażu, nawet podczas zmian pozycji zawsze należy w jednym miejscu dotykać drugą osobę.

Masaż zawsze stanowi wymianę. Aby wywołać u masowanej osoby dobre samopoczucie, odprężyć ją, masażysta także musi czuć się odprężony. Jeżeli jest spięty lub rozproszony, druga osoba doskonale to wyczuje.
Od kierunku ruchu masujących rąk zależą właściwości masażu: ten wykonany zgodnie z ruchem wskazówek zegara ma działanie pobudzające, energetyzujące; ten przeciwny do ruchu wskazówek zegara  działa relaksująco  i odprężająco. Podobnie jest z tempem wykonywanych ruchów: szybkie - pobudzają, energetyzują; powolne - relaksują i odprężają. Ważny jest także stosowany nacisk: silny, głęboki ucisk działa na ciało fizyczne a delikatny, łagodny nacisk koi system nerwowy, a co za tym idzie, działa na poziomie psychiki i emocji.

Masaż zacznijmy od aplikacji szamponu. Polecam szczególnie mocno kosmetyki z pielęgnacyjnej linii ACTYVA marki KEMON, składającej się z sześciu zniewalających serii zabiegów upiększających i poprawiających samopoczucie,  w której każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Moczmy włosy i odmierzamy odpowiednią ilość szamponu, nakładając go na tył głowy, boki i czubek głowy. Szampon rozprowadzamy, „przeczesując” włosy palcami, równomiernie rozprowadzając produkt w kierunku od linii włosów ku górze.

Masować możemy na wiele sposobów, poniżej kilka z nich:


Masaż ugniatający
Otwartymi dłońmi z rozluźnionymi palcami wykonujemy powolne, okrężne ruchy, unosząc włosy i masując skórę głowy opuszkami palców. Stosujemy umiarkowany nacisk. Masujemy całą głowę: najpierw boki, potem część środkową, a na końcu kciukami potylicę. Ruchy te mają wpływ na poprawę unaczynienia skóry głowy.
Drganie
Przesuwające się kciuki  naciskają tylny obszar głowy, wykonując drobne ruchy od bocznych linii włosów w kierunku linii środkowej i tyłu. Stosujmy umiarkowany nacisk.
Głaskanie kota
Za pomocą płasko rozłożonych dłoni wykonujemy ruchy poślizgowe, silnie naciskając na górne partie głowy. Masujemy od linii włosów w kierunku czubka głowy. Masujemy raz jedną, raz drugą ręką.
Polerowanie kuli
Jedną ręką podtrzymujemy głowę, podczas gdy drugą gładzimy ją szerokimi, okrężnymi ruchami.  Stosujemy niewielki nacisk, zmieniamy ręce. Masaż powtarzamy obiema rękami.
Ściskanie piłki
Stosujemy lekki nacisk, delikatnie ujmując dłońmi głowę. Zmieniamy ułożenie rąk i powtarzamy ucisk,  stosując go na całą głowę.
Zygzaki
Łagodnie przechylamy głowę na lewą stronę, podpierając ją lewą ręką. Opuszkami palców drugiej ręki stymulujmy  prawą stronę głowy ruchami zygzakowatymi, kierując się od linii włosów ku środkowej linii głowy. Wywieramy nacisk tak, aby poruszać skórę pod palcami. Po ustawieniu głowy prosto powtarzamy poszczególne czynności z drugiej strony.
Kółka na karku
Za pomocą kciuków masujemy wgłębienia na potylicy po obu stronach linii środkowej, kreśląc10 małych kółek w kierunku do wewnątrz oraz 10 małych kółek na zewnątrz, wywierając łagodny nacisk. Zatrzymujemy palce, podpierając głowę i ustawiamy szyję prosto.
Dwie półkule
Czubkami palców nakreślamy zarys dwóch półkul, wykonując drobne ruchy okrężne. Ruch rozpoczynamy od wgłębień potylicznych, przechodząc wzdłuż linii włosów do czoła i schodząc po linii środkowej. Naciskamy z umiarkowaną siłą. Opisany masaż intensywnie pobudza ośrodki energii zlokalizowane w mózgu.
Uciskanie
Lekko uciskamy  głowę czubkami palców obu rąk, ustawionymi naprzeciwlegle. Masujemy 1 minutę.
Bębenek
Delikatnie ostukujemy czubkami palców całą głowę. Masujemy 1 minutę.
Na koniec warto przenieść  masaż w miejsca, w których kumuluje się napięcie, to jest na szyję i barki. Kilka prostych ruchów masujących zapewni relaks i wywoła dobre samopoczucie.

Masaż końcowy - szyja
Palcami wskazującymi, środkowymi i kciukami obu rąk przyszczypujemy  mięśnie po obu stronach szyi.
Masaż końcowy - barki
Używając wszystkich palców obu rąk przyszczypujemy mięsień kapturowy, kierując się w dół ramion.
Masaż końcowy - odprężenie
Masaż kończymy kilkoma ruchami głaskającymi.

Tyle Mariusz Stawski, instruktor fryzjerskiej marki KEMON. My zaś dopowiadamy, że w warunkach domowych masaż wzbogacić warto świecami zapachowymi, ulubioną muzyką czy kieliszkiem czerwonego wina. Tak doskonale zrelaksowani, możemy we dwoje cieszyć się  dalszą częścią tego wyjątkowego  wieczoru.   

...