Nie podawaj bigosu, czyli jak przyjąć gości na karnawałowym przyjęciu
Karnawał, to dla większości z nas przyjęcia, bale, zabawa. Kiedy zdecydujemy się przyjąć gości we własnym domu, powinniśmy zrobić to z głową. Czasy nasiadówek przy stole, o śledziu i sałatce już dawno minęły. Mamy dla was kilka pomysłów na organizację takiego spotkania.
Najważniejszy jest plan. Dobrze przygotowane przyjęcie, to klucz do sukcesu i ogólnego zachwytu gości. Wszystko musi ze sobą współgrać i tworzyć niepowtarzalny klimat. Od czego więc zacząć?
Istotnym elementem będzie tematyka. Nie możemy po prostu zaprosić gości i nie popisać się niczym godnym uwagi, licząc, że „jakoś to będzie”. Możemy zarządzić bal kostiumowy, albo zabawę w stylu lat siedemdziesiątych. Powinniśmy przystroić mieszkanie odpowiednimi akcesoriami i zadbać o oprawę muzyczną. Aby wszystko się udało, warto wyznaczyć konkretną osobę do obsługi sprzętu muzycznego, która będzie puszczała utwory z wcześniej przygotowanej listy ulubionych przebojów, nawiązujących do tematyki spotkania.
Czasy, kiedy na przyjęciach podawano sałatkę ziemniaczaną, śledzie i bigos dawno minęły. Dzisiejsze menu jest minimalistyczne i nierzadko wykwintne. Powinno zaspakajać różne gusta i smaki, dlatego powinny znaleźć się w nim zarówno dania/produkty słone, ostre, jak i słodkie.
Na słono
Koreczki, doskonała przystawka na przyjęciach i wszelkiego rodzaju spotkaniach karnawałowych. Mawia się, że się przejadły, ale to kwestia składników. My proponujemy kilka ich rodzajów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Przygotujmy więc kabanosy, zarówno wieprzowe dla lubiących mocniejsze smaki, jak i drobiowe, dla tych, którzy cenią je za subtelność. Do tego pomidory koktajlowe, kulki z melona lub awokado, kilka rodzajów serów, np. żółte i pleśniowe, oliwki czarne i zielone, paprykę. To wszystko kroimy w kostkę i łączymy w koreczki zawierające 3-4 składniki. Do tak przygotowanej przekąski warto podać dressingi, w których goście będą mogli je moczyć. Możemy wybrać, np. sos serowy, tysiąca wysp, paprykowy, czy czosnkowy. Choć to standardowe, wszyscy uwielbiamy przegryzać na przyjęciach wszelkiej maści paluszki, chipsy, czy nachosy. Nie namawiamy do ich podawania, ale proponujemy stworzenie domowej alternatywy. Mogą to być np. ziemniaczki w przyprawach zapieczone w piekarniku, podane na ciepło. Są przepyszne i zaspakajają głód. Pieczenie w piekarniku sprawia, że nie zawierają dużej ilości niepotrzebnego tłuszczu, więc mogą je spożywać także osoby dbające o linię.
Na słodko
Jeśli mamy czas i ochotę, możemy zdecydować się na upieczenie ciasta, np. Kopca Kreta, który kochają wszyscy lub wykonanie Tiramisu. My zakładamy jednak, że tego czasu zabraknie, bo serpentyny na żyrandol, bo manicure, bo sukienka.
Wszyscy kochamy słodkości i szczególnie w karnawale jesteśmy skłonni je spożywać. Warto więc wyposażyć stół z przekąskami o kilka rodzajów pysznych deserów. Zacząć możemy od faworków. Ich przygotowanie jest szybkie i proste, a w naszym kraju kochają je wszyscy, nawet mimo tego, że są poważną bombą kaloryczną.
Innym pomysłem, który zachwyci gości, będzie czekoladowe fondue. Wbrew przekonaniu nie wymaga ono specjalistycznego sprzętu. Domowy zestaw do fondue kupimy w sklepie za kilka lub kilkanaście złotych. Istotna jest tu czekolada, nie polecamy stosowania tej o niskiej jakości, bo rozpuszczona nie będzie zbyt smaczna. Do czekoladowego fondue idealnie pasują truskawki, arbuz i melon, jednak w zimie, kiedy trudno zastać je w sklepach, możemy wykorzystać owoce sezonowe lub ogólnie dostępne, jak mandarynki, banany, brzoskwinie, czy ananasy.
Na naszym stole nie może zabraknąć także ciastek. Na przyjęciu możemy poszaleć z ich wyborem. Przekładane, z marmoladą, przeróżnymi kremami i w wielu polewach.
- Ciastka to doskonały pomysł na przekąskę podczas karnawałowego przyjęcia. Najważniejsze jednak, by były pyszne i wymyślne. Nie możemy podać zwykłych herbatników, chyba, że któryś z naszych gości wyraźnie sobie tego zażyczy. W naszej ofercie znaleźć można ogromne spektrum możliwości w tym temacie. Są to zarówno ciastka z kremem, w czekoladzie, jak i kulki kokosowe, czy rurki z kremem. Wybór jest na tyle duży, że z pewnością zaspokoi każde podniebienie. - mówi Mirosława Białogłowicz, prezes ZPC PIAST z Głogówka
Na ostro
Choć nie każdy lubi ostre smaki, ich zwolennicy nie potrafią się bez nich obejść. Musimy do przygotowania takich przekąsek podejść z rezerwą i z głową, bo przesadzić jest łatwo. Pierwszym przygotowanym przez nas pomysłem są kanapeczki z ostrą pastą jajeczną. Warto podać je np. na przypieczonym w piekarniku lub tosterze chlebie tostowym, zapewni im to chrupkość i dodatkowe walory smakowe. Pastę jajeczną przygotowujemy wg standardowego przepisu, tajnym składnikiem, nadającym ostrość, jest papryka jalapeno. Dziś można ją zakupić w każdym większym markecie, jeśli jednak będziemy mieć pecha, możemy użyć peperoni, a w ostateczności chili. Do przygotowanej pasty dodajemy drobno posiekaną papryczkę, jeśli jest jej dużo, to dwie, mieszamy i gotowe! Warto kanapeczki przystroić ziołami, szczypiorkiem lub pomidorkiem koktajlowym.
Cebula faszerowana, pieczona. Brzmi strasznie? Nie, cebula pod wpływem wysokiej temperatury traci swoje właściwości zapachowe, więc o świeży oddech nie musimy się martwić. Cebulę przygotowujemy na formę naczynia, najlepiej byśmy użyli czerwonej. Kwestia farszu zależy od naszej fantazji. My proponujemy po meksykańsku, czyli wieprzowina, papryka chili, kukurydza, czerwona fasola. Tak przygotowane danie podajemy na ciepło, prosto z piekarnika.
Karnawał, to wyjątkowy czas. Najpiękniej obchodzą go Brazylijczycy. Choć u nas nie jest kojarzony z tak hucznymi zabawami, dbamy by spędzać go na przyjęciach i spotkaniach z przyjaciółmi. Oby ten trwający był najbardziej udanym ze wszystkich!
...