Naturalna pomoc w odchudzaniu

Autor:


Osoby, które usilnie próbują pozbyć się zbędnych kilogramów poświęcają dużo czasu i wysiłku na znalezienie skutecznej metody. Najpopularniejszym sposobem odchudzania jest ograniczenie ilości spożywanego jedzenia, ale czy na pewno najskuteczniejszym?

Przede wszystkim: motywacja i plan!
Gdy za oknem robi się coraz cieplej, w naturalny sposób zaczynamy myśleć o zgubieniu zbędnych kilogramów.  Poważnie zastanawiamy się nad swoim wyglądem, ponieważ latem nie za bardzo można ukryć mankamenty figury. Skąpe ubrania i stroje kąpielowe bezlitośnie odsłaniają nasze ciała, a razem z nimi dodatkowe centymetry ‘tu i ówdzie’. Aby lepiej się poczuć i lepiej wyglądać, większość z nas wiosną rozpoczyna więc tzw. ‘Projekt Plaża’.  

Świetną motywacją podczas odchudzania jest wyznaczanie sobie dat - „kroków milowych”. Na przykład do pierwszego dnia kalendarzowego lata zakładamy wynik minimalny: 5 kilogramów w dół. Przede wszystkim potrzebny jest więc plan. Musimy wiedzieć ile kilogramów chcemy zrzucić, w jakim czasie i jakim sposobem. Na początku warto skorzystać z pomocy dietetyka lub trenera personalnego. Pomogą ustalić optymalny jadłospis w oparciu  o  wiek, wagę, stan zdrowia etc.

Przekąski? Tak, ale zdrowe...

Chwile słabości w trakcie diety zdarzają się nawet najbardziej wytrwałym osobom. Co robić w sytuacjach awaryjnych, kiedy na przykład mamy ogromną ochotę zjeść coś słodkiego? Na takie sytuacje trzeba być przygotowanym i mieć przy sobie zdrowy zamiennik dla wysokokalorycznej przekąski. Zamiast czekolady można na przykład wypić szklankę kakao lub zjeść owoce, a w miejsce lodów bakaliowych  zafundować sobie koktajl, będący bombą witaminową.  

Dobrym zamiennikiem nie tylko dla przekąsek, ale również całych posiłków są dobrze skomponowane koktajle z warzyw i owoców. Płynne posiłki doskonale wspomagają odchudzanie. Dostarczają one niezbędnych witamin i składników mineralnych, a także oczyszczają organizm z toksyn i co istotne - przyśpieszają przemianę materii” twierdzi trener personalny Katarzyna Lempert, której przepisy można znaleźć na  stronie www.slimgreen.pl. Przykładowe miksy to na przykład jabłko z selerem, pomidory z chili, czy banan z kawą. Doskonale sprawdzą się również orzeźwiające sorbety czy lekkie desery na bazie jogurtu.  

Sorbet truskawkowo – malinowy
Składniki: 80 dag truskawek, 1/3 szklanki cukru lub mniej, 1/3 szklanki soku z cytryny, 1 łyżka likieru owocowego
Przygotowanie: Wszystkie składniki należy zmiksować, a następnie schłodzić w lodówce. Ochłodzoną masę trzeba przelać do pojemniczka i włożyć do zamrażalnika, mieszając co jakiś czas by nie powstawały kryształki lodu. Gotowe!

Deser jogurtowy z owocami
Składniki: opakowanie galaretki, jogurt naturalny, dowolne owoce
Przygotowanie: Galaretkę przygotować według przepisu na opakowaniu. Do schłodzonej, ale nie całkowicie ściętej galaretki dodać cały jogurt i wymieszać mikserem. Rozlać do pucharków, włożyć do lodówki. Posypać owocami przed podaniem.

Miodowo-limonkowy przysmak owocowy
Składniki: 1 filiżanka świeżych owoców (truskawki, kiwi, jagody, maliny, jeżyny), pół łyżki miodu, limonka

Przygotowanie:  Wymieszane owoce należy włożyć do pojemnika. Następnie należy zetrzeć skórkę z limonki i wycisnąć z niej sok. Miód trzeba wymieszać z połową łyżeczki skórki i łyżeczką soku. Tak przygotowanym sosem należy polać owoce i wymieszać.


Spalaj kalorie
Osobom, które podejmują decyzję o odchudzaniu często wydaje się, że samo ograniczenie spożywanych kalorii wystarczy do osiągnięcia wymarzonej wagi. Nie można jednak zapominać o tym, jak ważną rolę spełnia aktywność fizyczna. Niestety w natłoku codziennych obowiązków brakuje  czasu na regularne ćwiczenia. Właśnie dlatego warto wykorzystywać każdą możliwą chwilę, by trochę się poruszać. Jeśli to możliwe można drogę do pracy i z powrotem  przebyć spacerem, na rowerze lub na rolkach. W zaciszu domowym lub w ogródku dobrze jest poskakać na skakance lub potrenować mięśnie brzucha. Rodzinę i przyjaciół można zaangażować we wspólne wycieczki rowerowe, wizyty na basenie bądź na siłowni lub przechadzki po pobliskim lasku.

