Jak „dogadać się” z psem

Autor:


Zbudowanie prawidłowej relacji z czworonogiem może być łatwiejsze, jeśli poznamy podstawy psiego języka, a także nauczymy pupila reagowania na nasze polecenia. Jak prawidłowo interpretować zachowania swojego psa oraz jak nauczyć go podstawowych komend, doradza Jacek Gałuszka, behawiorysta i trener psów, ekspert Butcher’s Pet Care, program „Dobrze nam ze sobą”.


Każdy właściciel może stworzyć ze swoim psem szczególną nić porozumienia. Równocześnie należy pamiętać, że w tej relacji to człowiek ma być przewodnikiem psa. Pies potrafi prawidłowo odczytać nasze emocje i niektóre gesty, ale nie rozumie znaczenia słów.
Z kolei z nami komunikuje się używając m.in. mowy ciała, dlatego łatwiej będzie nam go zrozumieć, kiedy poznamy podstawy psiego dialektu. Dzięki temu zrozumiemy, co w danej chwili czuje nasz pupil i jakie informacje chce nam przekazać. Równie ważny jest prawidłowo przeprowadzany trening z naszym czworonogiem, który nauczy go oczekiwanych zachowań i posłuszeństwa, co może być szczególnie ważne w kontaktach czworonoga z najmłodszymi. Ćwiczenia z psem i dalsza opieka mogą być dla dzieci dobrą lekcją odpowiedzialności - wyjaśnia Jacek Gałuszka, behawiorysta i trener psów, ekspert Butchers Pet Care z programu „Dobrze nam ze sobą”.

Mowa ciała psa
Psy za pomocą mowy ciała przekazują nam wiele informacji. Wiedząc, co oznacza dana postawa i zachowanie, łatwiej odczytamy emocje psa i będziemy mogli odpowiednio zareagować w określonej sytuacji. Oto kilka postaw, które obrazują określone emocje
u czworonoga.  

Twój pies jest:
•    Czujny, kiedy ma wyprostowany grzbiet, postawione uszy i podniesiony, nieruchomy ogon. Takie zachowanie możemy zauważyć np. u psa pilnującego swojego terenu.
•    Zaciekawiony, kiedy przekrzywia głowę, ma postawione uszy, a wzrok skupia
w jednym punkcie. Ciekawość w psie mogą wzbudzać nieznane dźwięki lub przedmioty.
•    Chętny do zabawy, kiedy ugina przednie łapy, tylne ma wyprostowane
i równocześnie merda ogonem. Takie zachowanie to zaproszenie do zabawy. Nie ignorujmy takiego sygnału, a tym bardziej nie odtrącajmy psa.
•    Zdenerwowany, kiedy ma wygięty grzbiet, usztywnione ciało, położone po sobie uszy i obniżony ogon. Pies zachowuje się tak, kiedy coś go zaniepokoi, np. hałas czy obecność obcych osób. W takiej sytuacji bliski kontakt np. przytulanie psa przez dziecko, może wywołać u niego niechcianą reakcję (np. przewrócenie dziecka lub nawet agresję).
•    Wystraszony, kiedy ma wygięty tułów, podkulony ogon, zjeżoną sierść i pokazuje zęby. Pies może tak się zachowywać np. podczas spaceru na smyczy, gdy nie może uniknąć czegoś co go niepokoi lub podczas wizyty u weterynarza. Strach może być przyczyną agresji, dlatego widząc taką postawę u psa, warto odejść od niego i zapewnić mu spokój.

