Strasznie głośno, niesamowicie blisko
Strasznie głośno, niesamowicie blisko po premierze w Stanach Zjednoczonych błyskawicznie trafiło na listy bestsellerów, a prawa do przekładu nabyły wydawnictwa z kilkunastu krajów.
Powieść posłużyła także za podstawę wyreżyserowanego przez Stephena Daldry’ego filmu z Tomem Hanksem i Sandrą Bullock.
Druga powieść Jonathana Safrana Foera spełnia pokładane w niej oczekiwania – to ambitny literacko, pełen tajemnic i humoru, a zarazem wzruszający portret młodego Oskara. Książka wywołuje emocje głębokie i prawdziwe. Zachwycające dzieło.
Salman Rushdie
Autor o niezwykłej wyobraźni i darze ekspresji.
John Updike
Druga powieść młodego nowojorskiego autora, którego bestsellerowy debiut, Wszystko jest iluminacją, został okrzyknięty międzynarodowym wydarzeniem i doczekał się kilkunastu przekładów oraz adaptacji filmowej w reżyserii Lieva Schreibera. W roli głównej wystąpił Elijah Wood.
W nowej książce Foer z właściwą sobie subtelnością i specyficznym poczuciem humoru opisuje jedno z najbardziej traumatycznych wydarzeń w amerykańskiej historii ostatnich lat – atak na World Trade Center.
Oskar Schell jest wynalazcą, frankofilem, muzykiem, aktorem szekspirowskim, jubilerem i pacyfistą. Ma dziewięć lat i tajną misję. Przemierza ulice Nowego Jorku w poszukiwaniu zamka pasującego do tajemniczego klucza, znalezionego w rzeczach zmarłego podczas ataku na WTC ojca, w kopercie z napisem „Black“. Chłopiec postanawia odnaleźć wszystkie osoby o tym nazwisku. Podczas tych poszukiwań poznaje wielu ekscentrycznych nowojorczyków, zaprzyjaźnia się ze stuletnim korespondentem wojennym oraz kobietą przewodnikiem, która nigdy nie opuszcza Empire State Building.
Jednym z powodów, dla których piszę, jest przyzwyczajenie współczesnych do używania wielkich słów, np. „Ameryka”, „fundamentalizm”, „sprawiedliwość”. Są to wyrazy, które mogą oznaczać wiele rzeczy. Literatura daje możliwość stosowania mniejszych słów, skupienia się na szczegółach. A dzięki analizie szczegółów często można powiedzieć więcej – o stracie, zniszczeniu, wojnie.
Jonathan Safran Foer
Opowieść Foera ma wszystkie cechy dziecięcej wizji. Dziewięcioletni Oskar Schell, stawiający czoło dramatowi naszych czasów, jest prawdziwym bohaterem.
Cynthia Ozick
Jonathan Safran Foer (ur. 1977) studiował filozofię. Jego opowiadania publikowały m.in. „The New Yorker”, „Paris Review” i „Conjunctions”. W 2002 roku wydał debiutancką powieść Wszystko jest iluminacją (W.A.B. 2003). Uznana za jedno z najważniejszych wydarzeń literackich ostatnich lat natychmiast stała się światowym bestsellerem, uhonorowano ją wieloma nagrodami, m.in. The Guardian First Book Prize i The National Jewish Book Award. Przetłumaczono ją na ponad dwadzieścia języków, powstał również film o tym samym tytule, w reżyserii Lieva Schreibera (w Polsce dostępny na płytach DVD). Strasznie głośno, niesamowicie blisko (2005) to druga powieść Foera.
...