Oksytocyna, hormon ważny nie tylko w trakcie porodu...

Autor:


Gdy na Baby-Compie migają wszystkie lampki, a na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, wielu kobietom towarzyszy ogromne podekscytowanie, radość, ale i niepokój. W miarę jak rośnie brzuszek szukamy coraz więcej informacji o rozwoju maleństwa, o porodzie, o karmieniu piersią.
Jednym z pojęć jakie wtedy zaczynają istnieć w słowniku przyszłej mamy jest: oksytocyna - hormon kojarzący nam się przede wszystkim z porodem, kiedy jest szczególnie mocno wydzielana przez organizm.

W trakcie porodu...
W czasie porodu oksytocyna jest nautalnie wydzielana przez organizm. Bywa jednak, że personel medyczny musi zastosować kroplówkę z oksytocyną aby wspomóc poród. Czy oksytocyna naturalnie wydzielana przez organizm różni się od syntetycznej?

Przemysław Binkiewicz, ginekolog-położnik z dziewiętnastoletnią praktyką, od sześciu lat ordynator szpitala w Pyskowicach na Śląsku: Jest to ten sam hormon tak naprawdę. Jeżeli kobieta jest przygotowana do porodu, to osiąga w którymś momencie wrażliwość na oksytocynę – receptory, które mają za zadanie wychwycić ten hormon, zaczynają być na nie wrażliwe. Stąd takie skojarzenie, że poród można wywołać oksytocyną, jednakże jest to możliwe wtedy, kiedy kobieta osiągnie odpowiedni stopień wrażliwości na ten hormon. Podawanie oksytocyny wcześniej nie przynosi spodziewanego efektu.

Dlaczego kobiety najczęściej mówią, że poród dużo mocniej boli z kroplówką oksytocyny?

PB: Wiąże się z tą wrażliwością receptorową, poza tym, każdy sztuczny substytut jest w pewnien sposób mniej komfortowy. Pacjentki rodzące poprzez podanie kroplówki z oksytocyną mogą mieć po prostu mniej komfortowe wspomnienie z porodu - porody wymuszane są bardziej przykre, bo są zmedykalizowane. Również odczucia w dużym stopniu zależą od wrażliwości kobiety na ból.  Dodajmy, że staramy się nie wywoływać porodu, o ile nie jest to absolutnie konieczne dla zdrowia i życia mamy i dziecka.

Wśród popularnych metod na wywołanie porodu jest uprawianie seksu z ukochanym mężem. Czy to rzeczywiście działa?
PB: Oprócz wydzielanej oksytocyny na przykład właśnie poprzez drażnienie brodawek sutkowych, tutaj znaczenie mają także prostaglandyny zawarte w nasieniu, które powodują otwieranie się szyjki macicy. To wszystko jednak działa dopiero wtedy – gdy już pacjentka jest gotowa do porodu.  

Kiedy jeszcze organizm wydziela oksytocynę? I jaką wtedy ona pełni funkcję?
PB: Oksytocyna wydziela się także w dużych ilościach podczas karmienia piersią  - szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie w trakcie karmienia pacjentki boleśnie odczuwają skurcze macicy. Jednakże dzięki temu, szybciej obkurcza się ona do swoich pierwotnych rozmiarów.

Oksytocyna – hormon budowania więzi
Przyszłe mamy często zatroskane są także o pierwsze relacje z noworodkiem. Tutaj także na pomoc przychodzi biologia – wytwarzana np. podczas karmienia piersią oksytocyna, nie tylko pozwala mamom szybciej wrócić do siebie po porodzie, ale także jest odpowiedzialna za budowanie więzi z maleństwem. „Oksytocyna nazywana jest hormonem więzi, gdyż właśnie dzięki niej wytwarza się więź między matką a dzieckiem po porodzie.” mówi Aleksandra Demiańczyk, ekspertka ds. płodności komputerów cyklu Lady-Comp i Baby-Comp. Ruth Feldman, naukowiec i psycholog w Gonda Multidisciplinary Brain Research Center na Uniwersytecie w Bar-Ilan, a także adiunkt w Centrum Badań Dziecka w Yale odkrył, że oksytocyna jest obecna w sporym stężeniu także we krwi świeżo upieczonych ojców, którym także pomaga w nawiązaniu relacji z noworodkiem. Wygląda na to, że i mężczyznom biologia sprzyja nam w odnalezieniu się w zupełnie nowej roli życiowej...

...