Również podczas codziennych, domowych obowiązków spalamy całkiem sporo kalorii. Godzina gotowania to ok. 105 kcal, prasowania - 145 kcal, zmywania naczyń - 144 kcal, zamiatania podłogi – 169 kcal czy mycia okien - 240 kcal.  A choć do całowania (w przeciwieństwie do prac domowych) nikogo zachęcać nie trzeba, to warto wiedzieć, że seria buziaków oznacza spalenie nawet 150 kalorii.

Zielona moc
Jedną z naturalnych substancji, które mogą pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest szczupła sylwetka jest zielona herbata. Przede wszystkim poprawia ona metabolizm, co nie tylko wspiera utratę wagi, ale również utrzymanie jej na stałym poziomie. Dlaczego tak się dzieje? W zielonej herbacie skoncentrowane są polifenole, a szczególnie katechiny, które zwiększają tempo spalania kalorii. Dodatkowo zapobiega ona powstawaniu nowotworów i pomaga obniżyć cholesterol całkowity, nierzadko podnosząc HDL, czyli tzw. dobry cholesterol.

Silne właściwości wspierające odchudzanie ma również zielona kawa, czyli  niepoddane obróbce owoce dowolnego gatunku kawowca. Zielone ziarenka zawierają w sobie kwas chlorogenowy (ACG), który nie tylko opóźnia przyswajanie cukrów, ale również zapobiega magazynowaniu ich pod postacią tłuszczu. To nie koniec cudownych właściwości kawy - dzięki bogactwu antyoksydantów wspomaga ona proces oczyszczania organizmu z toksyn. Co ciekawe zdrowotny fenomenem zielonych ziarenek został potwierdzony przez liczne badania. Między innymi włoscy badacze z  San Antonio i Santa Margarita przez 2 miesiące analizowali zmiany w wadze dwóch grup osób: przyjmujących  ekstrakt z zielonej kawy oraz przyjmujących placebo. Jak pokazały wyniki, badani, którzy zażywali zieloną kawę schudli średnio o 3 kg więcej. Jedynym minusem zielonych ziarenek jest ich cierpki smak, dlatego też są one stosowane w formie suplementów. Optymalne efekty odchudzania dają preparaty zawierające w sobie wyciąg z zielonej kawy w połączeniu z zieloną herbatą. Takim suplementem jest na przykład SlimGREEN, którego bioaktywne składniki obniżają indeks glikemiczny posiłków, zmniejszają wchłanianie tłuszczów i węglowodanów, przyspieszają spalanie tłuszczu nawet w trakcie spoczynku,  a także chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.  Tego typu preparaty, zawierające naturalne składniki, są zdrowsze i skuteczniejsze niż ostatnio popularne jedzenie błonnika w formie suplementów lub w czystej postaci. Dlaczego? Zwiększona ponad normę, dostarczaną w ramach zdrowej diety, ilość włókna pokarmowego zmniejsza przyswajanie przez organizm cennych minerałów, jak na przykład wapń, magnez, żelazo, miedź, bądź cynk oraz zapobiega w pewnym stopniu przekształcaniu się karotenu w witaminę A. Nieprzemyślane spożywanie błonnika może więc doprowadzić do niedoboru witamin i minerałów w organizmie.

Pij więcej wody!

Woda, mówiąc najprościej, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.  Ciało dorosłego człowieka składa się z H2O aż w 60%.  Bardzo ważne jest regularne dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody – około 2 litrów dziennie.  Najzdrowsza jest woda mineralna i niegazowana. Zapotrzebowanie organizmu na wodę można również zaspokoić spożywając bogate w nią warzywa i owoce, jak na przykład melony, truskawki, ogórki, czy pomidory. Za prawdziwą pułapkę na odchudzających się uważane są arbuzy, ponieważ ich drugim głównym składnikiem obok wody są cukry.  Warto wiedzieć, że H2O jest bardzo istotnym czynnikiem wspomagającym proces oczyszczania organizmu z toksyn, co wspomaga dążenia do idealnej sylwetki. Co więcej, woda jako prawdziwy sprzymierzeniec osób walczących z nadwagą,  zmniejsza łaknienie,  nie ma żadnych kalorii, a do tego -  poprawia jędrność skóry.

Odchudzanie jest procesem angażującym i żmudnym. Zwykle wymaga silnej woli i cierpliwości.  By  dążenia do szczupłej figury nie okazały się syzyfową pracą i nie spełzły na przysłowiowej panewce warto wykorzystać siły natury – w końcu to ona wie, co dla nas najlepsze. Do dzieła!

...