Zasady treningu z czworonożnym przyjacielem
Słowo trening jest lepsze niż tresura, ponieważ jego celem jest nie tyle musztrowanie psa, ale wspólne spędzanie czasu na nauce i zabawie, zacieśnianie więzi i satysfakcja  z postępów naszego pupila. Aby tak się stało, należy pamiętać o kilku zasadach dobrego treningu:
•    Ćwiczenia powinny być przyjemnością zarówno dla właściciela, jak i jego psa. Dlatego przeprowadzajmy je w przyjaznej atmosferze - bez krzyku i kar.
•    Cierpliwość, systematyczność i wyrozumiałość to cechy, o których trzeba pamiętać podczas treningu. Psy bardziej uparte lub niezależne (np. jamniki, buldogi francuskie) mogą być mniej chętne do współpracy niż kundelki lub rasy wypadające świetnie w testach posłuszeństwa (np. border collie, pudle, labradory).
•    Podstawą treningu jest nagradzanie za dobrze wykonane polecenie. Dla psa świetną nagrodą są gotowe przysmaki stworzone specjalnie dla psów (np. mięsne przekąski Butcher’s) oraz wspólna zabawa. Nagradzając psa smakołykiem równocześnie chwalmy go, dzięki czemu nasze słowa będą odbierane również jako cenna nagroda.
•    Pies powinien być skoncentrowany na właścicielu. Aby tak się stało to osiągnąć, trening powinniśmy początkowo przeprowadzać w spokojnym i znanym dla pupila miejscu, gdzie nic nie będzie rozpraszało jego uwagi (np. inne psy lub obcy ludzie).
•    Przy wydawaniu poleceń czworonogowi używajmy krótkich komunikatów, np. „siad”, „waruj”, „stój”, „do mnie”.

Zacznijcie już teraz!
Znając podstawy treningu, warto wprowadzić je w życie - na ćwiczenia nigdy nie jest za późno. Oto etapy prawidłowej nauki siadania na komendę:
1.    Zwróć uwagę psa, np. smakołykiem w ręce.
2.    Powiedz „siad”, a następnie przesuwaj przysmak nad głową psa w taki sposób, żeby musiał ją odchylić do tyłu, co skłoni go do siadu. Gdy pies usiądzie, pochwal go i daj mu przysmak.
3.    Powtórz ćwiczenie kilka razy i zakończ chwilą zabawy.
4.    Po kilku treningach pies będzie siadać na sam dźwięk komendy.

Dziecko i pies – obustronne korzyści
Wspólny trening ułatwia właścicielowi porozumienie z psem i umożliwia w znacznej mierze kontrolować jego zachowania. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza kiedy mamy dzieci. Relacja dziecka z psem będzie źródłem wielu korzyści, jeśli wytłumaczymy maluchowi zasady postępowania z pupilem.

•    Pamiętajmy, aby zawsze nadzorować kontakty dziecka z psem i nie pozostawiać naszego malucha bez opieki w towarzystwie czworonoga.
•    Psy zazwyczaj nie lubią przytulania ani całusów. Mogą one wywoływać u niego reakcje obronne (np. usztywnienie ciała, warczenie, kłapanie zębami), które mogą przestraszyć dziecko. Widząc takie zachowanie u psa, powinniśmy zachować czujność. Wytłumaczmy maluchowi, pupil że nie ma ochoty na pieszczoty.
•    Pupilowi nie wolno sprawiać bólu, przeszkadzać w jedzeniu czy odpoczynku. Przestrzegając o tym dziecko, nie będzie ono traktowało psa jak zabawkę, ale jak istotę której należy się szacunek i opieka.
•    Angażuj dziecko w trening z psem. Jego obecność podczas prawidłowych ćwiczeń będzie kojarzyła się psu z czymś przyjemnym. Maluch może nagradzać psa, rzucając mu smakołyk za dobrze wykonane ćwiczenie.
•    Starsze dzieci mogą same ćwiczyć z pupilem pod okiem rodziców. Przyniesie im to dużo satysfakcji, a przebywanie z psem będzie okazją do większej aktywności fizycznej.

Więcej informacji o tym co zrobić, aby nasze dziecko bezpiecznie się rozwijało w obecności czworonoga oraz czerpało korzyści z kontaktu z psem, można znaleźć w poradniku dla rodziców „Dziecko i Pies”, który powstał przy współpracy marki Butcher’s Pet Care  z Instytutem Matki i Dziecka. Poradnik można pobrać ze strony www.psytouwielbiaja.pl .

Więcej porad dotyczących budowania prawidłowych relacji ze swoim psem oraz inne praktyczne wskazówki i ciekawostki dotyczące czworonożnych pupili, można znaleźć na Facebookowym profilu „Dobrze nam ze sobą”.

...