Zdrowie przyszłej mamy
Ciało kobiety zostało stworzone, aby chronić rozwijający się płód. Kobieta przed zajściem w ciążę powinna się do niej przygotować zarówno fizycznie jak i psychicznie. Ciąża jest okresem w którym cały organizm przyszłej matki jest bardziej obciążony.
Radość z narodzin przeplata się często z niepewnością i lękiem – mówi dr nauk med. Bogusław Jankiewicz z Scanmed Multimedis we Wrocławiu.
W praktyce okazuje się, że zaledwie 10% kobiet faktycznie postanawia zadbać o siebie przed zajściem w ciążę. Najczęściej kobiety, które przychodzą do mojego gabinetu podejrzewają, że są w ciąży. Taki stan rzeczy jest daleki od ideału, gdyż jako lekarz ginekolog wiem, że znacznie lepiej kobieta znosi ciążę, jeśli się do niej przygotuje. Bardzo istotne jest wykonanie badań zarówno tych ginekologicznych, jak i innych. Kobieta powinna odwiedzić internistę i wykonać badania specjalistyczne, aby wykryć ewentualne wady ukryte, które nie dają o sobie znać, a które w ciąży mogą stać się powodem różnych dolegliwości i oczywiście stresu dla kobiety – komentuje dr Jankiewicz.
Badania przed ciążą i wizyta u stomatologa
Kobieta, która chce się przygotować do zajścia w ciąże powinna się zabrać do pracy na kilka miesięcy przed planowaną ciążę. Bardzo ważne jest odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, by organizm mógł wrócić do normy. Na około 3 miesiące przez zajściem w ciążę kobieta powinna przyjmować kwas foliowy, który zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wad układu nerwowego u dziecka. Kwas foliowy jest przyjmowany przez kobietę do 12 tygodnia ciąży. Podstawowymi badaniami zalecanymi przed zajściem w ciążę są: grupa krwi, morfologia i krzepliwość krwi, ponieważ we wczesnej fazie ciąży pojawiają się czasem krwawienia, które zwykle są objawem poronienia, lecz mogą być również skutkiem niskiej krzepliwości krwi. Kobieta musi poza tym wykonać badanie ogólne moczu, zbadać poziom glukozy we krwi i oznaczyć HIV. Jeśli chodzi o badania stricte ginekologiczne to przyszła mama powinna zrobić cytologię i badanie sprawdzające czystość pochwy oraz USG narządu rodnego i piersi. Oprócz tych badań bardzo ważna jest wizyta kontrola stanu uzębienia, które w czasie ciąży i tuż po porodzie mogą stać się źródłem infekcji – wylicza ginekolog Scanmed Multimedis. Badania internistyczne i specjalistyczne pomagają ustalić ogólny stan zdrowia kobiety oraz wychwycić ewentualne zaburzenia w pracy jej organizmu.
Grupy krwi matki i ojca
Konflikt serologiczny w zakresie czynników Rh (+/-) to obecnie rzadko występujący problem, lecz tylko dlatego, że medycyna zdobyła wiedzę oraz niezbędne umiejętności do jego eliminowania. Konflikt serologiczny może wystąpić tylko wtedy, gdy matka jest Rh-, ojciec Rh+, a dziecko odziedziczy po nim czynnik Rh. Podstawą wykrywania konfliktu serologicznego jest badanie obecności przeciwciał odpornościowych w surowicy krwi ciężarnej z Rh ujemną grupą krwi. Badanie to trzeba wykonać na początku ciąży i powtarzać co 2 miesiące. W razie stwierdzenia konfliktu przyszła mama musi być pod bardzo szczegółową kontrolą lekarską. Zajmują się tym ośrodki wyspecjalizowane w prowadzeniu ciąż z konfliktem serologicznym – tłumaczy dr Jankiewicz.
Dieta i aktywność fizyczna
Dieta przyszłej mamy powinna być zrównoważona – nie może w niej zabraknąć żadnych składników odżywczych. Zdrowa dieta to zrównoważone i zróżnicowane menu kobiety. Mitem jest, że kobieta powinna jeść za dwoje przed czy w czasie ciąży – pamiętajmy, że optymalne przybranie na wadze w czasie ciąży to 13 kg! Oprócz zdrowego sposobu odżywiania się równie ważna jest aktywność fizyczna. Kobieta powinna być aktywna fizycznie przez cały okres trwania ciąży jeśli nie ma do tego przeciwwskazań i aktywność jest bezpieczna dla dziecka. Zawsze powtarzam swoim Pacjentkom, że ciąża to nie choroba. Przypominam im też, że największy egzamin przed nimi – poród. Przygotowanie się kobiety pod względem zdrowotnym do zajścia w ciążę jest kluczowym elementem wpływającym na prawidłowy fizjologiczny poród. Narodziny dziecka wymagają wydolności i kondycji od kobiety. Poród siłami natury, jak już sama nazwa wskazuje, wymaga siły... - kończy dr Bogusław Jankiewicz.
...